Fotografie
ashburtongrove@seznam.cz přidal úlovek Amur bílý...
před 11 hod
Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
před 11 hod
Fotografie
Ladislav přidal úlovek Kapr obecný...
před 11 hod
Fotografie
Veronika okomentoval Vlkouš vám před...
před 14 hod
Fotografie
Ladislav okomentoval Na jaké pruty a...
před 5 dny

Rybářské závody na Piláku – s deštěm a s Jakubem Vágnerem

Marek iRybářství 11. června 2024 0 komentářů
plotice

foto: Jan Stárek

ČRS a MRS +13 dalších fotek

V neděli 19. května, někdy kolem sedmé hodiny ranní, se nad revírem 461 131 (Sázava 19, Pilská nádrž) téměř protrhlo nebe. Husté provazce deště se pustily do 61 statečných mladých rybářů, kteří se sešli na již tradičních dětských rybářských závodech.

text: Luděk Lopour, MRS Žďár nad Sázavou

Dlouholetí pořadatelé z MRS Žďár nad Sázavou tak trochu trnuli, zda tento rozmar májového počasí závody neukončí, ale překvapivě na něj nebylo připraveno jen několik nejmenších, a tak mohly první nástrahy vletět v 7:00 do vod oblíbeného „Piláku“.

REKLAMA

Soutěžilo se celkem ve třech kategoriích a všichni účastníci museli mít platnou povolenku a rybářský lístek. Pravda, ti nejmenší ve věku do 8 let mohli lovit s dospělým vlastníkem povolenky, ale i tak se jednalo o ten typ závodů, kde se ctí česká rybářská legislativa. Starší děti v kategoriích 8 až 11 let a 12 až 15 let lovili sami bez asistence dospělých.

Sázava 19 je jedním z velmi oblíbených revírů Vysočiny. Jeho rozloha je 55 ha a v roce 2023 na něm bylo zaznamenáno více než 20 000 docházek. Soutěžícím dětem byla vyhrazena několik stovek metrů dlouhá část pobřeží na pravé straně, poblíž volnočasového areálu. Tak, aby bylo možné mít pod střechami zázemí, kde mladí rybáři mohli dostat jídlo či pití.

REKLAMA

Závod byl jednokolový a všichni tak lovili na jednom místě po dobou tří hodin. První část závodu byla poznamenána už vzpomínaným hustým deštěm, který potrápil paradoxně především rozhodčí: úlovkové soupisy byly po chvilce rozmočeny tak, že je nebylo možné dál používat. Na řadu tedy přišly mobilní telefony a úlovky se zapisovaly do nich.

A jaký byl nakonec celkový počet ulovených ryb? Z vody bylo vytaženo celkem 121 kusů – z toho 59 kaprů, 49 cejnů, 7 okounů, 5 plotic, 4 perlíni, a dokonce jeden úhoř. Největší ulovenou rybou byl kapr o délce 53 centimetrů.

To samozřejmě není žádná zvláštnost a překvapení, tím se ale pro mnohé možná stal příchod asi nejznámějšího českého rybáře a propagátora onoho „normálního“ vztahu dětí k přírodě, Jakuba Vágnera. Díky tomu, že se žďárským rybářům podařilo domluvit vše na tento termín, mohl s dětmi strávit hodně času a nakonec i předávat ceny. Mohli jste tak být svědky toho, jak Jakub Vágner obešel všechny závodnice a závodníky, s každým promluvil, poradil na co lovit či jak daleko nahazovat. Žádná žádost o společnou fotku nebyla odmítnuta. A je možné říci, že tato čistě nezisková a velmi přátelská návštěva byla odměnou nejen těm, kterým se v závodě nedařilo tak, jak by si přáli, ale i další cenou pro ty, kteří dětské klání vyhráli.

rybářské závody
foto: Jan Stárek

Po třech hodinách bylo tedy dozávoděno. Výsledky nakonec možná nejsou tím nejdůležitějším, ale přece jenom: v kategorii nejmladších se na prvním místě umístil Matěj Sobotka ze Žďáru nad Sázavou (283 cm, 9 ryb), v kategorii 8–11 let zvítězil Pavel Švoma z Vojnova Městce (256 cm, 6 ryb) a mezi nejstaršími dětmi (12–15 let) vyhrál Ladislav Mička z Radešínské Svratky (314 cm, 9 ryb). Kompletní výsledku je možná najít na internetových stránkách MRS Žďár nad Sázavou.

Pořadatelům z MRS Žďár nad Sázavou, v čele s dlouholetým vedoucím mládeže a hlavním strůjcem závodů Josefem Babáčkem a s výraznou pomocí Maver feeder teamu Moravia, se podařilo zajistit od sponzorů velké množství hodnotných a opravdu použitelných cen. Z drobné odměny se tak mohl radovat každý z účastníků.

A úplně na závěr? Zkusme brát tyto vydařené závody, jimž neuškodila ani nepřízeň počasí, za další příspěvek k tomu, aby byl volný čas dětí smysluplně propojen s pobytem venku, s aktivní činností a s okamžiky, kdy mohou svoji probouzející se rybářskou vášeň sdílet. Jednak s těmi nejlepšími a jednak s těmi nejbližšími.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled