Fotografie
Matěj dal lajk úlovku od Ondřej...
před 10 hod
Fotografie
Jakub přidal úlovek Kapr obecný...
před 14 hod
Fotografie
matejmarsik2@gmail.com přidal úlovek Bolen dravý...
před 14 hod
Fotografie
Jiří přidal úlovek Kapr obecný...
před 14 hod
Fotografie
martimo@email.cz přidal úlovek Kapr obecný...
před 14 hod

V Kamenici se našla trdliště lososů. Opatření ČRS fungují

Marek iRybářství 10. prosince 2021 0 komentářů
losos

foto: bennettmarine.com

Novinky

Až několik desítek lososů každoročně připlave z moře do českých řek. Vracejí se díky mnohaletému reintrodukčnímu programu.

text: redakce

Rybářský svaz rozšířil u ústí Kamenice do Labe ochranné pásmo. Nesmí se tam tak rybařit. Právě do řeky Kamenice se lososi vrací nejčastěji. Bezpečnou cestu lososů do domovských řek hlídají také strážci národního parku České Švýcarsko.

REKLAMA

„Tah pravděpodobně ještě není u konce, špička ale byla tak před měsícem. V Kamenici jsme našli několik trdlišť, do kterých samice nakladou jikry a samci je následně oplodní mlíčím,“ říká mluvčí správy národního parku Tomáš Salov. Informuje o tom Deník.cz.

soutok
Soutok Kamenice a Labe. Foto: Jan Červenka / mapy.cz

Během letošního tahu zaznamenali strážci přibližně pět dospělých jedinců vracejících se do vod, do kterých byli před několika lety vysazení. Dohlížejí také na to, aby nikdo neporušoval zákaz rybolovu. „Je dobré, že rybářský svaz rozšířil ochranné pásmo i dobu hájení,“ uvádí Salov.

REKLAMA

Od letošního roku se totiž prodloužil zákaz rybolovu u soutoku Kamenice a Labe až do konce prosince, do loňska platil pouze do konce listopadu.

Rozšířilo se také území, na kterém se nesmí rybařit. Doposud to bylo 100 metrů nad a 100 metrů pod soutokem, nově nesmí rybář lovit 200 metrů pod soutokem.

„Ke změně jsme se rozhodli po zkušenostech z minulých let. Loni ještě v prosinci rybáři ulovili tři lososy. Někteří rybáři pravděpodobně chodí cíleně lovit právě tyto ryby. Navíc ústí řek jsou obecně ta nejatraktivnější místa, kam se stahuje nejvíce ryb,“ vysvětluje pro Deník.cz mluvčí Severočeského územního svazu ČRS Jan Skalský.

Právě rybáři se společně se správou národního parku podílí na návratu lososa do českých řek. Každoročně vypustí do českých řek desítky tisíc malých lososů.

V současné době dělá podle Tomáše Salova největší problémy při návratu všech druhů migrujících ryb jez v Geesthachtu nedaleko Hamburku.

úlovek
foto: Severočeský územní svaz

Ten je jedinou pevnou překážkou až po zdymadlo ve Střekově. Podle Salova jeden z rybích přechodů na tomto jezu zcela zasypali, dalšímu pak zrušili návodné proudy.

„To je pro migrující ryby velký problém. Kazí nám to radost z lososího projektu, protože na to, kolik bylo letos vody, jich připlavalo málo,“ dodává Salov.

Losos obecný je v České republice celoročně hájený.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled