Fotografie
Jaroslav okomentoval Steak z tuňáka...
před 28 min
Fotografie
Jaroslav okomentoval Štika (candát) ...
před 37 min
Fotografie
Jaroslav okomentoval Kapří steak...
před 40 min
Fotografie
Jaroslav okomentoval Lososí podkovy ...
před 44 min
Fotografie
Jaroslav okomentoval Lososí podkovy ...
před 52 min

Testovali jsme: Stan Caperlan Social Biwy L

Marek iRybářství 6. dubna 2022 0 komentářů
bivak

foto: Decathlon

Komerční články

Do rukou se mi k testování dostal nový bivakovací stan Caperlan Social Biwy L, který má ve své nabídce francouzská firma Decathlon.

text: Jakub Klatovský

Na první pohled stan zaujme svou netradiční konstrukcí, ale jelikož má Decathlon s tímto typem konstrukce zkušenosti díky turistickým stanům 2 seconds EASY, měl jsem od něj velká očekávání, hlavně co se stability týče. Pojďme se ale na celý stan podívat postupně.

REKLAMA

Při prvním kontaktu se mi do rukou dostalo 156 cm dlouhé a 12 kg těžké balení. Pro převoz je tedy poněkud velké, ale pokud beru v potaz fakt, že se jedná o stan, který budu využívat na delších výpravách, není to až tak podstatná věc a do auta se bez problémů vejde.

caperlan
foto: Decathlon

Ale hmotnost mě opravdu překvapila. Přece jen se u bivaků nebo přístřešků většinou setkávám s daleko vyšší hmotností. Stan je dodáván v dostatečně velkém obalu, ve kterém jsou mimo samotný stan i 2 podpůrné tyče a sada pevných zavrtávacích kolíků. Chybí ale podlážka, která se podle výrobce ani nedá dokoupit samostatně.

REKLAMA

Stavění stanu už je ale naprostá chuťovka. Mně samotnému postavení celého stanu nezabralo více než pět minut, včetně zakolíkování a vypnutí provázků proti větru. Dovedu si představit, že pokud přijedu k vodě v dešti, během pár minut mám nachystaný velmi prostorný přístřešek a v suchu si mohu nachystat zbytek věcí. Opravdu klobouk dolů před vývojářským týmem, protože toto se opět povedlo.

caperlan
foto: Decathlon

Celá konstrukce je postavena na systému „deštníku“. Všechny pruty jsou k sobě připojené pomocí kloubových pohyblivých spojů. Stačí uchopit do ruky poutko, které je ve středu každé stěny i stropu, a lehce zatáhnout k sobě. Tyče se vypruží a vytváří tak vypouklou stěnu.

Vytažením tří obvodových stěn a stropu dostaneme samostojný stan, který je ale nutné ještě doplnit o 2 výsuvné tyče v přední části, které stanu dodají stabilitu. U klasických rybářských bivaků už nejsme zvyklí na pomocné provázky, ale jelikož je stan opravdu vysoký a ve tvaru krychle, jen těžko by sám o sobě odolal silnému větru.

bivak
foto: Decathlon

U stanu jsou uvedeny rozměry 220×210×210 cm, díky kterým stan poskytuje dostatek prostoru až pro 4 rybáře na křeslech, stůl a případnou kuchyň. Ve dvou lidech jsem dostal nádherný prostor pro trávení času.

Podle potřeby a venkovních vlivů si mohu stan uvést do několika režimů. Všechny čtyři boční stěny jsou tvořeny moskytiérou, kterou můžu v případě deště nebo větru kompletně uzavřít pevnou plachtou. Samotné opláštění je v režimu moskytiéry srolované ve vrchní části stanu, v případě potřeby je mohu pomocí zipů uzavřít po celém obvodu.

Velmi sympaticky je tvořena vstupní část. Tu jsem si mohl buď celou uzavřít pomocí moskytiéry (případně tropikem), nebo rolovat moskytiéru na dvě části na stranu a mít tak otevřený průchod. Vše je opět řešené zipy a nikoliv suchým zipem nebo magnetem.

rybářské čluny
Caperlan umí i skvělé kaprařské čluny, například tento Ventus 270. Foto: Decathlon

Výrobce uvádí, že laboratorní testy prokázaly odolnost bivaku vůči srážkám až v hodnotě 200 l/m2/hod. Pro většinu rybářů je to těžko uchopitelný údaj, jelikož jsou zvyklí na hodnoty vodního sloupce v mm.

Pokud si ale představíme, že na našem území srážky velmi zřídka dosahují hodnoty 120 l/m2/hod., nemusím se obávat o promoknutí stanu. Ve své výbavě mám už bivak i brolly od Caperlanu se stejným materiálem a nikdy mě v žádném dešti nezklamaly.

Navíc hodnoty jsou uváděné pro celý produkt včetně švů a zipů, nikoliv pouze na materiál, jak je tomu většinou zvykem, aby se produkt prezentoval lépe. S deštěm jsem se při zkušebních lovech nesetkal, ale větru jsem čelil úspěšně.

Kvůli tvaru, který stan má, je velmi důležité ukotvení podpůrných provázků proti větru. V případě správného vypnutí jsem neměl žádný strach o poškození či položení stanu.

Caperlan Social Biwy je dostupný ve dvou velikostech – L a XL. Měl jsem možnost testovat menší z této rodiny a mohu s klidem říci, že pro trávení volného času u vody poskytuje pro 2 rybáře v této velikost naprosto luxusní prostor. Za cenu 5 999 Kč se vám tak dostane skvělého pomocníka do vaší kaprařské výbavy.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled