Fotografie
Jaroslav okomentoval Pikantní rybí k...
před 20 min
Fotografie
Jirka přidal úlovek Kapr obecný...
před 2 hod
Fotografie
zebo@seznam.cz přidal úlovek Pstruh obecný...
před 2 hod
Fotografie
Stanislava přidal úlovek Sumec velký...
před 2 hod
Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
před 2 hod

Učíme se ve Vodňanech: Poznáváme vodní rostliny

Marek iRybářství 4. srpna 2022 0 komentářů
vodní rostliny

foto: Karel Dubský

Poznávání

Vodní rostliny tvoří neodlučitelnou součást vodních toků a nádrží. Běžného pozorovatele zaujmou především vyšší vodní a vlhkomilné rostliny (makrofyta). Pokud jde o rybníky, vodní rostliny se nachází především v okrajových partiích, někdy však pokrývají i větší či menší část vodní plochy.

text: Karel Dubský

Rostliny plní ve vodních ekosystémech řadu důležitých funkcí. Především využívají minerální látky a v procesu fotosyntézy tvoří vlastní biomasu, která je označována jako primární produkce. Na této produkci pak závisí celý další tok energie v potravním řetězci.

REKLAMA

Jak známo, patří rostliny k producentům kyslíku ve vodě. To platí ve dne, v noci je to naopak. Z tohoto pohledu jsou důležité, pokud je jejich rozvoj přiměřený. Ale co znamená přiměřený, je poměrně složitější otázka.

vodní rostliny
foto: Karel Dubský

Rostliny plní celou řadu i dalších funkcí. Jejich odumřelá těla jsou v procesu mineralizace rozkládána zpět na živiny a ty se tak vrací do potravního řetězce. Rostliny jsou zároveň úkrytem pro drobné a stanovištní ryby, jsou také výtěrovým substrátem pro fytofilní druhy ryb.

REKLAMA

V rybničních okrajích se vytváří velice vzácná společenstva rostlin, hmyzu, ptáků, plazů a obojživelníků – tedy organizmů, které zde nejen žijí, ale často se i rozmnožují. Proto bývají tato společenstva velmi cenná a někdy jsou předmětem ochrany.

vodní rostliny
foto: Karel Dubský

Velmi důležitá je protierozní funkce tvrdých vodních porostů. Ta spočívá v tom, že chrání rybniční okraje před vymíláním způsobeným vlněním vody i činností obsádky ryb. Důležitá je také funkce estetická. Jako vždy i v tomto případě platí všeho s mírou. Pokud je rybník silně zarostlý, může se to negativně projevit na kvalitě vody a dochází i k omezení produkce ryb. Proto se někdy přistupuje k jejich tlumení.

Botanická zahrada na půdě školy

Pro rybářského odborníka platí, že by měl umět určovat důležité druhy vodních rostlin (ne každý druh je v rybníce vítaný, některé mohou být i silně invazní apod.). Proto student oboru rybářství musí zvládnout „poznávačku“ asi 30 až 50 hlavních druhů vyšších vodních rostlin.

vodní rostliny
foto: Karel Dubský

A protože v přírodě jich tolik pohromadě nenacházíme, a učit se jen z obrázků je přeci jen dost nevhodné a neúčinné, vybudovala vodňanská rybářská škola na své zahradě malou botanickou zahradu vodních rostlin.

V současnosti se v ní nachází třicítka druhů s popisky s českými a latinskými názvy. Na údržbě tohoto biotopu se podílejí i sami studenti. Není nad to si ověřit v praxi, kdy která rostlina kvete, jak rychle roste, jak odnožuje, která potřebuje více stínu apod. „Poznávačka“ v rámci praktické maturity půjde nyní velmi snadno zařídit. Stačí otočit tabulky.

vodní rostliny
foto: Karel Dubský

Biotop vodních rostlin je přístupný také veřejnosti o prázdninách v rámci prohlídek akvárií a muzea. Zatím sklízí kladná hodnocení.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled