Vědecký tým ulovil žraloka bílého, jeho věk je odhadován na 50 let. Odlov proběhl u pobřeží Nového Skotska. Úlovek měřil 5,2 metru a vážil 1600 kg a stal se tak největším uloveným žralokem bílým.

Text: David Štrunc, foto: Ocearch

Výzkumníci z OCEARCH pracující u pobřeží u Nového Skotska v Kanadě ulovili v sobotu velkého bílého žraloka a pojmenovali ho Nukumi. Organizace na Twitteru uvedla, že žralok je opravdu hodně starý, odhaduje se až 50 let!

Vědci žraloky loví, aby jim mohli implantovat vysílačku a následně sledují jejich pohyby v oceánu. Na jejich data se můžete podívat i vy. Stačí si na stránkách ocearch.org kliknout na ikonu žraloka a ukáže se vám trasa, kudy žralok plaval.

Nukumi je jedním z osmi velkých bílých žraloků, kteří byli označeni a vypuštěni během expedice Ocearch Nové Skotsko. Při délce 5,24 metru a hmotnosti 1606 kg je Nukumi podle zprávy CNN největším uloveným žralokem.

Vědci žraločí samici vypustili zpět do oceánu. „Bude i nadále pomáhat vyrovnávat stavy ryb v okolních vodách a těšíme se, že se od tohoto moudrého strážce ekosystému našeho oceánu dozvíme víc,“ uvedla organizace Ocearch pro news.com.au.

Skupina také sdílela video, na kterém je vidět, jak žraloka, ještě před vypuštěním, označili vysílačkou.