Fotografie
David dal lajk úlovku od Marek...
před 2 hod
Fotografie
David dal lajk úlovku od Ondřej...
před 2 hod
Fotografie
h.ladislav@seznam.cz dal lajk úlovku od Marek...
před 2 hod
Fotografie
josefkostelecky78@gmail.com založil otázku nabídka soukrom...
před 13 hod
Fotografie
Radim okomentoval Lov candátů pří...
před 24 hod

Vyšetřování otravy Bečvy se opět protahuje. Soudkyně vrací případ žalobci, ve spisu jsou prý chyby

Marek iRybářství 13. května 2022 0 komentářů
otrávená Bečva

foto: Ladislav Šedrla

Novinky

Otrava Bečvy se vrací zpět od fáze vyšetřování. Případ zamířil před nedávnem na okresní soud do Vsetína, v předložených materiálech a závěrech od policie ale vidí soudkyně řadu nesrovnalostí.

text: Marek Kožušník

Předseda soudu ve Vsetíně Pavel Kotrady potvrdil, že obžalobu vrátil zpět státnímu zástupci. „Obžaloba nedosahuje takových kvalit, aby mohlo být zahájeno hlavní líčení. Princip je v tom, že soud by měl vést hlavní líčení, pokud má shromážděn dostatečný důkazní materiál,“ řekl pro ČT24 Kotrady.

REKLAMA

Redaktoři serveru Seznam Zprávy získali usnesení Okresního soudu ve Vsetíně, v němž soudkyně Ludmila Gerlová v 76 bodech na více než dvaceti stranách vysvětluje, proč případ vyšetřovatelům vrací do přípravného řízení.

Za nedostatečné považuje například dva znalecké posudky od Jiřího Klicpery a Jihočeské univerzity. Oba dokumenty podporují policejní verzi o tom, že jedovaté kyanidy vytekly do řeky potrubím z čistírny odpadních vod firmy Energoaqua.

REKLAMA

 „Neexistuje tak žádný přímý důkaz, odkud do řeky přitekla voda, která byla příčinou masivní otravy ryb v řece,“ píše soudkyně v usnesení, které mají Seznam Zprávy k dispozici.

„Je zjevné, že řada výpustí byla policejním orgánem v průběhu vyšetřování vyloučena z podezření pouze proto, že jimi v době šetření… neprotékala voda nebo vzorky odebrané v době šetření nepřekračovaly limity znečištění povrchových vod,“ stojí také v usnesení.

foto: Stanislav Pernický

Soudkyně dále zpochybnila způsob zadání znaleckých posudků, bylo prý „návodné“. Podle ní už kriminalisté zadali vypracovaní dokumentu s tím, že za havárií stojí firma Energoaqua. Posudky měly tuto verzi potvrdit.

Podle usnesení, které mají Seznam Zprávy k dispozici, je také „zvláštní“, že se znalecké posudky vůbec nezabývaly překročením limitů pro amoniakální dusík. Také tato látka se v době havárie v řece vyskytla nadlimitně. Překročení limitu u této látky v Energoaquě den po úniku ale nebylo zaznamenáno.

Amoniakální dusík přitom unikal i u jiných zdrojů, které kriminalisté na začátku vyloučili jako původce havárie.

„To se týká například výusti do Černého potoka u kovošrotu Valašské Meziříčí, kde bylo u vzorku odebraného dne 23. září 2020 v čase 14:03 hodin zjištěno překročení povoleného limitu amoniakálního dusíku 0,23 mg/l (environmentální limit) velmi výrazným způsobem, když u tohoto vzorku bylo zjištěno 795,92 mg/l amoniakálního dusíku,“ píše se v usnesení.

Černý potok v těchto místech protéká také areálem valašskomeziříčské chemičky Deza. Firma, která patří skrze Agrofert do svěřenského fondu bývalého premiéra Andreje Babiše, od začátku jakýkoli podíl na havárii odmítá.

foto: Stanislav Pernický

Výše popsané skutečnosti podle usnesení Okresního soudu ve Vsetíně svědčí o tom, že závadné látky mohly vytékat i ze zdrojů, které policisté předem vyloučili.

Soudkyně považuje za nejpodstatnější pořídit nový znalecký posudek, který přesně definuje množství i cestu otrávených vod do Bečvy. Žádá také posudek k přesnému určení peněžní částky na likvidaci následků ekologické katastrofy.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled