Fotografie
Ladislav okomentoval Na jaké pruty a...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Stojan...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Prut...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Vtip nevtip...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Rybář...
předevčírem

Pytlák, neplatné doklady, nepřítomnost u prutů. Jak dopadla víkendová kontrola RS na Nechranické přehradě?

Marek iRybářství 19. července 2022 0 komentářů
rybářská stráž

foto: Severočeský územní svaz

Novinky

Minulý víkend proběhly na ÚN Nechranice intenzivní kontroly ze strany rybářské stráže. Výsledkem byly v pátek dvě zadržené povolenky a jeden pytlák.

text: Marek Kožušník

Důvodem zadržení povolenek byl lov na menší než povolenou nástrahu a neplatné doklady.

REKLAMA

„Pytlák, stejně jako jeho kolega, kterému byla povolenka zabavena, chytal na rybičky kolem 10 cm. Pro lov dravců jsou ovšem na ÚN Nechranice povoleny rybky o minimální velikosti 15 cm,“ popisuje pro iRybářství mluvčí Severočeského územního svazu Jan Skalský.

nástražní rybička
foto: Severočeský územní svaz

„Oba byli kontrolováni na přítoku v místech, kam se jinak než lodí nelze dostat, oba s rybářskou stráží spolupracovali,“ dodal Jan Skalský. Ve všech případech šlo podle Skalského o české rybáře, nikdo z nich neměl žádný přízvuk. „Kontrolováni byli ovšem všichni rybáři bez ohledu na národnost, státní příslušnost a další aspekty,“ upřesňuje Jan Skalský.

REKLAMA

V sobotu a neděli se pak rybářská stráž zaměřila především na pořádek na lovných místech a vzdálenost od prutů. To je totiž v poslední době s klesající hladinou Nechranické přehrady stále větší problém.

„Hladina přehrady s ohledem na rekonstrukci přepadu stále klesá. Vzdálenost mezi zelení, kde se rybáři primárně zdržují, a místem, kde mají nahozeno, se tak stále prodlužuje,“ vysvětluje Skalský.

Rybářská stráž podle něj posuzuje případy individuálně, na vzdálenost od prutů aktuálně zatím především upozorňuje. „Pokud lovící ihned zareaguje a je doslova v mžiku u prutů, problém to není. Ten nastává v okamžiku, kdy například i rybářská stráž signalizuje záběr, ale na lovícího marně čeká, protože ten se věnuje jiné činnosti desítky metrů daleko a nereaguje. To může mít třeba pro candáty při lovu na rybičku často fatální následky,“ vysvětluje Skalský.

kaprařina
foto: Severočeský územní svaz

Za přílišnou vzdálenost od prutů zatím na Nechranicích podle mluvčího letos povolenky nebyly zadrženy, ale pokud se situace bude zhoršovat, může se stát, že začnou být.

„Všichni kontrolovaní vláčkaři, včetně těch na lodích, měli vše v pořádku. V případě umělých nástrah zde byla ovšem zadržena povolenka o několik týdnů dříve. Lovící byl nejdříve upozorněn, že lovit smí pouze na nástrahu stanovené velikosti, ovšem ani po upozornění na to nedbal,“ říká Jan Skalský.

rybářská stráž
foto: Severočeský územní svaz

Reakce kontrolovaných rybářů byla podle něj vesměs pozitivní. „Jistě i oni samotní mohou potvrdit, že se rybářská stráž chovala profesionálně, o čemž ostatně svědčí i kladné komentáře některých kontrolovaných. Mnozí oceňovali, že jsou kontrolována i hůře dostupná místa, kam se rybářská stráž bez pomocí lodí jinak nedostane, čehož se snaží někteří jedinci zneužívat,“ upřesňuje Skalský.

Podobné akce za účasti více členů rybářské stráže, to jak na březích, tak na lodi, budou podle Skalského na Nechranické přehradě i nadále pokračovat. „Věřím, že se podaří co nejvíce eliminovat některé negativní jevy, které se na přehradě vyskytují a rybáři samotní na ně rovněž upozorňují,“ dodává Skalský.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled