Fotografie
ashburtongrove@seznam.cz přidal úlovek Amur bílý...
před 12 hod
Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
před 12 hod
Fotografie
Ladislav přidal úlovek Kapr obecný...
před 12 hod
Fotografie
Veronika okomentoval Vlkouš vám před...
před 15 hod
Fotografie
Ladislav okomentoval Na jaké pruty a...
před 5 dny

Rtuť, arzen nebo vanad v usazeninách. Severočeskou řeku čekají změny a revitalizace

Marek iRybářství 16. listopadu 2021 0 komentářů

Bílina ve Stadicích. Foto: Wikimedia Commons

Novinky

Znečištění v řekách, které protékají průmyslovou krajinou, ohrožuje veškeré vodní organizmy. Tak jako v severočeské řece Bílině. Vědci řeší, jak tento problém zmírnit.

text: Marek Kožušník

Dominik Vöröš z Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademie věd České republiky provedl v letech 2015 až 2019 výzkum v řece Bílině, jehož součástí bylo i posuzování obsahu dalších těžkých kovů v řece.

REKLAMA

Podle závěru výzkumu je v řece Bílině větší množství rtuti, která se ale do vody za běžných podmínek neuvolňuje, zůstává v usazeninách.

„Z posledních provedených výzkumů vyplývá, že usazeniny řeky Bíliny jsou kromě rtuti bohaté i na arzen a vanad. V ústí řeky mnohdy arzen několikanásobně překračuje limity, jeho zvýšený obsah byl zjištěn i ve středním i horním toku,“ uvedl Vöröš.

REKLAMA

Uměle vytvořené koryto

Kromě toho na život v Bílině negativně působí i ropné látky a také nedostatek kyslíku v úsecích řeky, kde voda v uměle vytvořeném korytě nemá spád.

„Původní koryto řeky totiž bránilo postupující těžbě uhlí, a proto bylo odkloněno a nahrazeno systémem ocelových trubek a napřímených kanálů. Přirozenou podobu má vodní tok již jen v některých úsecích, například v meandrující části u Rtyně nad Bílinou,“ uvedl vědec.

úhyn ryb
Úhyn ryb v Bílině v květnu 2021. Foto: Severočeský územní svaz

Ideální by podle vědce bylo navrácení řeky do jejího původního koryta.

V minulosti ovlivnily podle Vöröšiho průmyslové havárie řeku natolik, že v jejím toku lokálně téměř chybí život. Rybáři do Bíliny vysazují ve spolupráci s litvínovskou chemičkou Unipetrol dvakrát ročně ryby, čistota její vody se podle nich za poslední tři desetiletí výrazně zlepšila.

Řece lze podle vědce navrátit její dřívější podobu. „Prioritou bude zkvalitnění vody, bude důležité i nadále sledovat vývoj chemického složení vody i sedimentů a porovnávat jej s přirozeným obsahem daných látek. Ideální by bylo také navrácení řeky do jejího původního koryta,“ uvedl Vöröš.

Bílina v trubkách

Státní podnik Povodí Ohře má v plánu v blízké budoucnosti krátký úsek řeky do původního koryta vrátit.

„Je to za Vysokou Pecí směrem na Most, říkáme tomu Ervěnický koridor Bíliny,“ řekl ČTK mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský. Řeka je na tomto území u silnice a železnice na vnitřní výsypce lomu.

vysazování ryb
Ryby do Bíliny vysazují společně s Unipetrolem a severočeskými rybáři i žáci místních škol. Foto: Severočeský územní svaz

„Tady teď vede Bílina v trubkách, přes tři kilometry dlouhý úsek bychom chtěli otevřít a zrevitalizovat,“ uvedl. Vedení potrubím bude podle něj zrušeno.

„A budeme se snažit o to, aby si příroda nacházela svoji cestu dle svého,“ doplnil mluvčí. Uvedl však, že vrátit řeku zcela do původního koryta nelze. „Terén, kudy původně protékala, tam není, protože v rámci těžby se přesunula zemina, zcela se změnila krajina,“ dodal mluvčí.

řeka
Bílina u Ústí nad Labem. Foto: Wikimedia Commons

Bílina protéká nejprůmyslovější oblastí České republiky s velkou ekologickou zátěží. Pramení v Loučenské hornatině Krušných hor a pak teče kolem Jirkova, Mostu a Bíliny do Ústí nad Labem, kde se vlévá do Labe. Její tok měří 83,6 kilometru. Bílina protéká rozsáhlou oblastí povrchové těžby a chemického průmyslu.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled