Fotografie
Ladislav okomentoval Na jaké pruty a...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Stojan...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Prut...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Vtip nevtip...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Rybář...
předevčírem

Svědectví rybářů z otráveného Hronu: Do nohou vám narážejí desítky mrtvých ryb, které unáší proud. Celkem jich byly skoro dvě tuny

Marek iRybářství 27. července 2021 0 komentářů
hlavatka

Toto není trofejní úlovek, ale uhynulá hlavatka z Hronu. Foto: Slovenský Rybár

Novinky

Hromadný úhyn ryb na řece Hron způsobil v pondělí na středním Pohroní únik digestátu z bioplynové stanice v obci Budča v okrese Zvolen. Slovenským médiím to sdělil hlavní hospodář MO Žiar nad Hronom Richard Štencl a potvrdil Vasilii Repela, jednatel společnosti Bioplyn Budča.

text: Marek Kožušník

„V pondělí ráno nám lovící rybáři nahlásili výskyt uhynutých ryb na řece Hron u obce Trnavá Hora. Zjistili jsme, že voda v řece je silně zakalená, zapáchající a nepřehledná,“ uvedl Štencl s tím, že okamžitě kontaktoval Slovenskou inspekci životního prostředí a policii.

REKLAMA

uhynulé ryby
foto: Slovenský Rybár

„V důsledku silné bouřky v okolí Budče došlo k pádu stromu, což způsobilo poškození vaku, který společnost Bioplyn Budča používá na uskladnění digestátu. Roztrhnutí vaku způsobilo únik digestátu v objemu zhruba 400 kubických metrů do Bienského potoka a následně do vodního toku Hron,“ uvedl ve vyjádření Repela.  

Společnost Bioplyn Budča podle jeho slov podnikla okamžitě kroky k zamezení úniku organického hnojiva a nadále odstraňuje škody, které bouřka způsobila.

REKLAMA

Uhynuly všechny vyskytující se druhy ryb

Rybáři začali uhynulé ryby sbírat v obci Trnavá Hora v části Jalná, na úseku dlouhém jeden kilometr jich nasbírali asi 600 kilogramů. „Došlo ke snížení obsahu kyslíku ve vodě, ryby se začaly dusit,“ vysvětlil Štencl.

ekologická katastrofa
foto: MO Žiar nad Hronom

Rybáři budou situaci dále sledovat na dalších úsecích směrem po proudu.

„Uhynuly všechny druhy ryb, které se tu vyskytují,“ řekl Štencl. Obnovit generační hejna některých druhů ryb bude vyžadovat roky práce.

foto: Slovenský Rybár

SIŽP odebrala vzorek z odvodňovacího kanálu, budou se analyzovat v akreditované laboratoři Slovenského vodohospodářského podniku (SVP). Vodohospodáři současně provádějí obhlídku vodního toku až po Žiar nad Hronom, jak uvedlo tiskové oddělení slovenského Ministerstva životního prostředí.

Kromě toho se do Hronu vypustilo z vodní nádrže Môťová nárazově větší množství vody, aby došlo ke zředění otrávené vody v Hronu.

otrávený Hron
foto: Slovenský Rybár

Inspekce vyzvala společnost Bioplyn Budča, aby okamžitě vykonala nápravná opatření – přehrazení odvodňovacího kanálu, odčerpání kalu, utěsnění poškozené nádrže a odstranění spadlého stromu.

Pohledem žiarských rybářů

„Děkujeme všem ochotným dobrovolníkům, kteří neváhali, vzali si volno v práci a přišli pomoci, děkujeme i rybářům, kteří přijeli pomáhat až z Banské Bystrice,“ píší žiarští rybáři na svém webu.

foto: MO Žiar nad Hronom

„Ten pocit, když stojíte v řece, všude se rozplývá štiplavý zápach, sbíráte ryby, které plavou po hladině, protože hlouběji než 10 centimetrů nevidíte, a do nohou vám narážejí desítky mrtvých ryb, které unáší proud, to je věc, kterou nepřejeme nikomu zažít,“ píší dále rybáři.

„Při odhadu škod jsme byli optimisté, když jsme odhadovali jednu tunu, po konečném vážení to bylo předběžně 1900 kg ryb, více než 4000 kusů a 25 druhů,“ dodávají rybáři.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled