Fotografie
Veronika okomentoval Vlkouš vám před...
před 2 hod
Fotografie
Ladislav okomentoval Na jaké pruty a...
před 4 dny
Fotografie
Ladislav okomentoval Stojan...
před 4 dny
Fotografie
Ladislav okomentoval Prut...
před 4 dny
Fotografie
Ladislav okomentoval Vtip nevtip...
před 4 dny

Trendy v kaprařině (1)

Marek iRybářství 18. března 2024 0 komentářů
kapr

foto: Michal Kučera

Praxe

Lov kaprů, tak jako i jiné zájmové činnosti, podléhá trendům. Lépe řečeno, rybáři jim podléhají. Někdy jde jen o krátkodobé záležitosti, které rychle přijdou a rychle i odejdou, jindy se jedná o věci, které zůstanou populární roky či ještě déle. To už závisí na tom, jak se rybářům osvědčí. Pojďme se tedy podívat na některé z trendů posledních let.

text: Michal Kučera

Ronnie rig je velký hit už nejméně čtyři, pět let. V rybářských obchodech můžete sehnat spoustu produktů s tímto označením a velká většina kaprařů ho nepochybně už alespoň jednou vyzkoušela. Je to opravdu takový zázrak? Zrovna nedávno mi volal jeden rybář a položil mi celkem zajímavou otázku, jestli je ten Ronnie opravdu tak mimořádně účinný, nebo jestli se dá stále ještě chytat i se standardním nastražením plovoucího boilie, na který byl léta zvyklý.

REKLAMA

Upřímně, chvíli mi trvalo, než jsem si srovnal v hlavě, co mu odpovědět. Na jedné straně vím, a to jak od zákazníků, spolupracovníků, tak i z vlastních zkušeností, že se jedná o mimořádně úspěšné nastražení. Ronnie rig na některých vodách funguje opravdu neskutečně a často přináší úlovky i ve chvíli, kdy ostatní věci selhávají. Je skvělý zejména na jezerech, pískovnách, travnatých vodách s tvrdším a poloměkkým dnem. Je to jedna z věcí, která má velkou šanci být úspěšná a populární i desítky let.

Nelze ale na to pohlížet tak, že stačí kdekoli kdykoli nastražit Ronnie a máte vystaráno. Žádná zázračná nástraha, metoda, montáž atd. neexistuje. Ani sebelepší věc nefunguje vždy a všude. Jsou jen v danou chvíli více či méně účinnější. Navíc, mnohé moderní věci často nejsou ničím zásadně novým, ale jen poupravením, v lepším případě zdokonalením věci původní. A tak nějak je to i s Ronnie rigem.

REKLAMA

Proto jsem onomu rybáři odpověděl, že ano, Ronnie rig je velmi úspěšný, zejména kvůli dokonale natočenému háčku pod nástrahou. A také optimální výšce nástrahy, která opticky vypadá, jako by ležela na dně, přitom se nad ním lehce vznáší. Ale zároveň jsem mu vysvětlil, ať klidně dál používá svoji standardní pop up montáž, že když ji dobře naváže, měla by fungovat. Jasně, skóre může nakonec hrát ve prospěch Ronnie rigu, ale určitě ne deset ku jedné či dokonce nule.

Balance nástrahy

Když už jsme u nástrah, velký boom v posledních letech zaznamenaly též neutrálně vyvážené (balanced) nástrahy. Osobně je mám velmi rád, zejména v době, kdy je chladná voda nebo kdy se rybám moc nechce. I v tomto případě nejde o nějakou převratnou myšlenku. Už někdy před třiceti lety jsem občas přidával k nástrahám plovoucí pěnu, abych je odlehčil. Také nástrahy na panáčka skládající se z lehkého plovoucího a těžkého potápivého boilie jsou svým způsobem vyvážené nástrahy.

Zdánlivě tedy nic nového, ovšem… ne tak docela. Velkou devízou balance nástrah je to, že vypadají téměř totožně jako návnady, tedy potápivé boilie stejné příchuti. Když si tedy své loviště provnadíte například boilie Pikantní švestka a nahodíte do něj balance stejné příchuti, bude opticky i čichově vypadat naprosto stejně. Jen bude výrazně lehčí, což může zmást zkušenou rybu, která opatrně zkoumá návnady před pozřením.

Těžké boilie připevněné na návazci je schopna odhalit a odmítnout, ale totožné lehčí boilie jí vletí do tlamy mnohem dál, než očekává. Tak jako u Ronnie, nejsou balance nástrahy všelék, avšak mnohdy je na ně více záběrů než na klasická potápivá boilie.

boilie
foto: Michal Kučera

Osobně jsem se o tom přesvědčil už mnohokrát. Někdy to bylo ve chvíli, kdy jsem to očekával. Třeba na pískovně, která je pod velkým rybářským tlakem. Kolikrát jsem tam viděl kapry pohybovat se nad mými montážemi, přesto žádný záběr nepřišel. Bylo mi jasné, že se dostali i do jejich blízkosti a pravděpodobně zkoumali i mou nástrahu, ale buď neměli chuť se krmit, nebo byli velmi opatrní. Tak jsem zkusil nastražit vyváženou balance a zanedlouho se přece jen dva kapři spletli.

Podobné zážitky jsem měl i v chladné vodě, ať už zjara, nebo koncem podzimu. I tam mi balance přinášely záběry ve chvílích, kdy standardní nástrahy mlčely. K mému překvapení mi tyto nástrahy skvěle fungovaly i na vodách, jako jsou Pálavská jezera nebo Balaton, navíc v obdobích, kdy bych si myslel, že nástrahy na dno jsou to nejlepší řešení. Proto s sebou vozím vyvážené nástrahy poslední dobou mnohem častěji i tam, kde jsem je dříve běžně nepoužíval.

Boilie na krátké vycházky

Velké popularitě posledních let se těší i nástrahy s vyšší rozpustností pro rychlé chytání. A čím dál víc je poptáváno boilie do studené vody. De facto to byli rybáři a jejich požadavky, které mě přiměli vytvořit koncept WS (Winter Special) a později i rychle rozpustných TactiQ. Příčina těchto požadavků byla jasná. Rybáři se čím dál častěji dostávají k vodě jen na pár hodin. A přitom chtějí nástrahu, která je efektivní na větší ryby, ale zároveň i okamžitě účinná.

Jinými slovy, nechtějí na drobné nástrahy chytat násaďáky či bílou rybu, ovšem na samotné chytání mají jen málo času a potřebují něco s rychlou účinností. Sezona nyní bývá delší než v minulosti, rybáři chodí na kapry i v zimních měsících.

Boilie pro tyto účely by mělo po vhození do vody okamžitě začít uvolňovat lákavé signály. A zároveň se omílat a rozpouštět, tedy zmenšovat svůj objem. Samozřejmě, tento proces je tím rychlejší, čím teplejší je voda, čím silnější je proud a čím aktivnější jsou ryby, které nástrahu atakují. Taková nástraha ovšem musí pracovat i ve velmi studené vodě i bez působení proudu či ataku ryb.

Proto vzniklo WS, které se kromě chytání v chladných obdobích velmi osvědčilo při krátkých vycházkách či rybářských závodech po celou sezonu. A následně vznikl ještě rychlejší TactiQ, který se okamžitě rozpouští (v teplé vodě i do jedné hodiny, v chladnější maximálně 2 až 4 hodiny).

Pokud lovíte kapry roky stále stejným způsobem, tedy bez použití „trendy“ věcí, nezoufejte. Rybařina je stále především o vášni, klidu a pobytu v přírodě. Navíc, některé i velmi zastaralé nástrahy, metody či montáže fungují pořád dobře, zvlášť když nástrahu položíte ve správný čas na správné místo. Já taky při lyžování jezdím výhradně směrem dolů, i když čím dál častěji potkávám ty, kteří chodí na lyžích i do kopce. Asi jsem málo trendy. Hodně úspěchů!

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled