Fotografie
Josef dal lajk úlovku od Marek...
před 2 hod
Fotografie
Ivan dal lajk úlovku od Bohumil...
včera
Fotografie
Ivan dal lajk úlovku od Marek...
včera
Fotografie
Ivan dal lajk úlovku od Lukáš...
včera
Fotografie
Ivan dal lajk úlovku od Marek...
včera

Lov po celý rok: Tipy a triky na řeku

Marek Kožušník 11. září 2023 1 komentářů
kapr

foto: Ondřej Pokorný

Praxe

Chladné dny se blíží a na nás čekají nové zážitky, znovu budeme vyvíjet nové úsilí, abychom ulovili svou vysněnou kořist. Rád bych se s vámi podělil o nějaké tipy a triky, které mi na řece (většinou na Labi) fungují, a které byste mohli také vyzkoušet. Kdo ví, třeba se budou hodit.

text: Ondřej Pokorný

Minulá zima byla jako na houpačce, a proto jsem byl schopný chytat ryby už koncem února, což byl nesporný benefit. Ohledně lokalit pro lov se hodně lidí domnívá, že ta nejlepší místa jsou hloubky, protože v nich se ryby často shlukují. S tímto názorem souhlasím jen z půlky. Podle mého soudu jsou nejlepší taková místa, kde je jemné bahno a ryby zde mohou žrát i přes zimu.

REKLAMA

Moje oblíbená působiště proto bývají prostory nad jezy, kde je bahno a hloubka mezi 3 a 3,5 metry. Mnohokrát se mi stalo, že zrovna odtud jsem v těchto chladných dnech vytáhl pěkný kousek. Někdy měl dokonce na sobě ještě kousky bahna. Ale pozor, to, že tato místa fungují přes zimu, neznamená, že budou stejně úspěšná i během jara!

Od března do dubna bývá počasí často úsměvné – odpovídá pojmenování aprílové počasí. V tomto období se mi osvědčily říční zatáčky, kde se dno ostře láme do koryta řeky. Většina lidí na těchto místech dělá tu chybu, že nahazuje přes celou řeku až k druhému, hlubokému břehu. Přitom si neuvědomují, že jim ryby plují přímo pod nohama. Chytám v těchto místech blízko břehu, což má své výhody.

REKLAMA

Rybu při zdolávání nemusíte tahat několik desítek metrů k sobě a tím minimalizujete možnost přeříznutí vlasce nebo riziko, že se vám ryba vyřízne někde v půli cesty. Pro zakrmování je to také mnohem pohodlnější. Nepotřebujete k němu žádné náčiní, jako jsou lopatka, kobra nebo prak. Stačí vám jen ruka, kterou si úplně pohodlně nakrmíte k montáži a kolem ní.

Výběr kuliček

Krmení zjara nijak zvlášť nešetřím. Když vím, že ryba ve vodě je, ničeho se nebojím a jsem schopen na jeden prut nasypat i více kilogramů boilie. Pruty zásadně rozmisťuji tak, aby si nekonkurovaly, ale to se mi mnohdy nepovede. Myslím si, že nezáleží, jak moc magické kuličky máte nebo jakou esencí si je zamícháte. Podle mě je v tomto období nejdůležitější vybrat správné místo. Takové, kde se vyskytují ryby.

boilies
foto: Ondřej Pokorný

Celý rok používám boilie Monster Crab nebo Kapří guláš, to jsou pro mě „topovky“. Převážně v jarních měsících, kdy je voda chladnější, se mi osvědčil zejména Kapří guláš. Jeho složení je kořennější a v zimním a jarním období pracuje lépe. Boilie Monster Crab začínám používat koncem dubna, když vím, že teplota vody je vyšší a také po zjištění, že perfektně pracuje před třením ryb. K boilie střední řady ještě přidávám nejvyšší řadu boilie Sea v poměru 1:3, a to jak s Crabem tak i s Gulášem.

Nástrahy většinou používám celý rok stejné. Na řece mi nejlépe funguje boilie Sea, které se nebojím používat ani v zimě. Jedinou úpravu, kterou dělám během zimy, je, že používám nástrahy zalité v Aminoliquidu, do kterého přidám kapku esence Asafoetida. Velikost kuliček během roku neměním, zůstávám věrný průměru 24 mm. Když vidím výsledky, není důvod nic měnit.

Letos jsem zůstal v zajetých kolejí, pouze jsem vyměnil klasické boilie za řadu ProActiv, která je vhodná na rychlé chytání a převážně i na zimu. Boilie začne poměrně rychle fungovat po vhození do vody a hezky se omílá.

Co prozradí stulíková pole

V květnu se snažím hledat mělčí místa, kam se ryba „jezdí“ vyhřívat. Nejvhodnější prostory jsou stulíková pole, a to buď přímo v nich, nebo v jejich blízkosti. Nebudu vám lhát, tahle metoda bývá ztrátová, jelikož mnoho lidí neví, jak rybu ze stulíku dostat a rvou ji co největší silou. Díky stulíkovým polím však přesně víte, kde je mělko a zároveň jsou to vhodná místa, do kterých ryby zaplouvají před třením.

Na poznatky, o kterých jsem zde psal, jsem přišel během svých výprav a jedná se o osvědčené tipy a triky. Pro někoho budou možná zbytečné, ale někomu můžou být tyto informace přínosné. Jak s nimi naložíte vy, je čistě na vás.

Upozorňuji, že takovéto zkušenosti s nimi mám já, ale nemohu garantovat, že budou na 100 % fungovat i vám. V tomhle oboru je důležité najít si to pravé, zjistit, co nejvíce vám vyhovuje, zkoušet a být trpělivý. Držím palce!

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (1)

  1. Také jdu teď začátkem února na Labe, tak vyzkouším toho Monster Craba a zaliju to CSL boosterem. A nakonec to doplním červíky na háček. Snad se poštěstí, když ne, tak pro sichr mám ještě kuku.

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled