Fotografie
Veronika okomentoval Vlkouš vám před...
před 2 hod
Fotografie
Ladislav okomentoval Na jaké pruty a...
před 4 dny
Fotografie
Ladislav okomentoval Stojan...
před 4 dny
Fotografie
Ladislav okomentoval Prut...
před 4 dny
Fotografie
Ladislav okomentoval Vtip nevtip...
před 4 dny

Rybařící pěvci

Marek iRybářství 7. listopadu 2021 0 komentářů
ledňáček

Ledňáček usazený na prutu, sen mnoha rybářů. Foto: Jozef Májsky

Poznávání

Kromě velkých rybožravých ptáků, hlavně běžných kormoránů a volavek, se živí drobnými rybkami i trochu vzácnější ledňáček říční. Ten, na rozdíl od svých větších příbuzných, které rybáři vidí neradi ve svých revírech, je obecně oblíbený pro svůj leskle modrý kabátek a cihlově zbarvenou spodní část těla.

text: Jozef Májsky

Jeho vliv na hejna rybí drobotiny je většinou zanedbatelný, ovšem nesmí se stát stálým hostem v rybochovných zařízeních. Za rybožravými ptáky, mezi které patří kromě zmíněných druhů i někteří další opeřenci, třeba rybák obecný nebo orlovec říční, svými výkony výrazně zaostává skorec vodní.

REKLAMA

Tento černý pták s typickou bílou náprsenkou, jehož znají hlavně pstruhaři, při potápění za larvami vodního hmyzu jen zřídka sem tam sezobne drobnou rybku. Je třeba zdůraznit, že jde o zástupce pěvců, mezi nimiž nacházíme minimum druhů majících na jídelníčku ryby.

Činorodí jedinci

Tak jako u lidí se i v případě pěvců mohou v kritických situacích objevit činorodí jedinci, kteří v zájmu přežití přijdou s neobvyklým řešením. Je celkem pochopitelné, že s nedostatkem potravy v zimě zápasí v zvýšené míře ti ptáci, kteří navzdory zvyklostem netráví zimu někde v tropech, ale zůstávají u nás. Už desítky let mezi tyto průkopníky patří kos černý, v posledních letech jej pak následují i někteří drobnější pěvci, třeba červenka obecná.

REKLAMA

Inteligence jim nechybí

Pozorování ornitologů ukázala, že kromě odvahy riskovat těmto ptákům rozhodně nechybí ani inteligence a umění napodobovat své příbuzné. Dech vědcům vyrazila červenka, která se zdržovala v blízkosti ledňáčka. Ten se, jak je to pro něj typické, vrhal střemhlav do díry v ledu a po chvíli se vynořoval s rybkou v zobáku.

ptáci
Je neuvěřitelné, že na dírkách kromě otužilých rybářů a ledňáčka byl úspěšným lovcem i drobný pěvec, červenka. Foto: Jozef Májsky

Červenka si nemohla dovolit ponořit se do ledové vody. A tak se třepetavým letem přiblížila k otvoru v ledu a drobnou rybku sezobla z hladiny. Kořist si pak položila na led, aby si po loveckém výkonu oddechla, načež pro ni netypické sousto spolkla. Samozřejmě, že nezůstalo jen při jednom úspěšném pokusu. Je téměř neuvěřitelné, že příběh měl i pokračování. Oba ptáky totiž pozoroval hladový kos, který se rozhodl šikovnou červenku následovat.

kos
Přizpůsobivost zimujících kosů je obecně známá, že ale v nouzi dokáží ulovit i drobné rybky, jsme donedávna nevěděli. Foto: Jozef Májsky

I jemu se lov zdařil a je možné, že právě díky rybaření se oběma pěvcům na této lokalitě podařilo přežít zimu. Lituji jen, že jsem nebyl účastníkem této neobvyklé podívané. Snad bude mít více štěstí některý z rybářů lovících na dírkách a podaří se mu pomocí fotoaparátu nebo kamery zvěčnit nejenom své kolegy, ale i rybařící ptáky. A možná i některého učenlivého pěvce.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled