Fotografie
p.bosacky@seznam.cz přidal úlovek Jeseter sibiřsk...
před 14 hod
Fotografie
p.bosacky@seznam.cz přidal úlovek Kapr obecný...
před 14 hod
Fotografie
p.bosacky@seznam.cz přidal úlovek Amur bílý...
před 15 hod
Fotografie
p.bosacky@seznam.cz přidal úlovek Kapr obecný...
před 15 hod
Fotografie
Marek dal lajk úlovku od kodymdrevosklad...
před 15 hod

Učíme se ve Vodňanech: Úhoři připlavali do Blanice

Marek iRybářství 2. srpna 2023 1 komentářů
úhoři

foto: Jiří Hronek

Praxe

Střední rybářská škola Vodňany má v užívání školní rybářský revír Blanici Vodňanskou 3. Jako téměř každým rokem, také letos na jaře, konkrétně začátkem června, proběhlo vysazování mladých úhoříků do tohoto revíru. Obvykle se vysazuje tzv. úhoří monté, tentokrát se ale jednalo o již rozkrmené úhoře o velikosti 15–20 cm.

text: Karel Dubský

Úhoří monté se obvykle loví a dováží v průběhu dubna ze západoevropských zemí, zejména z Francie nebo Velké Británie. Monté bývá v anglosaských zemích označováno jako sklovití úhoři. Je to proto, že se jedná o jedince na poměrně raném stupni vývoje ještě bez vyvinuté pigmentace.

REKLAMA

Při jeho vysazování do českých řek je dlouhodobě diskutováno, jaké je vlastně jeho přežití až do lovné velikosti. Vzhledem k migračním schopnostem je těžké toto přežití zjistit, ale je jisté, že není příliš vysoké.

Naše škola získala při letošní distribuci z prostředků Jihočeského územního svazu ČRS v Českých Budějovicích již rozkrmené úhoříky o velikosti 15 – 20 cm (viz fotografie). Jednalo se o dovoz ze zahraničí. Úhoř je jednou z ryb, kterou je možné odchovat v intenzivních chovech pomocí krmných směsí. Vzhledem k tomu, že se jednalo o letošní jedince, dá se říci, že růst úhoře na těchto farmách je poměrně rychlý.

REKLAMA

Vraťme se ale k vysazování. Po nezbytném temperování a přizpůsobení novému prostředí prolitím vodou z řeky proběhlo vysazení na řadu míst v revíru, zejména do hlubších úseků pod jezy. Celkem bylo vysazeno přes 1000 kusů, což představovalo celkovou hmotnost 4 kg.

Pro další úspěšnost přežití této vzácné ryby v podmínkách našich vod je rozhodující dostatek přirozené potravy, což jsou především drobné bentické organizmy. Dá se předpokládat, že taková potrava je již koncem jara k dispozici.

úhoř
foto: Jiří Hronek

Přechod z krmných směsí na přirozenou potravu by také neměl úhoříkům činit potíže. Každopádně nyní bude několik dalších let trvat, než dorostou do lovné velikosti a budou je moci lovit sportovní rybáři. Úspěšný noční lov úhořů bývá atraktivním zážitkem. A pokud je rybáři neuloví, nastane někdy kolem 7. – 12. roku věku tah již téměř dospělých úhořů po proudu řek do moře, kde v Sargasovém moři dojde k jejich výtěru a ukončení životního cyklu.

Pravidelné dovozy úhořího monté do našich revírů nebo vysazování již rozkrmených jedinců je jediným možným způsobem, jak udržet populace tohoto atraktivního druhu na našem území.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (1)

  1. A tak budu mít štěstí na chytání sumců, ano děkují vám za vaši odpověď ano Jan Havířov.

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled