Fotografie
Jaroslav okomentoval Obrazem: Vysaze...
před 12 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Na severu Čech ...
před 12 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Candáti jdou do...
před 12 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Zahájení pstruh...
před 12 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Pečený pstruh...
včera

Projeli jsme Seychely na katamaránu. Co jsme chytli?

strunc 24. února 2020 0 komentářů

Zahraničí

Text: Jan Hocek foto: autor

Jsou to takové Galapágy Indického oceánu. Můžete se toulat pralesem, zdolávat skalnaté vrcholy, potápět se, hladit želvy, šnorchlovat mezi korálovými útesy a hlavně – chytat ryby!

Rybaření ve zdejším moři je skvělé a můžete je pojmout „na vážno“ nebo jako doplňkovou aktivitu vaší dovolené. Díky naší lodi jsme mohli elegantně a nezávisle prozkoumávat nejenom nádherné zátoky a pláže, ale dostali jsme se i na místa, kam se běžný návštěvník podívá jen těžko. Lovili jsme různými způsoby a přitom si užívali teplé moře a sluníčko.

REKLAMA

Žraloci tu berou i na chleba

Z Prahy odlétáme za třeskutých lednových mrazů a na tropické teploučko se těšíme. Seychely jsou nejstarší žulové oceánské ostrovy na Zemi. Rozkládají se na celkem 115 ostrovech, které leží v Indickém oceánu, těsně pod rovníkem. Horko tu tedy je po celý rok.

Po nočním letu nás vítá Mahé, největší ostrov Seychel. Mahé máme v plánu prozkoumat na závěr naší plavby a přesouváme se trajektem na ostrov Praslin, kde si přebíráme katamarán – náš plovoucí hotýlek na příští dva týdny. Hned v maríně večer zkoušíme chytat z lodi a z mola. Nemáme návnadu a ani nástrahy, takže zkouším obyčejný chleba. Během chvilky máme několik ryb a na chleba jsme dokonce chytili i dva malé žraloky citronové, což je chráněný druh, takže jsme je zase pustili.

REKLAMA

Druhý den dopoledne se rozhodujeme prozkoumat vnitrozemí Praslinu. Hned proti maríně najdeme autobusovou zastávku, za chvilku přikodrcá bus značky Tata, platíme 5 rupií za lístek, sedáme mezi domorodce a vyrážíme. Cílem je rezervace Vallée de Mai, jedna z památek Unesco. Roste tady unikátní endemická palma Lodoicea seychelská, jejíž kokosy jsou největší na světě. Poznáte je bezpečně – připomínají ženský klín a v obchodě stojí cca 5000 rupií, což představuje asi 10 tisíc korun!

La Digue, ostrov nejkrásnějších pláží

Čtvrtý největší ostrov Seychel, La Digue, leží asi hodinu plavby od Praslinu. Hned po vyplutí nahazujeme oba pruty, které máme upevněny na zádi lodi, jeden jsme nafasovali v půjčovně, druhý si vezeme z domova. Chytáme na umělohmotné chobotnice, nástrahy vláčíme asi 100 m za lodí. Po hodince plavby připlouváme k ostrovu, bohužel bez záběru.

Rozhodujeme se nejprve zakotvit v zátoce Anse Cocos. Vítá nás dokonalá scenerie tyrkysové vody, písečné pláže a typických žulových skal. Pláž je těžko přístupná jinak než lodí a kotvíme tu sami, takže všechnu tu nádheru máme víceméně pro sebe. Kolem lodi se zjevilo obrovské množství velkých korálových ryb, dokonce nám žerou z ruky! Na dně pozoruji i několik malých rejnoků a nakonec si zaplavu s mořskou želvou.

Odpoledne zvedáme kotvu, napínáme plachty a v příjemném větru plachtíme směrem k přístavu La Passe. Na břehu nás přivítá zase o něco provinčnější atmosféra než na předešlých ostrovech. Jestliže na Mahé jsme aut viděli dost, na Praslinu už jich bylo řádově méně a na La Digue převažují bicykly. Jezdí na nich turisté i místní, děti při cestě do školy, trhovci s úrodou v podpaží i mladé slečny s nákupem v košíku.

Curieuse – ostrov želv

Po pár dnech vyplouváme směrem ostrov Curieuse, který je přírodní rezervací s výskytem želv obrovských. Cestou samozřejmě rybaříme a konečně se na nás usměje štěstí i při trollingu – chytáme asi 5kg tuňáka. Večeře je tedy zajištěna!  

Na Curieuse kotvíme v mělké zátoce uprostřed mořského národního parku. Je tedy načase vydat se na průzkum pobřeží v nafukovacím kajaku, který jsem si s sebou přivezl. Loď i se skládacími expedičními pádly TNP je vmžiku na vodě a za chvilku už se proplétám kolem žulových skal a mangrovů. Na větvích sedí volavky, ve vodě spatřím několik želv a v jednu chvíli mi do kajaku skočí asi půlmetrový žralok citronový.

Naproti ostrovu leží pláž Anse Volbert. Sem každý večer přijíždějí místní rybáři prodávat svoje úlovky. Ryby nosí mělkou vodou od zakotvených loděk na pláž, kde se mezitím vytvořily fronty domorodců. Kupujeme jednu velkou rybu za 100 rupií, což je asi 180 korun.

Cousin – ostrov ptáků

Jeden z nejmenších ostrovů má v průměru pouhých 500 m. Oč je však menší, o to je zajímavější. Žije tu například pět z jedenácti seychelských ptačích endemitů. Cousin je přísnou přírodní rezervací s regulovaným vstupem a za dvouhodinový pobyt na něm jsme zaplatili tisíc korun. Stálo to ale za to!

Kotvíme v závětří ostrova a v deset dopoledne nás u katamaránu vyzvedává strážce parku na dřevěném člunu a převáží nás na břeh. Okamžitě nás zaujmou stovky bílých poletujících ptáků, je to nody bělostný a na ostrově jich hnízdí asi 4000. Pak se v doprovodu průvodce vydáváme na komentovanou procházku vnitrozemím a po plážích.

Po dvou hodinách se vracíme na loď. Máme dost času, tak zkoušíme lovit z lodi na hloubce asi 10 m. Ke slovu přicházejí lehké pruty a masitá návnada – během pár minut máme plný kbelík ryb. Vybíráme si ideální velikost na pánev, menší kousky házíme zpět.

Kdybychom tu zůstali déle, směle bychom mohli s úlovkem vyrazit na trh a vydělat si tak pár rupií. Všiml jsem si, že domorodci zde ryby grilují na bambusových roštech, zkoušíme to večer zrovna tak a musím uznat, že chuť masa je úplně skvělá! 

Konečně velké ryby!

Po týdnu vyplouváme k ostrovu Mahé – čeká nás asi 25 námořních mil plavby, tedy dostatek času na lov. Zatím jsme se pohybovali spíše přískoky a v blízkosti břehů, od dlouhé plavby si tedy slibujeme pořádný rybářský zážitek. Napínáme plachty a v čerstvém větru jedeme rychlostí kolem 7 – 8 uzlů.

Skutečnost předčila naše očekávání. Nejprve jsme chytili menšího tuňáka, vzápětí zabralo něco většího a po půlhodině boje vytahujeme asi 10kg tuňáka žlutoploutvého. Do třetice se rozdrnčí multiplikátor na pravoboku a bojuji s velkou rybou, která se drží u dna. Najednou tah povolí, ale ne úplně – k překvapení posádky vytahuji z vody pouze obrovskou hlavu, zbytek ryby pravděpodobně ukousnul žralok.

Maso z tuňáků je skvělé. Grilujeme, pečeme, smažíme. Na lodi máme i mrazák, takže pár dnů nám zásoby určitě vydrží.

Mahé – ostrov hor

Největší ostrov se zcela vymyká zbytku Seychel – žije na něm 90 % všech obyvatel, převážná většina v okolí hlavního města Victoria. Mahé se pyšní hornatým národním parkem Morne Seychellois, který pokrývá tropický prales. V parku najdeme několik turistických tras a také v něm leží nejvyšší bod Seychell, stejnojmenná hora vysoká 905 m. 

Obeplouváme západní pobřeží Mahé a kotvíme v pohádkově nádherné zátoce v mořské rezervaci Port Launay, nad kterou se zvedají strmé a sytě zelené hory. Na jednu z nich se následujícího rána vydáváme. Morne Blanc vypadá sice divoce, cesta džunglí od autobusové zastávky na vrchol nám ale nakonec zabrala jen asi půlhodinu. Z vyhlídky můžeme obdivovat celé jihozápadní pobřeží, včetně zátoky s naší lodí.

Kruh se uzavírá

Zítra vracíme loď v maríně a budeme se s tímto rájem muset rozloučit. Je mi jasné, že se sem vydám znovu a vím přesně, že to bude za půl roku – vítr se totiž na Seychelách každých šest měsíců obrátí, takže pláže a zátoky, které jsou teď vystavené větru, budou krásně schované v závětří!

Teď ale na odlet radši nemyslíme a těšíme se na večeři.

Praktické informace

Kdy jet a počasí: Seychely leží celoročně mimo oblast obvyklého výskytu tropických bouří. Když tedy plánujete dovolenou na Seychelách, nemusíte se obávat špatného počasí. Více zapršet může od listopadu do ledna. Teploty vzduchu dosahují celoročně rozpětí cca 26 – 32 °C. Teplota vody se pohybuje mezi 28 – 30 °C. Od května do září fouká suchý jihovýchodní pasát, od listopadu do března o něco mírnější a vlhčí severozápadní pasát.

Doprava: Seychely jsou letecky dobře dostupné, mezinárodní lety přistávají na Mahé, lety z Prahy například s Emirates nebo Etihad, cena letenky podle sezony 14 – 25 000 Kč. Mahé, Praslin a La Digue spojuje několikrát denně lodní doprava Cat Cocos: http://www.catcocos.com. Na Mahé a Praslinu jezdí veřejná doprava, funguje stop (zejména na korbě náklaďáku), lze si půjčit auto; taxíky jsou drahé.

Ubytování: Nenajdete tu obří a nevzhledné hotelové budovy, hotýlky jsou buďto menší nebo dobře ukryté pod korunami palem. Ceny v rodinných apartmánech začínají na cca cca 50 eur/pokoj/noc; luxusní resorty na privátních ostrovech jsou naproti tomu drahé přímo astronomicky.

Ceny: Seychely nejsou úplně levnou destinací, nicméně například základní potraviny stojí zhruba jako u nás. Čerstvou rybu na trhu koupíte za 100
– 200 Kč, lístek na autobus stojí 10 Kč, porce oběda v takeawy asi 100 Kč. Drahé je ale pivo (asi 50 Kč za 0,25 l) i místní vynikající rum Takamaka.

Pronájem lodí a organizace plavby: Největší marína s několika charterovými společnostmi je na ostrově Eden na Mahé. Samostatná plavba vyžaduje znalosti z korálových a přílivových oblastí. Plavby s českými kapitány na Seychelech nabízí cestovní kancelář VIP Holiday – www.vipholiday.cz

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled