Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
před 8 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Makrela na klac...
před 10 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Staročeská kapř...
před 11 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Učíme se v Třeb...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Pstruh na grilu...
včera

Rybáři se rozhodli vrátit potočáky do beskydské bystřiny. Teď mají problém

Marek Kožušník 15. září 2023 2 komentářů
rybáři

Rybáři vybudovali pět speciálních splavů. Díky tomu se podařilo dostat pstruhy do řeky. Foto: tm

Novinky

Před pěti lety se jablunkovští rybáři rozhodli navrátit pstruhy obecné do bystřiny Lomná uprostřed Beskyd. Kvůli regulaci toků ale o ně zřejmě přijdou. Informuje o tom web eHutník.

text: Marek Kožušník

Rybáři zakoupili speciální boxy k odchovu pstruha obecného. „Ty umísťujeme do říčky Lomné blízko k prameni, kde jsou pro vývin pstruha ideální podmínky,“ uvedl pro eHutník Pavel Sikora z MO ČRS Jablunkov.

REKLAMA

Kvůli následné ochraně ryb postavili rybáři na své náklady pět dřevěných splavů, a to v délce asi 1,5 kilometru od soutoku s Olší směrem proti proudu Lomné.

„Záměr navrátit ryby do říčky se vydařil, pstruzi jsou opět v řece. Byl to náš cíl, do kterého jsme investovali i vlastní peníze,“ dodal Sikora s tím, že splavy stavěli podle plánů využívaných jinde v České republice (například na Šumavě), ale zároveň bez patřičného povolení.

REKLAMA

Nyní má Povodí Odry regulovat řečiště Lomné v Jablunkově. Rybáři mají strach, že splavy zmizí a ryby opět zmizí z řeky.

Reakce Povodí Odry

„Obecně platí, že pokud Povodí Odry při své kontrolní činnosti, která je zejména spojena s jarními povodňovými prohlídkami, narazí na nepovolené stavby, tak tyto případy prostřednictvím podnětů předává příslušným orgánům státní správy, které mají kompetenci nepovolené stavby řešit. Stejně budeme postupovat i v případě bystřiny Lomné,“ uvedla pro eHutník mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

říčka
Beskydská říčka Lomná, foto: Wikimedia Commons

Mluvčí zároveň dodala, že Povodí Odry chystá pouze drobnou údržbu na Lomné, a to v její výustní trati, která je spojena s údržbou štěrkových lavic na řece Olši mezi Jablunkovem a Návsím. Štěrky z částečně odtěžovaných lavic budou použity do zvýšení dna Lomné.

„Důvodem je splnění požadavku Severomoravských vodovodů a kanalizací, aby byla chráněna kanalizační shybka této organizace, která je v současnosti obnažena zahloubením dna Lomné těsně nad jejím soutokem s Olší,“ pokračovala mluvčí.

Nechceme dělat problémy

Podle rybářů se jedná o místo, kde mají v říčce Lomné jeden ze zmíněných splavů. „Musíme uznat, že jsme ho nepostavili na dobrém místě. Nedomysleli jsme nejen umístění, ale i možné stavební práce na kanalizaci. Ovšem není problém splav rozebrat a postavit na jiném místě. Nechceme dělat problémy,“ reagoval Sikora.

„Tím, že v Horní Lomné používáme speciální boxy, ve kterých ryby v přirozených podmínkách přicházejí na svět, mají dospělé ryby tendenci se do těchto míst vracet kvůli tření. Ale přes splav se proti proudu nedostanou dále,“ vysvětlil rybář.

Mluvčí Šárka Vlčková na závěr dodala, že plán dílčího povodí Horní Odry v současné době nenavrhuje na bystřině Lomné zprůchodnění žádného stávajícího spádového objektu nebo jezu.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (2)

  1. Kde jsou ty časy kdy se třeli samy a nepotřebovali člověka tak krásná ryba by si zasloužila větší pozornost

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled