Fotografie
katerinavankova014@gmail.com přidal úlovek Bolen dravý...
před 24 hod
Fotografie
Zdeněk přidal úlovek Štika obecná...
před 24 hod
Fotografie
Jaromir přidal úlovek Amur bílý...
před 24 hod
Fotografie
auto-maulik@seznam.cz přidal úlovek Kapr obecný...
před 24 hod
Fotografie
Brian přidal úlovek Sumec velký...
před 24 hod

Tři kapři na jeden nához

Marek Kožušník 13. srpna 2023 3 komentářů
kapr

foto: Martin Zavřel

Šupiny

Chtěl bych se s vámi podělit o neuvěřitelný rybářský zážitek. Začátkem května jsem byl s manželkou chytat kapry na místní větší svazové vodě. Po celodenním sezení u vody přišel zhruba ve 23:15 záběr a bylo poznat, že mám na prutu velkou rybu.

text: Martin Zavřel

K radosti ze zdolávání se přidalo i překvapení, když jsem zjistil, že je tah kapra velice silný a intenzivní. Po vyčerpávajícím půlhodinovém souboji, při kterém jsem si myslel, že na konci vlasce mám asi sumce, běžela manželka s podběrákem do vody.

REKLAMA

Následovalo něco nepochopitelného. Zprvu na mě volala, že jsem chytil dvě ryby, čemuž jsem nerozuměl. Jak bych mohl mít dvě ryby na jednom háčku? Ta představa byla absurdní. Překvapení však vystřídalo další zjištění. Zavolala na mě, že nemám dva, ale rovnou tři kapry! To už jsem si myslel, že si ze mě dělá srandu. Tři ryby na jeden háček? To je přece nemožné!

Ale byla to pravda. Měl jsem na prutu hotové kapří trojspřeží. První kapr, který měl v pysku můj háček s nástrahou, za sebou táhl chuchvalec vlasců, na kterých byl pověšený druhý kapr. A za druhým kaprem se táhl taktéž chuchvalec vlasců s třetím kaprem. Ti dva tažení kapři měli v pyscích utržené montáže od jiných rybářů a chudáci s sebou táhli i olova. Všechny ryby byly spojeny vlasci, které měli zamotané ve výběžcích hřbetní a řitní ploutve.

REKLAMA

„Trojkapr“ o skoro 50 kilogramech

Následoval komický husarský kousek – snaha nabrat všechny tři kapry jedním podběrákem. Nějakým zázrakem se nám to ale podařilo, a to s podběrákem o délce ramene pouhých 70 cm. Hmotnost ryb však udělala své a podběrák byl poničen.

Po prvotním šoku jsme se snažili rychle vzpamatovat, změřit a zvážit ryby. První kapr měřil 80 cm a byl rychle vypuštěn zpět do vody bez vážení. Vzhledem k tomu, že bylo období před třením, byl kapr těžký a my jeho hmotnost odhadovali na 12 kg. Druhý kapr byl o poznání delší. Měřil 95 cm a toho už jsme zvážili – měl 16 kg a po rychlém pořízení fotografie byl vypuštěn zpět. Následoval třetí, nejdelší a nejtěžší kapr. Ten měřil krásných 98 cm a vážil 19 kg! Na prutu jsem tedy najednou bojoval s cca 47 kg „trojkapra“. A to je zážitek, na který se jen tak nezapomíná.

kapr
foto: Martin Zavřel

Závěrem bych rád dodal, že tito osvobození kapři jsou jen špičkou ledovce. Kdo ví, kolik jich ve vodě s takovým závažím plave? Proto bych rád apeloval na ostatní rybáře, aby si vždy rozmysleli, jestli je opravdu potřeba chytat s pevnou montáží, při jejím použití hrozí, že při přetržení vlasce bude ryba tahat olovo za sebou.

Taktéž bych byl rád, kdyby se některé rybářské spolky zamyslely ohledně povolení vyjet s lodí na vodu. Na mnohých vodách je totiž zakázáno vyjet s lodí na vodu, a proto se něco podobného děje. Zdolávání ryby na otevřené vodě minimalizuje riziko její ztráty – potažmo přetržení vlasce o slávky, ostré hrany a jiné překážky ve vodě.

Tak ať se vám daří a Petrův zdar!

kapr
foto: Martin Zavřel
REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (3)

  1. Tak to je dobrá náhoda, ale ti kapři maji stesti, že se ti podařilo je vytáhnout a osvobodit. Nejhorsi je, že spousta rybářů chytá na rapeli, které nic nevydzi a takhle to dopada, samozřejmě to neni jen o tom.. Vázky, hrany, škeble…
    Gratuluju k nevsednimu trojulovku 👏👏👏

  2. Klobouk dolů gratuluji

  3. Gratulace🎉🎊👍 musí to být neuvěřitelny zážitek na celej život ale je dobrý že si je zachránil

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled