Řeka bez života, dalekosáhlé následky. Beznaděj a marnost. Nevyčíslitelné škody na životním prostředí, ze kterých se bude celý ekosystém i samotný Hron vzpamatovávat dlouhé roky, možná desetiletí. Stačil k tomu jeden strom, který během bouřky spadl a způsobil únik jedovaté látky do Bienského potoka a z něj pak do řeky Hron.

text: Marek Kožušník

„Naše rybářská organizace ve Žiaru nad Hronom podnikla všechny potřebné kroky k tomu, aby byla celá událost zdokumentovaná. Poskytneme plnou součinnost orgánům činným v trestním řízení, aby se věc náležitě vyšetřila a viník byl patřičně potrestán,“ píší rybáři z MO Žiar nad Hronom na svém webu.

Číslo účtu: SK22 0200 0000 0013 8705 0954

Do popisu uveďte: HRON

řeka Hron
Hron, nádherná rybářská řeka. Foto: MO SRZ Žiar nad Hronom

To ale nepomůže tomu, aby se do Hronu opět vrátil život. Náprava škod, které tato katastrofa napáchala, bude stát obrovské finanční prostředky. „V podmínkách naší malé organizace, která zastřešuje 650 členů, to bude běh na pořádně dlouhou trať. Čeká nás několikaletá práce, nákup a vysazování násad všech uhynulých druhů ryb a s tím spojená ochrana revírů před predátory,“ pokračují žiarští rybáři.

hlavatka podunajská
foto: MO SRZ Žiar nad Hronom

Je to realita, se kterou se musejí vypořádat. „Patříme mezi malé organizace, z hlediska našich finančních možností to potrvá možná více než desetiletí, než se přiblížíme stavu, v jakém se Hron nacházel ještě v neděli,“ vzkazují žiarští rybáři.

úhyn ryb
foto: Slovenský Rybár

„MO SRZ Žiar nad Hronom se proto obrací na všechny rybáře, sympatizanty, milovníky přírody, ochranáře, ale i firmy a podnikatele, kterým na návratu života do řeky Hron záleží, s prosbou, aby nás podpořili. Zveřejňujeme číslo účtu naší organizace, na který je možné poslat libovolnou finanční částku a pomoci tak dobré věci. Pomůže nám skutečně každý cent nebo euro, které budou využity výlučně na zarybnění řeky Hron. Společně možná dokážeme v průběhu několika sezon to, co by jinak v podmínkách naší malé organizace trvalo roky. Děkujeme!“ píší žiarští rybáři.

Číslo účtu: SK22 0200 0000 0013 8705 0954

Do popisu uveďte: HRON