Fotografie
lopezfinanzas95@gmail.com založil otázku GRUPFINANZAS...
před 6 dny
Fotografie
Jaroslav okomentoval Makrela na klac...
před 7 dny
Fotografie
Marcela založil otázku Půjčím až 25 00...
před 7 dny
Fotografie
Marcela založil otázku Půjčím až 25 00...
před 7 dny
Fotografie
Marcela založil otázku Speciální nabíd...
před 7 dny

Účinná metoda lovu candátů, kterou skoro nikdo nepoužívá (1)

strunc 14. října 2020 0 komentářů

Poznávání

Klasickou přívlač s wobblery zná asi každý rybář. Ani čím rozšířenější gumové nástrahy a způsob, jakým je vodit, už asi není nikomu cizí. Nyní se podíváme na měně obvyklé způsoby, ne všude použitelné, nicméně pro některé lovce neocenitelné.

Text: Jan Stluka, foto: autor, Ivo Novák

Přívlač za lodí respektive pod ní, je vskutku jednoduchá modifikace mnohem náročnější hlubinné přívlače. K tomuto klonu dvou metod nepotřebujete ani sonar, ani krabice wobblerů a už vůbec ne vrátky, přívěsná olůvka nebo naprosto sehranou posádku. Jediné, co potřebujete, jsou twistery a těžší hlavičky.

REKLAMA

Candát na přívlač

Vlastní chytání je nenáročné, ale poměrně účinné. Stačí pustit gumovou rybku pod loď a snažit se ji udržet několik centimetrů nade dnem. Takže ji co pár metrů buď povolujete, nebo vlasec přitáčíte. V praxi to samozřejmě až tak jednouché není.

Nástrahy

V první řadě potřebujete relativně těžké hlavičky, asi 15 g a více. Vlasec, v ideálním případě pletenka, musí mířit ke dnu pod úhlem 90, maximálně 95 stupňů. Pakliže se tak neděje, musíte buď zbrzdit loď, nebo přidat hmotnost na olůvku.

REKLAMA

Gumové nástrahy

Vaše nástrahy je také třeba ještě dozdobit přídavnými trojháčky, v opačném případě budete zasekávat pouze třetinu ryb a i ty budete během zdolávání ztrácet. Dlouhým hlavičkám se raději vyhněte. Jednak ruší chod nástrah a také se s nimi těžko zasekává.

Ideálními místy pro tento lov jsou paty regulací, hrany koryt, popřípadě oblázkové pláže, zkrátka relativně dlouhé úseky dna s menšími nerovnostmi. Vlastní hloubkou nejste omezováni. Mělčin se vůbec nebojte. I na hloubce metru a půl průzračné vody přicházejí naprosto jednoznačné záběry.

Sluší se dodat, že za objevení této pojízdné vertikální metody nestojí rybářský um, ale spíše náhoda, doplněná leností. Věrný starému rybářskému heslu – je-li prut nahozen, záběr není vyloučen – jsem při přejíždění na jiné místo pustil těžké twistery na svém i kolegově prutu ani ne do metrové hloubky. Nenahazoval jsem čistě a jedině proto, abychom se nemuseli kvůli vázce vracet úzkým kanálem. Velkým překvapením byli dva candáti ulovení během ani ne patnáctimetrové plavby. Původní plány ihned vzaly za své a místo nahazování jsme jen a jen jezdili.

Pořád v jedné hloubce

Nejdůležitější je, udržet nástrahu pokud možno těsně nade dnem. Od 50 cm do 3 m půjde na stojáku vše hladce. Větší hloubky s větším proudem už budou klást na vaše vybavení větší nároky.

Ráno u vody

Budete muset ztenčit průměry pletenek a zvýšit gramáž hlaviček, což bude trochu připomínat norské lovy. Rozhodně se těchto atypických sestav nebojte. Vždycky ale budete muset veslovat, držet ruku na motoru, nebo naopak brzdit. Ze začátku se vám bude zdát nemožné udržet kolmici mezi bortem plavidla a nástrahou pod ním. Po pár vyjížďkách ale přijdete na to, co dělat a čemu se vyhnout.  

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled