Fotografie
lopezfinanzas95@gmail.com založil otázku GRUPFINANZAS...
před 6 dny
Fotografie
Jaroslav okomentoval Makrela na klac...
před 7 dny
Fotografie
Marcela založil otázku Půjčím až 25 00...
před 7 dny
Fotografie
Marcela založil otázku Půjčím až 25 00...
před 7 dny
Fotografie
Marcela založil otázku Speciální nabíd...
před 7 dny

Ulovené ryby z přehrady Skalka obsahují nebezpečnou látku. Změní to německý projekt?

Marek iRybářství 23. března 2023 0 komentářů
přehrada

Vodní nádrž Skalka, foto: Wikimedia Commons

Novinky

Už dlouho se ví o tom, že ryby z přehrady Skalka u Chebu nejsou vhodné ke konzumaci. Obsahují totiž nadlimitní množství rtuti. Teď se začíná blýskat na lepší časy – připravuje se projekt, který by mohl nebezpečnou látku z vody odstranit.

text: Marek Kožušník

Přehrada Skalka (revír 431 040 – Ohře 19) leží na horním toku řeky Ohře nedaleko hranic s Německem. Hlavním zdrojem rtuti ve VD Skalka byl chemický závod v německém městě Marktredwitz. Tam se v letech 1788–1985 vyráběly organické a anorganické sloučeniny rtuti.

REKLAMA

Během téměř 200 let fungování chemičky docházelo k postupné kontaminaci podloží rtutí v okolí areálu závodu. Rtuť znečišťovala také říčku Kössein, do které byla zaústěna dešťová kanalizace. Kössein je hlavním přítokem řeky Reslavy, která vtéká do Ohře necelé dva kilometry před vzdutím přehrady Skalka.

Poslední průzkumy ukazují, že se do nádrže ročně dostane společně se sedimenty přibližně 400 kg rtuti. Rtuť se bohužel dostává i do rybího masa, kde je koncentrace rtuti vůbec nejvyšší v rámci ČR.

REKLAMA

Přijdou Němci s řešením?

„Na německé straně nyní připravují pilotní projekt ve třech úsecích, který bude stabilizovat dno koryta Reslavy tak, aby se sedimenty nedostávaly dál. Pak se bude vyhodnocovat účinnost těchto opatření, a pokud to bude dostatečně účinné, tak by to německá strana sanovala v celém nebo v maximální možném rozsahu,“ uvedl mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.

„Ryby v nádrži, především dravé, obsahují několikanásobně vyšší koncentrace rtuti ve svalovině, než je limit uvedený v Nařízení komise (ES) č. 1881/2016, kterým se stanoví maximální limity některých kontaminujících látek v potravinách. Obsah rtuti v rybách nalezený v roce 2022 se výrazně neliší oproti letům minulým,“ uvádí se ve zprávě Sledování rtuti v hraničních vodních tocích se SRN, kterou zveřejnilo Povodí Ohře.

V roce 1996 proběhl projekt sanace kontaminovaných zemin v německé chemičce a jejím okolí, rtuť ale zůstala v sedimentech zmíněných toků a stále se tak dostává do nádrže.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled