Fotografie
Jiří přidal úlovek Kapr obecný...
před 24 hod
Fotografie
Jakub přidal úlovek Kapr obecný...
před 24 hod
Fotografie
Josef přidal úlovek Jelec jesen...
před 24 hod
Fotografie
Josef okomentoval Poznejte ho a u...
včera
Fotografie
Josef okomentoval Nevšední gumové...
včera

Vědci oznámili, co způsobilo úhyn ryb pod Novomlýnskou nádrží

Marek iRybářství 20. března 2023 0 komentářů
úhyn ryb

foto: Petr Sokola

Novinky

V druhé polovině července došlo v řece Dyji na jezu v Bulharech pod hrází nádrže Nové Mlýny k masivnímu úhynu ryb. Podle závěrů vědců z Biologického centra Akademie věd ČR nezpůsobil úhyn ryb provoz malé vodní elektrárny, příčinou je znečištění povrchových vod. Informoval o tom na svých stránkách Krajský úřad Jihomoravského kraje.

text: Marek Kožušník

Vědci to uvedli na společném jednání zástupců Jihomoravského kraje, města Břeclav, Povodí Moravy, s. p. a Moravského rybářského svazu v brněnském sídle krajského úřadu.

REKLAMA

Podle vědců z Biologického centra došlo ke ztrátě kyslíku v nadjezí kvůli jeho vysoké spotřebě velkým zastoupením biomasy – tedy řas, sinic, ryb a odumírající organické hmoty a jeho nedostatečné produkci v denních hodinách.

„Ani v denních hodinách při příznivých světelných podmínkách nedocházelo k dostatečnému dosycení vody kyslíkem fotosyntézou. Ke spotřebě kyslíku docházelo nejen v nočních hodinách, ale nadměrně také během dne. Ani okysličená voda odpouštěná z nádrže nebyla schopná do nadjezí dotéct tak, aby množstvím kyslíku umožnila udržet vysoké množství ryb při životě,“ popsal Jakub Borovec z Biologického centra AV ČR.

REKLAMA

Vědci z Biologického centra dále navrhli soubor opatření, která by měla dalšímu úhynům předcházet. Hlavní navržené dlouhodobé opatření přitom potvrzuje, že příčina úhynu spočívá ve vypouštění množství nedostatečně pročištěných odpadních vod do vodních toků.

Proto Jihomoravský kraj inicioval založení pracovní skupiny „Společně za čistou a živou Dyji“. Zástupci Jihomoravského kraje, města Břeclav, Povodí Moravy, s. p. a Moravského rybářského svazu se shodli, že je potřeba společně vytvořit tlak na snížení vypouštěného znečištění, zvýšení účinnosti odstranění živin z odpadních vod, kontroly vypouštěného znečištění a zpřísnění limitů vypouštěného znečištění.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled