Fotografie
Ladislav okomentoval Na jaké pruty a...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Stojan...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Prut...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Vtip nevtip...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Rybář...
předevčírem

Vzpomínáme na staré časy. Wobblery Slapy z OPS Příbram

strunc 1. března 2020 1 komentářů

Retro

Text: Zdeněk Hofman, foto: Lenka Hofmanová

Okresní podnik služeb Příbram zahájil v roce 1983 výrobu wobblerů v provozovně Dobříš, kde pracoval čtyřčlenný kolektiv. Wobblery jsou zhotoveny z tvrzeného polystyrenu v kovových formách, čím se získala velice pevná hmota s tvrdým povrchem, která ve vodě plave.

Před tvrzením se vložila do formy drátěná konstrukce s očky, která zaručovala pevné spojení oček s trojháčky a závěsným očkem. Lopatka z tenkého duralového plechu je pevně vetknuta do těla nástrahy pod závěsným očkem.

REKLAMA

Slapy se vyráběly ve velikostech 60, 70 a 80 mm – ve třech hmotnostních kategoriích. Byly to typ P – plovoucí, typ S – středně klesající a typ K – rychle klesající, vhodný pro velké hloubky.

Wobblery se vyráběly v barvě stříbrné, zlaté, žluté, oranžové, světle modré, světle zelené a šedé. Hřbet je nastříkán tmavou barvou, která přechází na boky do ztracena. Spodní plocha lopatky je červená, oči žluté nebo červené s černými panenkami.

REKLAMA

Použité barvy jsou nitrokombinační, bezbarvý lak na bázi venkovních emailů. Výrobce doporučoval chránit nástrahy před teplotou vyšší než 80 °C, zejména je nenechávat v létě za oknem auta. Při překročení uvedené teploty začne polystyrén pěnit, což způsobí jeho deformaci. Cena jednoho wobbleru se pohybovala podle jeho velikosti a hmotnosti, byla v rozmezí 28-34 Kč.

Ve třetím čtvrtletí roku 1983 uvedli na trh prvních 3000 ks. Plánované množství pro rok 1984 bylo 50 000 ks. Musím se přiznat, že jsem s wobblerem Slapy nikdy nechytal a nemohu proto posoudit, jestli patřil mezi úspěšné nástrahy. Dodnes se jich bohužel mnoho nedochovalo. Já za ně děkuji Jardovi Chudobovi, který na ně běžně chytal a nemůže si je vynachválit. Byly těžké a dobře se s nimi nahazovalo.

Potápivý wobbler klesal rychle ke dnu a kovovou lopatkou doslova bagroval dno. Vyhovující byla i barevná škála, která nenechala v klidu žádného dravce. Jedním z nejzajímavějších Jardových úlovků na Slapy je tloušť v délce 52 cm.

Pokud doma nějaký máte nebo jste na něj chytali, podělte se o svoje zkušenosti s ostatními čtenáři a napište nám na hofman@dexempo.cz.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (1)

  1. Ten sem měl taky když jsem ho po několika letech vytáhl tak jsem se zhrozil jak jsem mohl na to chytat ale byl suprovej

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled