Fotografie
okomentoval VIDEO: Co se dě...
včera
Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
předevčírem
Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
před 4 dny
Fotografie
Jaroslav okomentoval Makrela na klac...
před 4 dny
Fotografie
Jaroslav okomentoval Staročeská kapř...
před 4 dny

Ve Středozemním moři bude brzy víc roušek než medúz

strunc 25. června 2020 0 komentářů

Poznávání

Koronavirová krize (aspoň prozatím) pominula, následky si však poneseme ještě dlouhou dobu. Teď nemluvíme o ekonomických či zdravotních aspektech, ale o znečištění moří a oceánů.

Přeložil: David Štrunc, foto: Opération Mer Propre

Francouzští ochránci přírody přišli s varováním, že čím dál více jednorázových roušek a rukavic končí ve Středozemním moři.

REKLAMA

Petite opération du dimanche dans la baie de Golfe Juan et pour une fois on a vraiment vu du beau avec ce banc de…

Zveřejnil(a) Opération Mer Propre dne Neděle 24. května 2020

Nezisková organizace Operation Mer Propre uvedla, že její potápěči nacházejí v posledních měsících velké množství jednorázového zdravotního materiálu.

REKLAMA

Organizace z moře vybrala celkem desítky roušek, ale s postupem času se jejich množství v moři zvyšuje. Skupina zveřejnila fotografie odpadů, které našla, v naději, že zdůrazní, jak moc jsou roušky ve vodě nebezpečné a přesvědčí lidi, aby je do moře nevyhazovali.

Laurent Lombard, člen operace Mer Propre, poukázal na skutečnost, že francouzská vláda rozdala více než 2 miliardy roušek. Na Facebooku uvedl: „Protože vím, že bylo objednáno více než 2 miliardy jednorázových roušek, brzy bude ve vodách Středozemního moře více roušek než medúz!“

Opération Terre-Mer aujourd'hui dans la baie de Golfe Juan…des nouveaux membres nous ont rejoint dans cette action et…

Zveřejnil(a) Opération Mer Propre dne Neděle 31. května 2020

„Zdravotní krize nám umožnila vidět to nejlepší a nejhorší v nás. Pokud neuděláme nic, bude moře plné plastu a roušek, i přes to, že zdravý rozum říká, abychom do moře nic nevyhazovali.“

Eric Pauget, který zastupuje oddělení Alpes-Maritimes, napsal minulý měsíc francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi, že jednorázové roušky často obsahují plasty, jako je polypropylen.

„Přítomnost potenciálně kontaminujícího viru na povrchu těchto roušek vyhozených na zem představuje vážnou zdravotní hrozbu pro veřejné čističe a děti, které by se jich mohly náhodně dotknout,“ pokračoval Eric Pauget.

Petit nettoyage d'entraînement à Juan les Pins avec Adri Freedive prof d'apnée,une belle rencontre et un futur membre…

Zveřejnil(a) Opération Mer Propre dne Čtvrtek 28. května 2020

„Kromě toho drobivé polypropylenové nanočástice tvořící tyto masky, které chrání člověka, mohou trvale ovlivnit ekosystémy a jejich biologickou rozmanitost.“

Dále dodal: „Je to rozsah znečištění, který nás musí varovat, protože tyto roušky pocházející z chodníků putují do kanalizace či potoků a nevyhnutelně skončí v přírodě nebo v moři. Kromě toho, s životností 450 let, představují skutečnou ekologickou časovanou bombu vzhledem k jejich trvalým environmentálním rizikům.“

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled