Fotografie
KLAPSIOVÁ okomentoval Lov candátů pří...
před 4 dny
Fotografie
Josef založil otázku Lov candátů pří...
před 4 dny
Fotografie
Jaroslav vložil recept Smažený kapr...
před 4 dny
Fotografie
Jakub přidal úlovek Kapr obecný...
před 4 dny
Fotografie
drax@seznam.cz přidal úlovek Sumec velký...
před 4 dny

Vzpomínáme na staré časy. Wobbler Twist

strunc 28. ledna 2020 0 komentářů

Retro

Text: Zdeněk Hofman foto: Lenka Hofmanová

Legenda praví, že úplně první wobblery začali používat indiáni. Dřevěný špalíček obalený kouskem kožešiny přivázali pomocí koženého řemínku za kopí. Na koni pak uháněli korytem mělké řeky s kopím skloněným do vody. Dřevěný špalíček s kožešinou, tažený vodou, připomínal vodního hlodavce. A jakmile za ním nějaká ryba vyrazila, zručný indián ji napíchl na kopí. Tolik legenda.

Evropané mají pochopitelně vlastní verzi. Podle ní první wobblery spatřily světlo světa v Evropě. Podobné dohady panují i o výrobě štípaných prutů a jen těžko se dnes dopátráme pravdy. Rybářská historie má takových otazníků mnoho. O prvních wobblerech z umělé hmoty vyráběných na našem území toho ale víme mnohem víc. Jmenují se Twist a pocházejí z výrobního družstva Znak Hradec Králové. Jejich výroba začala v roce 1986.

REKLAMA

Twist Ryna

Ochrannou známku Ryna (rybářské náčiní), používal Znak od roku 1960. Naše muzeum vlastní téměř kompletní vzorník výrobního družstva a podařilo se nám dohledat i reklamní platíčko s první kolekcí tří wobblerů Twist.

Jde o modely s katalogovým číslem 2033, 2034 a 2035. Vyráběly se v provedení s označením Standart (psáno dobově), Ni a Ms. Twisty se s úspěchem vyvážely i do zahraničí, kde o ně projevily zájem firmy DAM nebo Shakespeare.

REKLAMA

Během let se kolekce postupně rozrůstala a vznikl tak velký počet barevných variant. Z výpovědi pamětníků víme, že nové vzory vznikaly hlavně pro koupěchtivé rybáře, toužících po neustálých novinkách. Twist má díky svému tvaru poměrně agresivní chod, který dokáže vydráždit zejména štiky a sumce. Mnoho rybářů tyto nástrahy používá dodnes, což potvrzuje jejich kvalitu. První Twisty se na našem trhu objevily před třiceti lety a to je co říct. Pokud nějaký doma máte, určitě ho vyzkoušejte, možná právě na tuto nástrahu někde číhá trofejní ryba!

Dobový popis

Základní vedení wobbleru je jednoduché a umožňuje rybáři mnoho jemných obměn, které činí lov zajímavým. Plovoucí wobbler je třeba ovládat navijákem. S trochou cviku tak může rybář dosáhnout perfektního napodobení pohybu rybky, že dravec sotva odolá.

Duté tělo wobbleru způsobuje, že je stále nadnášen, takže plave přirozeně na hladině a teprve tahem se potápí. Při správné rychlosti wobbleru ve vodě dochází k jeho ladnému vlnění, které napodobuje přirozený pohyb ryby. Při povolení vlasce se nástraha vynoří. Schopnost plavání wobbleru má tu přednost, že po proudu plave až do určeného místa vlastního lovení. Tím je umožněno lovit pod stromy a křovinami u okrajů, kam nemůže být nástraha přímo nahozena.

Další předností plovoucího wobbleru je možnost nechat jej splynout přes trsy vodních rostlin nebo ho přes ně vést v malé hloubce. Střídavé vedení wobbleru ze strany na stranu v různé hloubce činí jeho pohyb pro dravce ještě lákavější.

V silném proudu může tato nástraha stát v určité hloubce na jednom místě a pouze krátkým popotažením a nepatrným vychýlením na stranu může imitovat nástrahu stojící na místě. Nejrůznější možnosti vedení wobbleru střídavým tahem a povolováním vlasce zvyšují efektivnost a úspěšnost lovu.

Cena wobbleru Twist Standart byla 24 Kčs.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled