Fotografie
Ladislav okomentoval Na jaké pruty a...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Stojan...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Prut...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Vtip nevtip...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Rybář...
předevčírem

Šíří se na Berounsku račí mor? Raci říční hynuli na Jalovém potoce

Marek iRybářství 11. dubna 2022 0 komentářů
rak říční

Hromadný úhyn raků říčních u Hořovic. Foto: Jitka Svobodová

Novinky

Hromadný úhyn raků říčních u Hořovic zpozorovali v pátek místní obyvatelé na Jalovém potoce za Komárovem nedaleko středočeských Hořovic.

text: Marek Kožušník

Pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) a Výzkumného ústavu vodohospodářského odebrali ihned po nahlášení úhynu umírající jedince a podrobili je testům na přítomnost račího moru. Uvedla do AOPK na svých stránkách.

REKLAMA

Výsledky nebyly průkazné, nicméně trvá podezření, že se jedná právě o tuto nákazu. Ostatní živočichové totiž ve stejném potoce nadále bez problémů přežívají. Podrobnější testy nyní probíhají.

Klíčové je, aby se račí mor nešířil dál. Nedaleká chráněná krajinná oblast Brdy je jedním z mála míst, kde u nás doposud žije kriticky ohrožený rak kamenáč.

REKLAMA

Jak zamezit nákaze?

Račí mor přenášejí nepůvodní, americké druhy raků. Vyvolává jej řasovka Aphanomyces astaci, česky hnileček račí. „Je to vysoce infekční onemocnění a způsobuje masivní úhyn našich původních druhů raků, raka říčního a raka kamenáče. Ti nemají dostatečnou imunitu, aby se nákaze ubránili,“ uvádí Tomáš Görner z AOPK.

rak říční
Rak říční. Foto: M. Fořt

„V současné době bohužel neexistuje žádný účinný prostředek, kterým by se dali raci vyléčit. Zásadní je, aby se mor nešířil dále. O situaci jsme informovali Krajskou veterinární správu i místně příslušné rybářské svazy,“ dodává Görner.

Trvalým zdrojem nákazy jsou nepůvodní druhy raků ze Severní Ameriky, kteří jsou vůči nákaze imunní. Jedná se o raka signálního, pruhovaného a mramorovaného, kteří byli do přírody vypouštěni z umělých chovů.

Co dělat, aby se račí mor nešířil dál? Dodržujte následující pokyny:

  • Nesnažte se zachraňovat raky přesunem na jiná místa, naopak se tím přispívá k šíření račího moru do dosud nekontaminovaných toků.
  • Předměty, které se v místě dostaly do kontaktu s vodou, jako jsou holínky či rybářská výstroj, důkladně vyčistěte horkou vodou, dezinfikujte Savem nebo řádným vysušením na slunci. Spory dokáží ve vlhkém prostředí přežít více než 14 dní. Výstroj nepoužívejte na jiných lokalitách bez dezinfikování.
  • Nepřevážejte vodu z infikovaného toku do jiných toků. Voda je kontaminovaná sporami tohoto patogenu a můžete ohrozit zdravé raky.
  • Nevypouštějte nepůvodní raky z chovů a nevylévejte vodu z akvárií do vodních toků.
rak pruhovaný
Rak pruhovaný. Foto: M. Buřič

Výše uvedené zásady je vhodné dodržovat i v místech, kde račí mor zatím potvrzen nebyl.

Pokud kdekoliv naleznete uhynulé raky, kontaktujte prosím AOPK ČR (invaznidruhy@nature.cz) nebo Výzkumný ústav vodohospodářský (jitka.svobodova@vuv.cz).

Velmi cenná jsou též data o výskytu jak našich, tak nepůvodních druhů raků, nálezy lze zaznamenávat prostřednictvím aplikace BioLog do Nálezové databáze ochrany přírody, případně lokalizaci a fotografie zasílat na invaznidruhy@nature.cz.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled