Fotografie
Jaroslav okomentoval Losos čočkovém ...
před 21 hod
Fotografie
Jakub přidal úlovek Kapr obecný...
včera
Fotografie
Tomáš přidal úlovek Lín obecný...
včera
Fotografie
Tomáš přidal úlovek Amur bílý...
včera
Fotografie
Tomáš přidal úlovek Sumec velký...
včera

V nádrži Dlažkovice uhynula nejspíš celá rybí obsádka. Co je příčinou katastrofy?

Marek iRybářství 21. června 2021 0 komentářů
úhyn ryb

foto: Severočeský územní svaz

ČRS a MRS

K masivnímu úhynu ryb došlo v nádrži Dlažkovice (MO Libochovice) na Litoměřicku, jde o zhruba 1300 kg. Podle mluvčího severočeského územního svazu Jana Skalského mohla uhynout celá rybí obsádka včetně trofejních kaprů a štik.

text: Marek Kožušník

První problémy byly zaznamenány v sobotu. „Za úhynem stál v tomto případě s vysokou pravděpodobností deficit kyslíku, při kterém mohly svou roli sehrát i např. sinice. Ničemu samozřejmě nepomohly ani vysoké teploty v posledních dnech, které problém pouze prohloubily,“ popsal pro iRybářství mluvčí Jan Skalský.

REKLAMA

měření kvality vody
foto: Severočeský územní svaz

Úhyn byl oznámen jak na Inspekci životního prostředí, tak hasičům, ovšem není známá jediná informace o úniku látek. Podle Skalského nejevil žádné známky znečištěn ani přítok.

„Lze předpokládat, že množství uhynulých ryb ještě poroste. V nádrži nebyly bohužel patrné známky po přeživších rybách. Je tak možné, že uhynula celá rybí obsádka,“ doplnil pro iRybářství Jan Skalský.

REKLAMA

odklízení uhynulých ryb
foto: Severočeský územní svaz

Úhyn se podle Skalského dotkl všech druhů, od bílé ryby (plotice, cejni, cejnci), přes kapry až v trofejních velikostech, líny, štiky (největší zhruba metrová) apod.

„Aktuálně nelze říci, jak dlouho bude revír zavřený. Bude nutné sledovat kvalitu vody a podle toho bude možné zvážit, kdy ryby znovu vysadit. Snad se situace nebude opakovat i na jiných, nedejbože i mnohem větších nádržích,“ doplňuje Skalský.

kadáver mrtvé ryby
foto: Severočeský územní svaz

Problémy podle Skalského hrozí především na podobných nádržích s množstvím sedimentu a živin v něm. V tomto případě lze zmínit např. úhyn na nádrži Modlanská u Teplic před několika lety, kde byla situace podobná. A v případně nepříznivých hydrometeorologických podmínek, případně vlivu dalších faktorů, úhyny na těchto nádržích i nadále hrozí.

„Členové MO Libochovice odklízejí uhynulé ryby, z kafilerie by pro ně měli přijet dnes. Územní svaz proplatí MO náklady na likvidaci. Až budou vhodné podmínky, postará se i o znovuzarybnění revíru, ač samozřejmě citovou ztrátu nahradit nelze a ryby v trofejních velikostech také ne,“ dodává pro iRybářství Skalský.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled