Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
před 9 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Makrela na klac...
před 12 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Staročeská kapř...
před 12 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Učíme se v Třeb...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Pstruh na grilu...
včera

VIDEO: Rak předvedl unikátní manévr. Přesto potápěči neunikl

Marek Kožušník 6. září 2023 0 komentářů
rak bahenní

foto: Mirek Brát

Video

Podvodní fotograf Mirek Brát nám poslal do redakce další skvělé video. Tentokrát sledoval raka bahenního, který se vylekal a pokusil se utéct do bezpečí. Použil přitom docela neobvyklý manévr.

text: Marek Kožušník

„Ano, jde o nádherný ukázkový exemplář samce raka bahenního (Pontastacus leptodactylus),“ potvrdil pro iRybářství prof. Pavel Kozák, děkan Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity.

REKLAMA

Únikový manévr, který rak předvedl, není podle profesora Kozáka zcela běžný. „Rak většinou prudkými pohyby abdomenu unikne plaváním pozpátku dozadu či vystřelí pozadu nahoru,“ dodal Kozák.

Rak bahenní byl na našem území vysazen v roce 1892, pravděpodobně se zde vyskytoval i před tímto vysazením. Introdukovaní raci bahenní pocházeli z východní Haliče, což je historická oblast na pomezí Polska a Ukrajiny. Proto se mu také dříve říkalo rak polský nebo rak haličský.

REKLAMA

Jeho výskyt u nás je v současné době ostrůvkovitý. Ve svém původním areálu rak bahenní obvykle žije v hlubších i mělkých jezerech, menších potocích i velkých řekách a v brakických vodách jejich ústí. Na našem území obvykle raky bahenní nacházíme v různých typech stojatých vod, jako jsou rybníky, zatopené lomy, důlní odkaliště a říční tůně.

rak bahenní
foto: Mirek Brát

Dává přednost stojatým nebo pomalu tekoucím vodám. V protikladu k raku říčnímu využívá jako stanoviště také bahnité části dna. Několika rychlými záškuby těla se dokáže zahrabat tak, že jsou viditelná jen tykadla. Jeho odolnost vůči organickému zatížení a nedostatku kyslíku je větší než u raka říčního.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled