Fotografie
HAVLÍĆEK založil otázku legitimní nabíd...
před 20 hod
Fotografie
Jiří přidal úlovek Štika obecná...
včera
Fotografie
p.kuj@seznam.cz přidal úlovek Candát obecný...
včera
Fotografie
Roman přidal úlovek Amur bílý...
včera
Fotografie
Soňa přidal úlovek Lipan podhorní...
včera

S muškařským prutem na kapry. A nejen na ně

strunc 18. ledna 2020 0 komentářů

Poznávání

Text: Ivo Novák, foto: autor

Ryby hledejte. Nečekejte na ně! Volte prostředí, kde můžete často měnit místa. Jestliže vlastníte loďku či bellyboat, můžete mít výhodu, je-li tak dovoleno lovit. Tam, kde je o vhodná místa nouze, vám nezbude nic jiného než ryby přilákat vnaděním. Pozor! S množstvím návnady to nepřehánějte! Pamatujte, že v rybách musíte vzbudit zájem, ne je přecpat.

Lov s nástrahou propadající vodním sloupcem

Pokud zrovna nefouká silný vítr, můžeme po hladině pohodit několik kousků suchého chleba nebo rohlíku. A pak vyčkat, zda tím ryby oslovíme. Jako první většinou připlují plotice a perlíni. U zarostlých břehů pak i líni a amuři, někdy i boleni. Pokud jsou při chuti kapři, dočkáte se jich. Nástrahu jim musíte předhodit mazaně a zručně. Určitě v těsné blízkosti pečiva na hladině.  Sousto, které pozvolna propadává vodním sloupcem, je to pravé. Velice dobrou nástrahou jsou pak (jako při plavané či lovu feederem) bílí červíci. Je to univerzální nástraha. Na háčku drží a muškařskou udicí s nimi můžete nahazovat opakovaně, pokud budete dostatečně jemní.

REKLAMA

Jak na to?

Z vlasce vytvoříme návazec o síle minimálně 0,16-0,20 mm v délce 3 m. Kdo zvládne hody s delším návazcem, ať to zkusí, může na tom jen vydělat. Zvolte i boční návazec (umístěte ho asi 50 cm od koncového). Délka 10-15 cm je dostačující. Pak už jen stačí navázat blešivcové háčky č. 12, na každý napíchnout 5-7 červíků (podle jejich velikosti) a nahodit. Plovoucí šňůra se k tomu hodí nejlépe.

Někdy kapři vyčkávají ve sloupci pod hladinou. Nevidíte žádnou aktivitu? Nevadí, přesto můžete být úspěšní. Vytrvejte! Když se stále nic neděje, nezbývá než nához opakovat. Záběr může přijít kdykoli a proto musíte být neustále ve střehu. Při chytání na propad bývá záběr většinou razantní. Stačí chvilka neopatrnosti a kapr mizí (i s naší sestavou) pryč.

REKLAMA

Zasekávejte jemně

Nepředvádějte žádné švihy. Stačí jen přidržet šňůru, přiseknout zatažením, pak zvednout špičku prutu a být připraveni tlumit rychlý výpad ryby.

Lov na propad s červíky na háčku je úspěšnou metodou, občas zlákáte i velice ostražité ryby. Důležitý je stálý kontakt s nástrahou. Okamžitě po náhozu je třeba srovnat jak šňůru, tak i návazec a pozorovat dění. Při lovu na větší vzdálenost pomalým stahováním udržujeme kontakt s nástrahou a pozorujeme ohyb šňůry pod špičkou prutu, která by měla být skloněna k hladině. Pokud nepřijde záběr do deseti sekund po nahození, nástrahu nabízíme znovu. Kapři pozorují právě hladinu a právě na ní se naše nástraha musí pohybovat. Když jim to však „nešmakuje“ nahoře, nezbude nic jiného, než jim sousto nabídnout u dna.

Lov kaprů u dna

Jednotlivé techniky lovu se vzájemně prolínají. A tento způsob má v sobě část plavané i položené. Na lokalitách, kde není hloubka větší než délka našeho prutu, můžeme s úspěchem lovit i s plovoucí šňůrou. Vytvořením nového návazce můžeme vhodně uzpůsobit rozmístění našich nástrah. Koncová se bude pohybovat při dně a ta na přívěsu ve sloupci nade dnem. Nástrahy můžeme i oživovat občasným zatažením za šňůru. Nerozhodného kapra právě toto zatažení může přimět k záběru.

Jak to funguje?

Nástraha se zvedne ode dna a zase pomalu klesá. Jelikož nepoužíváme žádnou zátěž, dopadne na dno úplně přirozeně. Přirozenost je při lovu touto metodou obrovským plusem. Pokud lovíme na místech s větší hloubkou, je vhodnější použít potápivou či intermediální šňůru. Po náhozu ji srovnáme, necháme ji klesnout na dno a čekáme na záběr. Nástrahu oživujeme jen občasným krátkým zatažením. Tento způsob vyžaduje trpělivost. Pokud ale místo k lovu připravíme pravidelným krmením, čekání na záběr nemusí být dlouhé.

Lov na umělou mušku a muškařením jsou techniky, které se sobě velice podobají (z hlediska použitého náčiní a taktiky lovu). Larvy hmyzu jsou k muškaření vhodnou nástrahou. Dnes už se však vyrábějí i jejich umělé napodobeniny, které není třeba skladovat v chladničce. U manželky to tak budete mít dobré, nebude vám nadávat, navíc je budete mít vždy při ruce. Jsou aromatizované a pro ryby lákavé. Když je použijeme, už nemuškaříme, nýbrž lovíme na umělou mušku a tudíž můžeme použít tři nástrahy.

Improvizujte!

Držet se striktně jednoho způsobu lovu? Hloupost… Vycházejte ze situace kolem vody. Přizpůsobte se rybám, ony se vám přizpůsobovat nebudou.

Při lovu kaprů se setkáme i s jinými druhy ryb, které nám chvíle u vody zpestří. Použití červů jako nástrahy jsem popsal záměrně. Dobrou alternativou jsou i mouční červi, kteří vydrží déle. Nemusíte je skladovat v lednici, ke štěstí jim stačí občas kousek rohlíku, jablka. Ale rybám tahle moučná sousta už tolik nejedou.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled