Fotografie
Jaroslav okomentoval Steak z tuňáka...
před 48 min
Fotografie
Jaroslav okomentoval Štika (candát) ...
před 56 min
Fotografie
Jaroslav okomentoval Kapří steak...
před 60 min
Fotografie
Jaroslav okomentoval Lososí podkovy ...
před 2 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Lososí podkovy ...
před 2 hod

Vzpomínáme na staré časy: Katalog Jednota 1956

Marek iRybářství 8. prosince 2023 0 komentářů
retro

Katalog, přední strana. Foto: Zdeněk Hofman

Retro +11 dalších fotek

V dobách socializmu mnoho reklam na zboží k vidění nebylo. Zásobování tuzemského trhu pokulhávalo, přednost měl export zejména do kapitalistických států za valuty.

text: Zdeněk Hofman

Československý spotřebitel musel být trpělivý a čekat, co zbyde. Tento problém se týkal pochopitelně i rybářů a stejně tak, jako způsobila neschopnost nedávné vlády, že si lidé šili roušky sami, postupovali i občané v socializmu. Rybáři si při nedostatku vyráběli navijáky, vidličky, splávky, třpytky i ostatní náčiní.

REKLAMA

V budovatelských dobách měli pochopitelně oproti dnešku mnohem lepší podmínky. Fungující továrny stály na každém rohu a jednou z nejčastějších mužských profesí byl soustružník nebo slévač. U mnohých navijáků proto dnes marně hledáme výrobce. Byly vyrobeny tajně melouchem v malých sériích pro vlastní potřebu nebo známé.

Vzácný katalog

Obchodní síť Jednota vydala v roce 1956 oboustranný plakát o rozměru 85×60 cm, složený do brožurky. Obsahuje kompletní sortiment pro rybáře. Pruty, navijáky, návazce, olůvka, očka, slávky, karabinky, podběrák, gaf, krabičku a umělé nástrahy. Jedná se o unikátní dokument tehdejší doby.

REKLAMA

katalog
Katalog, zadní strana. Foto: Zdeněk Hofman

Naprostou většinu nabízených věcí již ve sbírce našeho muzea máme. Pojďme se pokochat rybářským náčiním, které se používalo před více než šedesáti lety. Pruty i navijáky by dnešním rybářům již nevyhovovaly. Jsou těžké a zastaralé. Zato dřevěné wobblery, třpytky, devony a umělé rybičky by jistě slavily úspěch i dnes.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled