Fotografie
Radbuza dal lajk úlovku od Bohuslav Řehák
předevčírem
Fotografie
Radbuza dal lajk úlovku od Pavel Svečula
předevčírem
Fotografie
Radbuza dal lajk úlovku od Jan Kodym
předevčírem
Fotografie
Radbuza dal lajk úlovku od Robert Vait
předevčírem
Fotografie
Radbuza dal lajk úlovku od Jonáš Hrnčíř
předevčírem

Učíme se v Třeboni: Bolen dravý

Marek iRybářství 8. října 2021 0 komentářů
bolen

foto: Ivo Novák

Poznávání

Bolen dravý (Aspius aspius) je naší původní rybou, která se však vyskytuje spíše lokálně a má řadu zajímavostí. Jde o tzv. reofilní druh, což znamená, že jde o rybu říční. Stojaté vody jí tedy příliš nevyhovují a v rybničních soustavách se s ním tak setkáváme jen velmi vzácně. Výborně se ale bolenům daří v údolních nádržích. Zde je totiž voda kvalitnější i částečně průtočná. ÚN dále poskytují mohutnou rozlohu a téměř neomezenou potravní základnu.

text: JS

Tím se dá také vysvětlit i jistá změna, jež se odehrála v tělesné stavbě bolena dravého. Ve standardních podmínkách jde o rybu velmi štíhlou s délkou do 60 cm a hmotností do 2 kg. V ÚN ovšem žijí i mnohem robustnější jedinci, přesahující 1 m a 10 kg.

REKLAMA

Tato enormní velikost je způsobena právě mírným proudem, mohutným teritoriem, hlubokou vodou a enormním množstvím potravy. Není těžké si domyslet, že bolen dravý je dravcem a požírá tak ostatní rybky i jiné drobné vodní živočichy.

Ovšem systematicky se jedná o rybu kaprovitou. Bolen tedy nemá široká ústa a ani zuby, které jsou typické pro ostatní dravé ryby. U bolenů dochází i k absenci žaludku, jeho kořist je tedy trávena pouze ve střevě.

REKLAMA

Sportovní rybáři ale bolena milují pro jeho způsob boje. Ten je velmi hlučný a nápadný. Bolen totiž díky malé tlamě a absenci zubů loví ryby pomocí omráčení. Najíždí do hejna malých ryb a za pomoci ocasní ploutve i velké plochy těla do nich naráží. Dezorientovanou kořist poté sbírá.

Zajímavostí je i kvalita jeho masa. Celkově jsou dravé ryby označovány za velmi kvalitní a chutné. To se, bohužel, ale bolena dravého netýká. Jeho maso je možné označit za průměrné a je plné kostí i kostic.

úlovek
foto: Ivo Novák

Souhrnně je tedy bolen dravý velmi zajímavou rybou, která je v našich vodách původní a je velmi oblíbená u sportovních rybářů pro svoji bojovnost. Navíc je velmi houževnatá, ostatním rybám prakticky neškodí, není invazivní a má dobré reprodukční schopnosti.

Nemusíme se tedy obávat jeho vymizení a intenzivní podpora tohoto druhu není zatím zapotřebí. A to je v našich vodách u původních druhů ryb už bohužel poměrně vzácné a zřejmě bude stále vzácnější.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled