Rybář Martin Tokoš ze slovenského města Holíč jezdí už deset let na dovolenou na stejné místo. Na oblíbených Adamovských jezerech nedaleko hranic s Českem zažil toto léto rybaření snů. Chystal se na kapry, ale nakonec chytil obrovského sumce. Informuje o tom web tvnoviny.sk.

text: Marek Kožušník

Hned první den dovolené se mu podařil parádní úlovek. „Byl to zážitek na celý život, něco takového se mi už nepodaří,“ uvedl pro web tvnoviny.sk Martin Tokoš.

Chytal od rána, osudový záběr přišel odpoledne. Nejdřív si myslel, že má na udici velkého kapra. „Řekl jsem si, že si s ním budu pomalinku hrát. Kdybych utáhl brzdu příliš, vlasec by nevydržel. Souboj trval 55 minut. Už mě z toho pořádně bolely ruce,“ vyprávěl Martin Tokoš.

sumec
foto: Martin Tokoš

Ocas ryby uviděl až po 50 minutách. Hned mu bylo jasné, že na udici nemá kapra. Když sumce dostal ke břehu, rozklepala se mu kolena. „Nevěděl jsem, co mám dělat,“ vzpomínal. Na pomoc mu přišli kamarádi. Sumce změřili a zvážili – 225 cm a 80 kg.

Král jezera se vrátil do hlubin

Martin Tokoš byl připravený na kapry kolem 30 kg, jeho udice ale udržela mnohem těžší rybu. „Teď už vím, že když dokážu všechno správně navázat, zvládnu i takhle těžkou rybu,“ usmívá se.

Rybářovi bylo okamžitě jasné, co s uloveným sumcem udělá. A to i přesto, že někteří z okolních rybářů s jeho rozhodnutím nesouhlasili. „Prostě jsem věděl, že tento sumec je král jezera. A tak jsem mu dal volnost. Měl jsem štěstí, zážitek do konce života. Ať si to vychutná i někdo jiný a zkusí ho vytáhnout,“ dodal Martin Tokoš.