Fotografie
Milena dal lajk úlovku od zdenek.tupec@se...
před 3 min
Fotografie
Leoš dal lajk úlovku od zdenek.tupec@se...
před 5 min
Fotografie
p.bosacky@seznam.cz přidal úlovek Jeseter sibiřsk...
před 15 hod
Fotografie
p.bosacky@seznam.cz přidal úlovek Kapr obecný...
před 15 hod
Fotografie
p.bosacky@seznam.cz přidal úlovek Amur bílý...
před 15 hod

Příprava na novou sezonu

Marek iRybářství 27. října 2023 0 komentářů
rybářské pruty

foto: Michal Kučera

Praxe

Zima je pro většinu rybářů nejméně zajímavým obdobím. Na druhou stranu, kdy jindy si udělat ve věcech pořádek, zjistit, co chybí, co už dosloužilo nebo co by se příště mohlo hodit? Kdy jindy si najít čas připravit se na novou sezonu? Takže když vás to zas tak úplně neláká k vodě, můžete rybařit alespoň tím způsobem, že si dáte věci do kupy. Pojďme na to.

text: Michal Kučera

Není to zase tak špatná představa. Otevřít si láhev vína, projet si nabídku internetových obchodů a prolistovat katalogy. Přitom si zavzpomínat, kde vás loni tlačila pata. Co pruty? Dohodili jste s nimi tam, kam jste potřebovali? Pracovaly během zdolávání bezchybně?

REKLAMA

Jsou vaše navijáky ještě v pohodě, nepotřebují alespoň nechat promazat? Nechtělo by to vyměnit vlasce? Není už čas pořídit si lepší hlásiče? Máte na vody, na které se chystáte, dostatečně velkou loď a silný motor? Co vaše kempingové vybavení, nejsou tam nějaké mezery ve výbavě? A co háčky, návazce a veškerá drobná bižuterie?

Takové a spousty dalších otázek si kladu o každé zimní přestávce. Když na něco přijdu, začnu si sepisovat, co je potřeba pořídit, doplnit či vyměnit. Zrovna dnes jsem si pořídil navijáky na velké vody. Ne úplně nové, jsou vyrobené před zhruba deseti lety a dnes už se dávno neprodávají, ale v některých segmentech, a to nejen v rybařině, čím dál častěji zjišťuji, že to lepší už vyrobeno bylo.

REKLAMA

Určitě se to dá říct i o mém vozidle, kterým se dopravuji na ryby a samozřejmě nejen tam. Můj 22 let starý Multivan T4 je prostě dokonalý a nikdy už nic tak dobrého nebude. Proto si ho hýčkám. Také obě sady mých prutů (Hi-S 12‘ 2,5lb a Hi-S 12‘ 3,5lb) jsou staré více než 10 let. Proč nemám nic novějšího? Odpověď je jednoduchá: Protože nic lepšího od té doby není.

Zapomenutý zlatý grál

Aby to nebylo málo, loni jsem objevil pruty zapadnuté ve skladu z první dodávky od Free Spirit z roku 2007, a to 13‘ 3,5lb XSE (S range), což je 20 let starý model. Za celou dobu se neprodaly. Říkal jsem si, že je někomu nechám za pakatel. Nevím, co mě to napadlo, ale zkusil jsem si je vzít k vodě. Nejprve jsem s nimi byl na Labi, pak na pískovně, kde je potřeba daleko nahazovat.

kapr
foto: Michal Kučera

Nebudu to protahovat – lepší pruty pro tyto revíry jsem nikdy neměl. Skvěle nahazují. Jak velmi těžká 200g olova, tak i 100g olůvko do dálky. Tam, kde jsem dříve musel použít 16mm nástrahu, abych tam dohodil, dnes můžu házet s 24mm kuličkou. A ohyb při zdolávání? Doslova extáze. Neskutečný zážitek bez sebemenší obavy, že by se mi kapr vyřízl.

Kdekoli jsem je měl, rybáři po mně chtěli, abych jim je sehnal. Bohužel se S range už několik let vyrábí jen v 10‘, 11‘ a 12‘. Delší 13‘ (3,96 m) už nedělají. A tak si je opatruji jako zlatý grál. Navíc jsem je před nedávnem pokřtil kaprem, jehož hmotnost mi vyrazila dech. Ani jsem ho pořádně nedokázal unést v rukou.

Ještě před pár lety jsem si myslel, že se nic takového v Čechách na svazových vodách nechytí, natož abych to chytil já. A ony se zázraky dějí, i díky mým doslova historickým, ale stále skvělým prutům. No, a tak se mi až tak nedivte, že jsem si nyní pořídil 10 let staré navijáky. Lepší už nebudou.

Novější nemusí znamenat lepší

Nejsem sběratel retro věcí, normálně mám rád hezké moderní věci, přesto se nemůžu zbavit pocitu, že některé produkty jsou dnes dělané s životností maximálně do konce záruky. Spousta značek, které dříve sázely na kvalitu, dnes zřejmě sází na rychlý výdělek. Možná se mnou nebudete souhlasit, možná je to jenom můj názor, ale já se velmi často nemůžu zbavit dojmu, že novější ne vždy znamená lepší.

Na druhou stranu, určitě jsou segmenty, kde jde vývoj dopředu mílovými kroky. Například když vidím, co umí nové sonary, jak jezdí moderní elektromotory či jaký mají dosvit dnešní čelovky (a určitě i mnoho dalšího), je to nepochybně velký pokrok vpřed.

trolling
foto: Michal Kučera

Osobně například teď přemýšlím o lodi, se kterou by se dalo snadno a rychle přesouvat po vodě s kompletní výbavou. V dnešní době cyklostezek, zákazů vjezdu, soukromých pozemků atd. člověk málokdy dojede autem až na místo, kde by chtěl chytat. A tak řeším, že si naložím loď a s pomocí motoru se dostanu na místo, kam mě po standardní cestě zmiňovaná omezení nepustí. Chtěl bych ale takovou, kterou si snadno vyložím i naložím sám, což zase do značné míry limituje můj výběr.

Toto jsou přesně ty věci, o kterých je nejlépe přemýšlet a snažit se dotáhnout mimo sezonu, tedy přes zimu. Máte dostatek času promyslet si všechny okolnosti, veškeré detaily, které by vám při spěchu v plné sezoně mohly uniknout. Zrovna jsem začal přemýšlet o novém spacáku.

Ten starý je výborný, dokud je venku alespoň 5 °C nad nulou. Ale když je okolo nuly níž, komfort není dostatečný. Stejně tak bych potřeboval vyměnit křesílko a lehátko, které už mají své odslouženo. Snad něco solidního objevím. Zvažuji i kolíbkovou podložku, která se mi zdá k rybám šetrnější než ty běžné vaničkové.

Dlouhý seznam

Největší změny a doplnění dělám vždy v bižuterii. Jednak mně hodně věcí během sezony dojde, navíc se mi často stává, že mi něco ve výbavě chybí, abych sestavil to, co by se v dané situaci hodilo. A samozřejmě, v této oblasti se rok od roku objevují celkem zajímavé novinky, které vaši montáž dokážou udělat ještě lepší či méně nápadné.

V této oblasti to určitě není o 10 až 20 let starých produktech. I když … některé věci jsou v mé bižuterii už opravdu dlouho a asi tam ještě nějakou dobu zůstanou. Pokud někdo udělá kvalitní háček, závěsku či návazcový materiál, bude kvalitní i za mnoho let.

rybářská bižuterie
foto: Michal Kučera

No, jak vidím, můj seznam věcí, kterými se chci lépe připravit na příští sezonu, je opět celkem široký. Asi nedopadne úplně všechno, co jsem si poznamenal, ale snad alespoň něco. Člověk nemůže být nenažraný. Zvlášť v poslední době, kdy může být rád, že se ještě vůbec dostane na pivo.

Já jsem měl posledně takovou obavu, že už to zase příště nepůjde, až jsem přišel domů po dvanácti kouscích, navíc jsem s sebou přitáhl dva kamarády. Pravda, manželka se mnou od té doby nemluví. No co, alespoň můžu v klidu přemýšlet o tom, jak se připravit na novou rybářskou sezonu. Hodně úspěchů!

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled