V Čechách už rybařím nějaký ten pátek. A neustále se vyvíjejí nová lákadla ze světa rybaření. Novinky chodí na trh tak rychle, že už ztrácím přehled. Nicméně občas mě něco nového zaujme a udělám si radost.

text: Šon Chung

Proto se mi doma povalují nejen plavačkové děličky, ale i třeba kompletní vybavení na vábení sumců včetně člunu s echolotem.

Ovšem jak je zvykem u nás v Asii, nesmí se zapomínat na své kořeny. Před desítkami let by se mému dědovi nemohlo ani zdát o takovém vybavení. A já, když jsem začínal rybařit ve Vietnamu, jsem měl jen kousek bambusu, vlasec se kupoval na trhu po metrech a háčky byly jen kusovky. Splávky ani moc nebyly, protože se používala brka z peří.

foto: Šon Chung

V Čechách není bambus úplně běžný, ale dostali jsme od známých nějaký zimuvzdorný druh, a tak ho pěstujeme na okrasu. Nedávno ho tatínek ostříhal, a tak se mi dostal do ruky krásný tenoučký a rovný kus. Párkrát jsem s ním naprázdno zamával. A nápad byl na světě! Zkusím s ním jít na ryby tady v Čechách! To bude velká legrace.

Ořezal jsem malé postranní větvičky, lehce narovnal. Ani jsem ho nenatíral a nechal ho v surové podobě. Měřil něco přes 2 metry. Odmotal jsem si kus vlasce, menší spláveček. A háček, ten najdu kdekoliv doma v koberci.

Nedávno byly u nás v jižních Čechách celkem deště, a tak se Nežárka zakalila do barev Mekongu. Žížaly byly dostupné, stejně jako ve Vietnamu, když jsem podkopával banánovníky. Pocítil jsem lehký stesk po domovině. A tak jsem ještě víc chvátal, abych už byl u řeky.

Více už nebudu prozrazovat a pusťte si krátké video s překvapivým úlovkem na mimopstruhovém revíru.