Fotografie
Radbuza dal lajk úlovku od Bohuslav Řehák
před 7 hod
Fotografie
Radbuza dal lajk úlovku od Pavel Svečula
před 7 hod
Fotografie
Radbuza dal lajk úlovku od Jan Kodym
před 7 hod
Fotografie
Radbuza dal lajk úlovku od Robert Vait
před 7 hod
Fotografie
Radbuza dal lajk úlovku od Jonáš Hrnčíř
před 7 hod

Vzácný růžový delfín se vrátil do Hongkongu. Může za to koronavirus

strunc 29. září 2020 0 komentářů

Zahraničí

Pandemie koronaviru mnohé lidi děsí. A nejde jen o nemoc samotnou, souvisí s ní totiž také zavřené hranice, zrušené dovolené a pro některé i domácí karanténa. Zvířatům, v tomto případě delfínům, však velmi svědčí.

Text: David Štrunc, foto: repro intillamajunglelodge.pe

Klid, který na moři a ve městech vznikl díky koronavirové pandemii, měl pozitivní vliv na přírodu. Vedl také k návratu růžových delfínů do okolí Hongkongu.

REKLAMA

Od 30. března, kdy se v tomto městě zastavila nebo výrazně omezila lodní a trajektová doprava, zvýšilo se množství pozorovaných delfínů o 30 %.

Růžoví delfíni jsou velmi ohrožení živočichové. Vědci tvrdí, že si opětovně navykli na tiché prostředí v moři mnohem rychleji, než se původně očekávalo. Vidí v tom záblesk naděje pro budoucí generace.

REKLAMA

Počet aktuálně žijících růžových delfínů se odhaduje na 2500 jedinců. Podle celosvětové agentury Worldwildlife jejich stavy postupně klesají. Letošní neplánovaná lodní odstávka by však mohla delfínům výrazně pomoci.

Ticho a klid

„Všimla jsem si, že od doby, kdy se v této oblasti zastavily trajekty, delfíni, které jsme neviděli čtyři, pět nebo šest let, připluli zpět k hongkongskému pobřeží. Zdá se, že se delfíni vrátili na původní místa výskytu,“ řekla mořská bioložka Lindsay Porterová pro independent.co.uk.

„Normálně by celá tato oblast byla plná rychlých trajektů, které vozily lidi z Hongkongu do Macaa a zpět. Od chvíle, kdy v Macau rozšířila pandemie koronaviru, přestaly v podstatě trajekty jezdit a tím se výrazně omezil hluk ve vodě,“ vysvětlila Porterová.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled