Fotografie
Jiří přidal úlovek Kapr obecný...
před 24 hod
Fotografie
Jakub přidal úlovek Kapr obecný...
před 24 hod
Fotografie
Josef přidal úlovek Jelec jesen...
před 24 hod
Fotografie
Josef okomentoval Poznejte ho a u...
včera
Fotografie
Josef okomentoval Nevšední gumové...
včera

Rybářské vychytávky: Neobvyklé nastražení kukuřice

Marek iRybářství 13. února 2023 0 komentářů
kapr

Ryby kukuřici milují. Foto: Milan Tychler

Praxe

Když jsem asi před půl stoletím začínal chytat na zlatá zrnka kukuřice, ani ve snu mě nenapadlo, že je jednou budu nakupovat v rybářských potřebách, supermarketech a později nastražovat na vlasový přívěs mimo háček.

text: Milan Tychler

Sbíral jsem klasy, sušil je a zrna pak vařil, protože kukuřice byla a stále je skvělá nástraha. Ale svět se mění. Dnes je nastražení mimo háček zcela běžná záležitost, kterou zná každý malý kluk.

REKLAMA

Ale má skutečně nějaký význam nastražovat měkká zrnka kukuřice z plechovky mimo háček? Opravdu je to nutné a nepostačí zrnko napíchnout na háček rovnou? Jasná otázka, ale odpovědět jednoduchým „ano“ nebo „ne“ skutečně nemohu, protože naše rybaření se také změnilo.

Nahazujeme dál, chytáme hlouběji, lovíme s napnutým vlascem, mnozí vyměnili klasické čihátko pod prutem za chvějivou špičku…  Proto musím říci, že někdy prosté nastražení na háček postačí a v některých případech je nastražení mimo háček přece jen výhodnější.

REKLAMA

Abych pravdu řekl, v současnou dobu nastražuji kukuřičná zrna přímo na háček jen v případě, že lovím na plavanou. Jakmile sáhnu po feederovém prutu nebo lovím klasickou položenou, jdou zrnka automaticky mimo háček, a to i v tom případě, že nechytám právě kapry, ale třeba cejnky, cejny nebo plotice.

Kapr mezi cejnky

Chytám na řece kapry na místě, kde jsem si několik dnů vnadil kukuřicí. Mám nahozené dva pruty a mimo háček nastraženou kukuřici vždy po třech zrnech. Nástrahy jsem umístil na okraj krmeného místa, aby byly snáze nalezeny a bedlivě sleduji špičky svých feederových prutů. Netrvá dlouho a mám první záběr. Je to jen menší kapřík.

Čekám větší kousky, ale i ty snad přijdou a tohle je alespoň jasná zpráva, že se tu nějací kapři krmí. Za chvíli zaseknu dalšího menšího kapra a pak se mi několikrát po sobě stane, že se špička prutu prudce ohne, ale rybu nezaseknu. Vždy vytáhnu jen pomačkaná zrnka.

Dobrá, podívám se, co za nezbedy to tam dole je. Stáhnu jeden prut, vyměním návazec za jiný s menším háčkem a pod něj nastražím jen jedno jediné zrnko. Na záběr nečekám dlouho. Najednou se špička ohne, jako kdyby to vzal kapr, přiseknu a ryba, tedy spíše nějaká rybka tam je. Ke břehu přivedu pěkného cejnka malého a pak dalšího a ještě jednoho. Tak tihle prevíti se mi tu krmí. No, co se dá dělat? Třeba se mezi nimi ještě nějaký ten kapr objeví.

Bavím se cejnky a druhý prut s větší nástrahou čeká na kapra. Občas se špička hne, ale jen proto, aby se zase narovnala a čekala na pořádné ohnutí dál. Jsem tak zaujatý cejnky, kteří jsou mimochodem moc pěkní, že si vedlejšího prutu prakticky nevšímám.

Už mi zase bere nějaký cejnek. Špička se trochu zavrtí a pak se opravdu pořádně ohne. Zaseknu zlehka, ale je to jako kdybych zaťal háček do nějaké vázky. Ta se ovšem po vteřině zaváhání pohne a rve mi vlasec z navijáku. Konečně ryba, na kterou tu čekám. Měla sice zabrat na vedlejší prut, ale co se dá dělat. Snad to malý háček zvládne.

Zvládnul a já mám potěšení sáhnout si na slušného kapříka, který dal přednost jednomu jedinému zrnku před větším soustem, ale bylo to možná tak, že ho prostě našel dřív nebo nasál jen tak mimochodem. V každém případě se způsob nastražení ukázal dobrým jak na kapry, tak na cejnky…

Nastražení kukuřice mimo háček je vskutku jednoduchá záležitost. Stačí k tomu jen nastražovací jehla a zarážka. Kukuřice se napíchne na nastražovací jehlu, pak se jehlou zachytí očko vlasového přívěsu a zrnko se na něj přetáhne. Na přívěsu se pak zajistí obyčejně malou plastovou zarážkou a je hotovo.

kukuřice
Nastražení kukuřice mimo háček je jednoduché. Foto: Milan Tychler

Je ale mnoho dalších způsobů, jak to udělat a třeba si to i trochu usnadnit. Jsou mezi námi rybáři, kteří mají trochu problém s navlečením drobné zarážky do maličkého očka přívěsu. Nemusíte mít ani nešikovné prsty, ale stačí si jen zapomenout brýle a už se s tím trápíte. Zde je tedy několik možných způsobů, jak to udělat.

Nekonečná zarážka

Nekonečná zarážka je skvělá věc, kterou rád používám nejen na kukuřici, ale i mnoho dalších nástrah, které hodlám nastražit mimo háček. Jedná se o jednoduchý dutý plastový trn, který je připevněný k vlasovému přívěsu podobně jako třeba kovový nastražovací trn, který ale není vhodný pro měkké nástrahy. Tento dutý trn jednoduše nasadíte na špičku jehly, nástrahu jím propíchnete a vyvedete ho skrz nástrahu ven. Pak vytáhnete jehlu.

kukuřice
Nekonečná zarážka. Foto: Milan Tychler

Trn je připevněný k vlasovému přívěsu ve své polovině a když zatáhnete za přívěs u háčku, na konci nástrahy s trn vzpříčí a v podstatě se stane plastovou zarážkou a oporou nástrahy, která pak už nemůže z vlasového přívěsu spadnout.

Protože tímto způsobem můžete nastražovat nástrahy na tuto zarážku nekonečně dlouho, respektive dokud ji i s háčkem neutrhnete, říká se jí nekonečná zarážka. Je pravda, že i k tomuto způsobu nastražení potřebujete tenkou jehlu, ale nemusíte provlékat očkem žádnou titěrnou zarážku.

Použití gumového kroužku

Mnoho nástrah se dá nastražit i do gumového kroužku. Rybáři gumové kroužky používají většinou jen na pelety, ale dají se do nich nastražit i zrnka kukuřice. Chce to najít jen vhodnou velikost, ale budete k tomu potřebovat speciální nástroj, který se jmenuje rozvírač kroužků. Snadno si ho pořídíte v obchodě s rybářskými potřebami.

kukuřice
Gumička podrží peletu i zrnko kukuřice. Foto: Milan Tychler

I tohle nastražení je jednoduché. Na konec vlasového přívěsu přivážete gumový kroužek. Ten potom roztáhnete pomocí nástroje, vložíte zrnko kukuřice a kroužek z nástroje uvolníte, aby sevřel kukuřici. Jde to snadno a rychle. Jedinou nevýhodou je, že takto dokážete nastražit jen jedno zrnko kukuřice.

Drátěný klip

V rybářských potřebách se dá koupit i pomůcka pro nastražení masných červů – drátěný klip. Opět ho připevníte na vlasový přívěs a místo masných červů na něj nastražíte několik zrnek kukuřice. Je to větší sousto, ale báječně se hodí k lovu kaprů a také amurů.

kukuřice
Použití drátěného klipu. Foto: Milan Tychler

K této věci poradím ještě jeden malý trik. Protože se jedná o větší sousto, není vůbec od věci pomoci rybě s jeho nasátím. Dělám to tak, že ke kukuřici přidávám kousky žluté plovoucí hmoty. Vyvážím celé sousto tak, že sice klesne ke dnu, ale ryba ho pak nasaje velmi snadno. Jednou mi takto nastraženou kukuřici popadl v řece i pořádný tloušť.

Řetízek z kukuřice

Ani k tomuto nastražení není třeba zarážka, ale stačí jen jehla. Na jehlu se navlékne několik zrnek, které se pak přetáhnou na kousek vlasce nebo pletené šňůrky. Oba konce se pak spojí a jednoduchým uzlem svážou k sobě, čímž vytvoříte jakýsi věneček. Ten se pak přiváže k maličkému kovovému kroužku na konci vlasového přívěsu nebo přímo smyčce na přívěsu. I tato nástraha se dá samozřejmě snadno nadlehčit.

kukuřice
Řetízek z kukuřice. Foto: Milan Tychler

Kukuřice ve smyčce na přívěsu

Jedno zrnko kukuřice se dá celkem snadno nastražit na vlasový přívěs i bez jakékoli pomůcky či nástroje. Stačí, když uděláte na vlasovém přívěsu docela obyčejnou zdrhovací smyčku, která se dá zase uvolnit, a v ní zrnko sevřete.

kukuřice
Kukuřice ve smyčce. Foto: Milan Tychler

Dělá se to tak, že na vlasci nejdříve ze všeho vytvoříte zdrhovací smyčku. Pak prostrčíte vlasec očkem háčku, upravíte vzdálenost smyčky od háčku a háček připevníte k vlasci pomocí bezuzlového vázání. Pak do smyčky vložíte zrnko kukuřice a smyčku přiměřeně utáhnete. Na rybách se mi stalo, že jsem si prostě jehlu někde založil a za živého boha ji nemohl najít. Kukuřici jsem nechtěl nastražovat na háček, a tak jsem si pomohl takto. Je to snadné.

Silikonové pásky

Kromě těchto způsobů se dostanou ještě všelijaké silikonové pásky, na které se pomocí jehly navlékne kukuřice, anebo třeba i pelety nebo kombinace pelety s kukuřicí a pásek se pak navlékne na háček. Je to řešení, ale není to to pravé nastražení mimo háček. Je tu totiž ten problém, že se při nasátí háček často nenatočí do správné polohy, ryba se správně nezasekne a z háčku pak spadne. To pak zamrzí, hlavně když přijdete o pěknou rybu. Proto se vyplatí dát si s nastražením trochu práce.

kukuřice
Silikonové pásky. Foto: Milan Tychler
REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled