Fotografie
Radbuza dal lajk úlovku od Bohuslav Řehák
předevčírem
Fotografie
Radbuza dal lajk úlovku od Pavel Svečula
předevčírem
Fotografie
Radbuza dal lajk úlovku od Jan Kodym
předevčírem
Fotografie
Radbuza dal lajk úlovku od Robert Vait
předevčírem
Fotografie
Radbuza dal lajk úlovku od Jonáš Hrnčíř
předevčírem

Úhyn ryb v karvinském jezeře. Může za něj odbahňování?

Marek iRybářství 5. ledna 2023 0 komentářů
úhyn

foto: FB

Novinky

V jezeru v parku Boženy Němcové v karvinském Fryštátě uhynuly desítky ryb, mezi nimi kapři, štiky, úhoři, plotice a cejni. Na úhyn upozornili příslušné orgány místní rybáři.

text: Marek Kožušník

Namísto dorazili zástupci magistrátu, Povodí Odry, hasiči, policisté a České inspekce životního prostředí. „Odebraly se vzorky vody, ale výsledky zatím nejsou, pokud vím,“ uvedl pro Moravskoslezský deník Roman Martinek, předseda MO Karviná.

REKLAMA

„Odbor stavební a životního prostředí společně s Povodím Odry a Českou inspekcí životního prostředí úhyn ryb v jezeře šetří,“ řekl dále pro Deník Lukáš Hudeček, mluvčí karvinského magistrátu. 

foto: FB

Mluvčí dále uvedl, že vzorky ryb i vody byly odeslány do laboratoří v Olomouci. Na výsledky se teď bude čekat asi deset dní. „Podle testů, které na místě provedli hasiči a pracovníci Povodí Odry, je ve vodě dostatek kyslíku a nebyly ani zjištěny žádné ropné látky ve vodě a jiné chemikálie,“ doplnil mluvčí. 

REKLAMA

V jezeře aktuálně probíhá odbahnění a nedaleko stavba silničního obchvatu. V diskusích na sociálních sítích se objevují příspěvky s názory, že se mělo jezero před odbahněním vypustit.

slepé rameno
foto: FB

„Je to kvůli tomu odbahnění. Rybám se do žaber dostává bahno a chybí jim pak kyslík,“ myslí si například jeden z místních obyvatel na sociálních sítích.

„Jezero není možné vypustit, jedná se o slepé rameno řeky Olše. Určitě by po vypuštění bylo i jednodušší odbahnění. V posledních dvou letech se však už do jezera nenasazovaly nové ryby a rybáři měli povoleno ulovit více ryb, než je běžně povoleno,“ dodal mluvčí Hudeček. 

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled