Fotografie
steinerová založil otázku rychlá nebankov...
před 2 hod
Fotografie
kolnikradovan8@gmail.com založil otázku Legitimní nabíd...
před 8 hod
Fotografie
Jakub přidal úlovek Kapr obecný...
před 11 hod
Fotografie
steinerová založil otázku rychlá nebankov...
před 24 hod

Správný zásek. Jak zasekávat tak, abychom ryby nemrzačili

strunc 23. ledna 2020 0 komentářů

Poznávání

Text: Ivo Novák, foto: autor

Vlasec 0,30 mm, cívka navijáku patřičně utažená a ve vidličkách teleskop, který svou akcí připomíná prut na sumce. Taková sestava by snad dokázala přitáhnout i pramici s rybářem. Předšpičkové čihátko se pohupuje ve větru… Přichází jemné popotažení a série jemných záběrů. Kapříci zřejmě objevili rohlík a snaží se z něj urvat, co se dá. Vlasec se napíná… Vtom přichází zásek!

Pokud se dokážete zbavit zažitého způsobu zasekávání, možná se podivíte, kolik ryb vám na háčku zůstane

REKLAMA

Prut prosvištěl vzduchem rychlostí nadzvukové stíhačky. Nevěřícně pozoruji dál svého souseda. Napjatý vlasec povoluje a rybář stahuje prázdný háček ke břehu. Situace se několikrát opakuje, rybář je stále bez úlovku, i když záběrů má spoustu.     „Berou jenom čudly a padají z háčku, asi budu muset navázat větší,“ povídá.

Každé jeho zaseknutí mě vyděsí. Během chvíle zdolávám několik kapříků v délce kolem čtyřiceti čísel a při pohledu na jejich koutky úst mi je smutno. Krvavé nezhojené rány svědčí o tom, že se nechali zlákat nástrahou. Je až zázrak, že můj háček velikosti 12 našel kousek tvrdé kůže. Kapříka pouštím zpět a nahazuji feeder na provnaděné místo ve chvíli, když sousedův prut opět prosvištěl vzduchem. Tentokrát se zdá, že je ryba na konci vlasce, i když podle špičky prutu se to nedá poznat. Žádný boj se neodehrává. Kapr jde smykem ke břehu a končí v podběráku.

REKLAMA

Práce pro chirurga

Kdyby byl poblíž nějaký chirurg, měl by hodně práce. Tržná rána na spodní straně hlavy je dlouhá několik centimetrů. Minimálně na tři stehy. Nerad někoho poučuji, ale tady jsem si prostě poznámku o způsobu záseku neodpustil. Hned následujícího pěkného lysáka jsem si ponechal a od rybníka odjel.

Taky znáte spoustu rybářů, kteří zasekávají stejným způsobem? U kaprařů, kteří mají zavezené nástrahy sto a více metrů od břehu se není čemu divit. Tam je razantní zásek na místě. Vlasec má na takovou vzdálenost poměrně velkou průtažnost. Na krátkou vzdálenost však bohatě stačí jenom lehce přiseknout, nebo jen zvednout špičku prutu. Brzda navijáku by měla být seřízena tak, aby mohla proklouznout. A je třeba brát v úvahu i vlasec a použité náčiní.

Někteří rybáři nevěří, že „dvanáctkový háček“ na kapra stačí. Pokud použijete prut s jemnou akcí, není to problém. S kaprovou děličkou určenou k lovu kapitálních ryb to ale nepůjde. Kapr udělá několik prudších výpadů a jemného háčku se lehce zbaví, pokud ho nemá zaseknutý přímo ve tvrdém pysku.

Dejte rybám šanci

Pokud nechcete rybám ubližovat, je třeba sladit rybářské náčiní se způsobem zasekávání. Při razantním záseku rybě háček zaseknutý v koutku úst prostě rovnou vytrhnete. Pokud se dokážete zbavit zažitého způsobu zasekávání, možná se podivíte, kolik ryb vám na háčku zůstane. Dejte rybám šanci.

Stačí jednoduchý test. Návazec s háčkem si udělejte z vlasce 0,16 mm a pokud po záseku bude háček na svém místě, tak nepatříte mezi ty rybáře, co to dělají špatně. Pokud bude návazec prázdný, zkuste se nad sebou zamyslet.

Možná pak rybám ve vašem revíru ubude bolavých šrámů a hnisavých ran.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled