Fotografie
Jiří přidal úlovek Kapr obecný...
včera
Fotografie
Jakub přidal úlovek Kapr obecný...
včera
Fotografie
Josef přidal úlovek Jelec jesen...
včera
Fotografie
Josef okomentoval Poznejte ho a u...
včera
Fotografie
Josef okomentoval Nevšední gumové...
včera

Rybaření vesele i vážně: Sumeček skvrnitý

Marek iRybářství 14. května 2024 0 komentářů
sumeček

Sumeček skvrnitý, foto: Zdeněk Hofman

Poznávání

Dnes uvázl na háčku sumeček skvrnitý. Nepůvodní druh, někdy zvaný též tečkovaný nebo kanálový, vědecky ictalurus punctatus.

text: Zdeněk Hofman

Ryby žijící v našich vodách dělíme na původní a nepůvodní. Mnoho nepůvodních druhů už v našich vodách zdomácnělo natolik, že je vlastně považujeme za původní. K nejznámějším patří zcela jistě amur bílý, pstruh duhový nebo sumeček americký. Posledně jmenovaný tvoří se sumcem velkým nejznámější zástupce řádu sumcovitých.

REKLAMA

V některých revírech však můžeme narazit i na další druhy a jedním z nich je právě sumeček skvrnitý. V roce 1985 k nám byl dovezen z USA za účelem chovu v akvakultuře, tedy cílevědomého obhospodařování vodních ploch. Jako hospodářsky cenná ryba byl rozšířen i do Francie, Itálie, Španělska, Maďarska a dalších evropských států.

Sportovní rybolov

Sumeček skvrnitý je celosvětově považován za významný druh, který je chován ve volných vodách, v akvakultuře a často i sportovně loven na udici. Má velmi chutné maso bez kostí. Abych se přiznal, příliš informací o této rybě nemám a nepomohli mi ani přátelé a kamarádi z řad rybářů.

REKLAMA

sumeček
foto: Zdeněk Hofman

Nejvíce informací jsem ulovil na internetu, kde jsem zjistil, že u nás je sumeček občas vysazován do komerčních sportovních vod pro zpestření rybí obsádky. Jedním z nich je soukromý rybářský rybník v Jestřabicích u Kyjova.

Sumeček kanálový

Mně zkřížil cestu sumeček skvrnitý v Itálii na řece Pád, přesněji řečeno na kanále Bianco, který je s hlavní řekou propojen vraty. Pro tuto formu žijící v kanálech nedaleko Benátek je proto výstižnější druhové jméno kanálový. Spleť kanálů Provincie Rovigo slouží k lodní dopravě a zavlažování. Některé pamatují časy Marka Pola, ostatní vznikaly průběžně. Hráze byly postupně navyšovány z důvodů častých povodní.

Sumeček zabral na feeder, při chytání nástražních ryb na lov sumců. Zlákalo ho několik červů, zabere i na boilie. Na první pohled je podobný sumečku americkému a podobné budou i jeho stravovací návyky.

Vzhled a velikost

Ze získaných fotografií jsem zjistil, že zbarvení sumečků je dosti proměnlivé. Můj italský sumeček, dlouhý asi 25 cm, byl zbarvený do žluta, s hnědým hřbetem a bílým tělem. Celé tělo měl poseté černými tečkami a černě byly orámované i všechny ploutvičky včetně tukové.

Sumečci ulovení v našich vodách měřili 50–60 cm. Jejich zbarvení bylo šedavé a postupně přecházelo k světlajícímu žlutobílému břichu bez teček. Proměnlivost zbarvení může být způsobena velikostí ryb.

sumeček
foto: Zdeněk Hofman

V domovských podmínkách dorůstají i více než jeden metr, u nás okolo 60 cm. Povrch těla sumečka pokrývá hladká kůže bez šupin. Sumeček skvrnitý má osm vousků. Dva největší jsou po stranách tlamy, čtyři menší na bradě a pár nejmenších se nachází nad čichovými jamkami na horní straně hlavy. Na rozdíl od sumečka amerického má ocasní ploutev rozdělenou do dvou zřetelně odlišených laloků.

Kromě sumečka skvrnitého se v našich vodách můžeme setkat i s dalšími druhy, mezi které patří sumeček černý či africký.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled