Fotografie
petrsraut@seznam.cz přidal úlovek Pstruh obecný...
před 19 hod
Fotografie
daniel.kvoch@seznam.cz přidal úlovek Okoun říční...
před 19 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval VIDEO: Co se dě...
předevčírem
Fotografie
fadli m.n okomentoval Rybaření vesele...
před 4 dny
Fotografie
fadli m.n okomentoval OBRAZEM: Natura...
před 4 dny

Rybáři budou dál dostávat peníze za škody způsobené kormoránem. Nebude jich ale dost

Marek iRybářství 16. listopadu 2023 0 komentářů
kormorán

ilustrační foto: Zdeněk Hofman

Novinky

Stát zřejmě bude i v příštích třech letech vyplácet rybářům náhrady za škody, které jim na rybách způsobili kormoráni. Informuje o tom ČTK.

text: Marek Kožušník

Podle poslanecké novely zákona mohou rybáři uplatnit nárok na odškodnění za letošní a uplynulé dva roky. Předlohu schválila Poslanecká sněmovna zrychleně už v prvním čtení, teď ji čeká posouzení v Senátu.

REKLAMA

Piráti nesouhlasí

Skupina poslanců původně ze všech sněmovních stran ve zdůvodnění uvedla, že kormorán velký je kvůli dlouhodobé „neodůvodnitelné ochraně“ ze strany EU i členských států stále přemnožený. Není podle ní předpoklad, že by se jeho populace v dohledné době snížila. Zástupce Pirátů Jakub Michálek později podpis pod předlohou stáhl.

„Návrh je nesystémový a bude nás stát nemalé peníze,“ uvedla za Piráty Klára Kocmanová. Podle Petra Bendla (ODS) se systémové řešení nenalézá v Česku, ale v Evropské unii. Rovněž podle Michala Kučery (TOP 09) je nutné evropské řešení, zejména v místech, kde kormorán hnízdí. „Tam se musí snižovat jeho stav,“ uvedl.

REKLAMA

Nedůvodná ochrana kormorána

Stát obnovil odškodňování rybářů od roku 2018, i dvě předchozí novely se týkaly vždy tří let.

„Předpokladem pro nastavení těchto přechodných období mělo být postupné snižování predačního tlaku kormorána velkého na rybí obsádky a odstraňování nejzávažnějších problémů spojených s jeho přemnožením v důsledku dlouhodobé a nedůvodné ochrany tohoto druhu v celé Evropské unii. Tento předpoklad však naplněn nebyl,“ napsali poslanci v důvodové zprávě nynější předlohy.

Kolik dostanou rybáři

Náhrady by podle ní měly zůstat stoprocentní, stát by tedy mohl podle předkladatelů vyplácet odškodnění v průměru kolem 50 milionů korun ročně. Odhadované škody na rybách se podle nich odhadují na více než 100 milionů korun za rok.  

Kompenzace by se ale týkaly prokázaných přímých škod, tedy způsobených konzumací, nikoli nepřímých, vzniklých například poraněním a druhotným úhynem ryb. V dřívější minulosti stát rybáře za škody způsobené kormoránem odškodňoval. Praxe skončila s dubnem 2013, kdy kormorán vypadl ve vyhlášce ze seznamu zvláště chráněných živočichů.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled