Fotografie
Ladislav okomentoval Na jaké pruty a...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Stojan...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Prut...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Vtip nevtip...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Rybář...
předevčírem

V nádrži Dlažkovice uhynula nejspíš celá rybí obsádka. Co je příčinou katastrofy?

Marek iRybářství 21. června 2021 0 komentářů
úhyn ryb

foto: Severočeský územní svaz

ČRS a MRS

K masivnímu úhynu ryb došlo v nádrži Dlažkovice (MO Libochovice) na Litoměřicku, jde o zhruba 1300 kg. Podle mluvčího severočeského územního svazu Jana Skalského mohla uhynout celá rybí obsádka včetně trofejních kaprů a štik.

text: Marek Kožušník

První problémy byly zaznamenány v sobotu. „Za úhynem stál v tomto případě s vysokou pravděpodobností deficit kyslíku, při kterém mohly svou roli sehrát i např. sinice. Ničemu samozřejmě nepomohly ani vysoké teploty v posledních dnech, které problém pouze prohloubily,“ popsal pro iRybářství mluvčí Jan Skalský.

REKLAMA

měření kvality vody
foto: Severočeský územní svaz

Úhyn byl oznámen jak na Inspekci životního prostředí, tak hasičům, ovšem není známá jediná informace o úniku látek. Podle Skalského nejevil žádné známky znečištěn ani přítok.

„Lze předpokládat, že množství uhynulých ryb ještě poroste. V nádrži nebyly bohužel patrné známky po přeživších rybách. Je tak možné, že uhynula celá rybí obsádka,“ doplnil pro iRybářství Jan Skalský.

REKLAMA

odklízení uhynulých ryb
foto: Severočeský územní svaz

Úhyn se podle Skalského dotkl všech druhů, od bílé ryby (plotice, cejni, cejnci), přes kapry až v trofejních velikostech, líny, štiky (největší zhruba metrová) apod.

„Aktuálně nelze říci, jak dlouho bude revír zavřený. Bude nutné sledovat kvalitu vody a podle toho bude možné zvážit, kdy ryby znovu vysadit. Snad se situace nebude opakovat i na jiných, nedejbože i mnohem větších nádržích,“ doplňuje Skalský.

kadáver mrtvé ryby
foto: Severočeský územní svaz

Problémy podle Skalského hrozí především na podobných nádržích s množstvím sedimentu a živin v něm. V tomto případě lze zmínit např. úhyn na nádrži Modlanská u Teplic před několika lety, kde byla situace podobná. A v případně nepříznivých hydrometeorologických podmínek, případně vlivu dalších faktorů, úhyny na těchto nádržích i nadále hrozí.

„Členové MO Libochovice odklízejí uhynulé ryby, z kafilerie by pro ně měli přijet dnes. Územní svaz proplatí MO náklady na likvidaci. Až budou vhodné podmínky, postará se i o znovuzarybnění revíru, ač samozřejmě citovou ztrátu nahradit nelze a ryby v trofejních velikostech také ne,“ dodává pro iRybářství Skalský.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled