Fotografie
Vojtech přidal úlovek Pstruh obecný...
včera
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Kapr obecný...
včera
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
včera
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
včera
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
včera

Učíme se v Třeboni: Nepůvodní lososovité ryby pstruh duhový a siven americký (1)

Marek iRybářství 20. února 2023 0 komentářů
duhák

foto: archiv SŠRV Třeboň

Poznávání

Pstruh duhový (Oncorhynchus mykiss) a siven americký (Salvelinus fontinalis) pochází původem ze Severní Ameriky. Siven americký se původně vyskytoval v řekách patřících do úmoří Atlantského oceánu, pstruh duhový je z řek ústících do Tichého oceánu.

text: Petr Svatek

Oba druhy ve své domovině tvoří několik forem, které různě migrují. U pstruha duhového se jedná o formu mořskou, jezerní a říční, jež jsou taxonomicky řazeny do tichomořských lososů. V Americe mořskou formu pstruha označují slovem „steellhead“ – rybáři je velmi ceněná, mnohdy více než losos. Siven ve své domovině taktéž tvoří jezerní i říční formu.

REKLAMA

Siven k nám byl dovezen v roce 1883, zanedlouho poté dovezl z Německa J. Šusta i pstruha duhového. Oba druhy jsou velmi přizpůsobivé z hlediska náročnosti na prostředí. Pstruh duhový se velmi osvědčil v intenzivním chovu. Sice potřebuje dostatečně čistou a prokysličenou vodu do 20 °C, ale na rozdíl od našeho původního pstruha obecného dokáže překonávat krátkodobé zákaly, zvýšení teploty do 25 °C a snížení kyslíku do 5 mgl-1.

Siven vyžaduje také dostatek kyslíku, také ale překonává krátkodobé zákaly, a navíc se vyznačuje vysokou odolností vůči nízkému pH. Populace sivenů by měly bez problémů přežít pH 4,1. Tyto vody nejsou nijak úživné, a proto bývá často jedinou rybou, která v těchto podmínkách dokáže přežít.

REKLAMA

Proto v našich podmínkách žije i v Krkonoších a Jizerských horách, kde bývají problémem kyselé deště. Na Šumavě byl dokonce prokázán výskyt v Čertově a Černém jezeře. Málokdo ví, že siven je veden na seznamu invazivních druhů, protože často vytlačuje místní populace salmonidů.

plůdek
foto: archiv SŠRV Třeboň

U pstruha duhového je zajímavostí výskyt dvou odlišných forem z hlediska výtěru. Jezerní forma, tzv. „Kamloops“, se vytírá od října do listopadu. Říční forma se naopak vytírá na jaře, od března do dubna. U tohoto druhu je tak možné provádět umělé výtěry na jaře i na podzim.

Biologie obou je velmi podobná. Oba druhy jsou dravé a v přirozených podmínkách se živí bentosem, náletovým hmyzem a rybami. Siven americký je ale o něco dravější a agresivnější. Mlíčáci obou druhů pohlavně dospívají ve 2. roce života, jikernačky ve 3. roce; v intenzivním chovu i o rok dříve.

Oba druhy mají litofilní typ výtěru (vytírají se do štěrku a kamenů, jikry nejsou lepivé). Pstruh duhový má oranžové jikry 4,5–5 mm velké. Siven má jikry o něco menší, zhruba kolem 4 mm, barvu mají spíše do žluta. Výtěrová teplota pstruha duhového činí 7–8 °C. Siven se pak vytírá při teplotě 4–5 °C. Siven i mnohem ochotněji přijímá potravu při velmi nízkých teplotách, a to i při 2 °C. Proto mají rybáři při lovu na dírkách v silných mrazech mnohem více záběrů od sivena.

Siven u nás na rozdíl od pstruha tvoří i malé populace schopné přirozeného výtěru s životaschopným potomstvem. A pokud dojde ke křížení se pstruhem obecným, vznikne tzv. triploidní ryba, která je dále neplodná. Siven americký má totiž velmi obdobný život a nároky na prostředí jako náš pstruh obecný.

siven americký
foto: archiv SŠRV Třeboň

Rychlost růstu je na počátku života u sivena a duháka velmi obdobná, pak ale pstruh sivena předežene. Pstruh duhový se dožívá věku 15–20 let, některé exempláře dosahují délky přes 1 m a hmotností přes 18 kg. Tyto obrovské exempláře jsou ve většině případů jezerní formou.

Siven dorůstá maximálních délek kolem 80 cm a hmotnost se pohybuje do 7 kg, přičemž maximální udávaný věk je 15 let. V našich podmínkách může pstruh duhový dosahovat maximální délky kolem 90 cm s hmotností do 8 kg. To siven málokdy přesáhne hmotnostní hranici 2 kg.

pstruh duhový
foto: archiv SŠRV Třeboň

Pokud bychom porovnali rychlost růstu ryb v umělém chovu a v přirozených podmínkách, tak v intenzivním chovu rostou tyto ryby až 3x rychleji. Tržní pstruh je v intenzivních podmínkách odchován zhruba po 13 měsících ve váhové kategorii kolem 250 g. Záleží na chované linii a podmínkách (teplota vody, obsah kyslíku) a jaký krmný koeficient má předkládané krmivo.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled