Fotografie
KLAPSIOVÁ okomentoval Lov candátů pří...
předevčírem
Fotografie
Josef založil otázku Lov candátů pří...
předevčírem
Fotografie
Jaroslav vložil recept Smažený kapr...
předevčírem
Fotografie
Jakub přidal úlovek Kapr obecný...
předevčírem
Fotografie
drax@seznam.cz přidal úlovek Sumec velký...
předevčírem

Vrána rybářka loví pro zábavu!

Marek iRybářství 12. srpna 2021 0 komentářů
vrána

foto: Jozef Májsky

Poznávání

Určitě nejsem sám, koho zajímají šikovné kousky různých živočichů, které naznačují, že inteligencí nebyl obdařen pouze člověk. Dlouho jsem se z nich těšil hlavně při prohlížení krátkých filmových šotů, které kolují po internetu, nebo je znám z literatury.

text: Jozef Májsky

Až jsem jednou v podvečer šlapal do pedálů kolem rodné řeky směrem k domovu. Na mé oblíbené trase po vyasfaltované hrázi se téměř vždy zastavím v ústí malé zregulované říčky, kde se s oblibou zdržují vodní ptáci a někdy i ryby.

REKLAMA

Vzhledem k bujícímu jaru zde bylo úplně pusto, protože téměř všechny kachny se rozprchly po okolí, aby zahnízdily. Slabší světlo (20.30 hod.) mi neumožňovalo vidět, co se děje pod hladinou, proto jsem nezastavil, pouze zpomalil.

Pak jsem si ale všiml na kraji betonového koryta, kterým říčka prudce spadá do řeky, poskakovat vránu šedivku. Když jsem viděl, jak klovla do mělké vody na okraji žlebu a v zobáku se jí zatřpytila drobná rybka, bleskově jsem zabrzdil. Zajímavé bylo, že stříbřitý úlovek, patrně drobnou ouklej nebo plotičku (5-8 cm) zabila úderem o beton a vzápětí si vybrala další oběť.

REKLAMA

Ta skončila podobně, ovšem vrána ani jednu rybku nesežrala. Náhle přelétla na druhou stranu asi 2 m širokého koryta, kde vytáhla z vody rohlík a začala jej oždibovat. Zbytky pečiva jsou zde běžné, protože lidé zvyklí krmit během zimy vodní ptactvo zde hází do vody krmení i tehdy, když ptáci odlétli.

Na místě jsem chviličku pobyl, ale během nějakých pěti minut vrána o mrtvé rybky neprojevila pražádný zájem. Myslím si tedy, že je neulovila z hladu, spíše se v ní jen probudil instinkt predátora a spouštěčem mohlo být i lesklé boční zbarvení kořisti.

potok
foto: Jozef Májsky

O lesklé předměty se totiž nezajímají pouze straky, ale prakticky všichni krkavcovití ptáci. Různé druhy ryb – pozoroval jsem zde hlavně tlouště, ale i malé kapry – se snaží překonat prudký proud těsně po kraji žlebu ležíc na boku. Právě zde je totiž odpor vody nejmenší a nejzdatnějším jedincům se to někdy i podaří.

Vrány patří v našich končinách k prvním mrchožroutům, kteří nás po povodních nebo na dně vypuštěného rybníku upozorní na uvízlé ryby – někdy živé, jindy už leklé. S touto situací se určitě setkal nejeden rybář, včetně mě, ovšem vránu jako aktivního lovce jsem viděl vůbec poprvé.

Mrzí mě, že se mi nepodařilo nafotit samotný lov, přesto považuji pozorování neobvyklého chování vrány za velice zajímavé. Když máte stejnou nebo podobnou zkušenost, podělte se s ní, určitě zaujme mnohé rybáře!

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled