Fotografie
Matěj dal lajk úlovku od Ondřej...
před 10 hod
Fotografie
Jakub přidal úlovek Kapr obecný...
před 14 hod
Fotografie
matejmarsik2@gmail.com přidal úlovek Bolen dravý...
před 14 hod
Fotografie
Jiří přidal úlovek Kapr obecný...
před 14 hod
Fotografie
martimo@email.cz přidal úlovek Kapr obecný...
před 14 hod

Umělý červík, úspěšná muška

Marek iRybářství 21. prosince 2022 0 komentářů
siven

foto: Ivo Novák

Praxe

Při feederovém chytání nebo při lovu na plavanou je červík nepostradatelnou nástrahou. Dokáže se svůdně vrtět na háčku a pro ryby je magickou pochutinou. Pokud muškaříte, není vůbec na škodu mít v muškařské krabičce pár umělých červíků …

text: Ivo Novák

Červík má spoustu neocenitelných vlastností. Vydrží dlouho na háčku, ryba ho jen stěží strhne, a tak je jeho úspěšnost poměrně veliká. Za dvacku si člověk koupí kelímek plný červíků, vyrazí k vodě a parádně si zachytá. Problém nastává až když kelímek zapomenete v autě. Buď se červíci udusí, nebo se upečou zaživa a je po nástraze.

REKLAMA

Kdo si červíky neschová do lednice nebo alespoň na nějaké chladné místo, ten z nich má po pár dnech červené kukly. Kdo nechodí na ryby často, může se dočkat toho, že po otevření krabičky, místo aby chytal ryby, bude lítat po bytě a chytat masařky.

Mít pár umělých červíků v muškařské krabičce vůbec není na škodu. Nemyslím těch kroutících se mršek, ale navázaných na muškařských háčcích. Samotný červík, když je dobře živený a vypasený, centimetr klidně má, někdy i víc. Na blešivcovém háčku č. 14 mu to sluší akorát. Já si ale červíky ale vážu i na háčky č. 12. Záleží jen, na kterou cílenou rybu ho chci použít. 

REKLAMA

Jak červíka navázat?

Rozhodl jsem se pro nejjednodušší a nejlehčí variantu. Žádné dabované tělíčko! Obyčejná tělísková niť! S tou to frčí! Kroužkuji skoro všechny mušky stříbrným drátem, a tak jsem si obtočil i červíka. Kroužkování pěkně vynikne. Kdo by si chtěl dát práci a vytvarovat jednotlivé články těla, může. Mně se to zdá zbytečné a několikrát jsem i zkoušel, jestli to hraje nějakou roli. Můj úsudek byl, že nikoli.

mušky
foto: Ivo Novák

Aby červík na sebe upoutal pozornost, zvolil jsem dráždivý střapeček na konci tělíčka. Vážu v několika variantách… Buď jasně červená vlákna jako střapeček, nebo jen nití vyvázaný atraktor růžové, oranžové, nebo zelené barvy. Klidně můžete navázat i štěty, jak je komu libo.

Čemu dávají ryby přednost

Kdy a jakého červíka použít se snad ani poradit nedá. Někdy lipani nic jiného nechtějí než červíka s červeným střapečkem. Tloušti jinde zase preferovali červíka se zeleným konečkem vyvázaným nití.

červík
foto: Ivo Novák

Stalo se mi, že jsem narazil na siveny a ti na jinou mušku než na červíka s oranžovým atraktorem a na háčku č. 14 nereagovali. Nevím proč.  Bez této mušky bych ani nevěděl, že jsou všude kolem mě. Jestli stříbrná hlavička nebo zlatá? To také nedokážu určit. Na stříbrné jsem několik let nechytal, až letos jsem zase nějaké nakoupil a hle, ono to funguje i na ně.

Hmotnost hlavičky

Rozhodující je hmotnost hlavičky. Na červíky pro lipany raději volte wolframové, na přívěsnou mušku je to vcelku jedno. Já si na horní přívěs a na pomalé vody v nadjezí či ve stojácích vážu červíka s plastovou zlacenou kuličkou. Pak se propadává vodou velice pomalu, a tak se dá vést šnečím tempem.

mušky
foto: Ivo Novák

Tvůrčí činnosti se meze nekladou. Jakého červíka si uvážete, takového budete mít. Jde o to mít v mušku důvěru. Jakmile červík zůstane v krabičce, top muškou se nestane.

V mé krabičce mají mí umělí červíci čestné místo. Na tělíčko se mi osvědčil i materiál Angelina dubbing pearl blue. Jde o světlý dubbing s lesklými vlákny, po namočení chytne fialový nádech. Stačí vytáhnout několik vláken z pytlíku, přichytit je vázací nití, stočit knůtek a vytvarovat tělíčko stejně jako s tělískovou nití. Muška, která imituje červíka, nemusí být čímsi, co napodobuje larvu masařky. Podobných živočichů se ve vodě vyskytuje několik a pro ryby je to lákavé sousto.

mušky
foto: Ivo Novák

Červíky jsem zkoušel i na bílou rybu na stojácích. Kdo si chce zadovádět s perlíny a ploticemi, ten si téhle muškařiny užije do sytosti. Tam, kde na hrázi rostou statné duby, padají v době dozrávání žaludů do vody nejen žaludy, ale i červi, kteří v žaludech vegetují. Samosebou, že tady číhají i ryby. Právě taková místa vyhledávejte!

Zvládne to každý

Zvládnout červíka by, myslím, mohl každý začínající vazač. Stačí mu k tomu: blešivcový háček č. 14 nebo 12, tělísková nit TLN 1515, stříbrný drátek, trocha tmavšího dubbingu (používám rád tuleně, nebo blend dubbing 2822). K vázání používám elastickou nit, dráždivé části nitě z galanterie, kuličky podle toho, jak hluboko budu chtít vodit mušky a na jaké vodě.

Když už se do vázání červíků pustíte, doporučuji navázat nejprve jen několik kousků, vyzkoušet je v praxi a dále trochu experimentovat. Pak se do nich pusťte znovu!

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled