Fotografie
Ondřej okomentoval ODEMČENÝ ČLÁNEK...
před 2 hod
Fotografie
Radbuza dal lajk úlovku od Bohuslav Řehák
předevčírem
Fotografie
Radbuza dal lajk úlovku od Pavel Svečula
předevčírem
Fotografie
Radbuza dal lajk úlovku od Jan Kodym
předevčírem
Fotografie
Radbuza dal lajk úlovku od Robert Vait
předevčírem

Z deníku rybářovy manželky: Tajemno kolem vody

Marek iRybářství 2. listopadu 2023 0 komentářů
vodník

foto: Vladimír Urban

Zábava

Na své dětství si pamatují všichni. S ním souvisí báje, pohádky a pověsti, kterými nás rodiče a prarodiče obdarovávali, abychom nezůstali literárně chudí. A právě dvěma tajemným bytostem vodním, které se u nás vyskytují, se dnes chci věnovat.

text: Hana Svatušková

Jednou z nejznámějších postav je vodník – nebo také hastrman. Postavu zeleného mužíčka se zelenými vlasy, širokými červenými rty a vypoulenýma očima, který škodí lidem a ovládá všechny vodní plochy, zná každý. S vodníkem je spojený sumec – na kterém se údajně rád prohání vodními toky. Také nesmí chybět fajfka, frak s pentlemi, kterými láká osamělá děvčata do svých vod.

REKLAMA

Ani vrba, na které sedává večer při měsíčku, nesmí být opomenuta. Vodníka však všude neznají. Třeba v Německu ano, zatímco v jiných zemích jde o postavu téměř neznámou. Vodník zná řeči vodních živočichů, umí se také různě proměňovat. Potkat ho můžete i v hospodě, kam rád zajde a poznáte ho podle louže, která je pod židlí, neboť má stále mokrý šat.

Pokud vodníkovi šos usychá, ztrácí sílu a jeho kouzla jsou menší. Obzvláště mlynáři nevidí vodníka rádi. To proto, že zastavuje mlýnská kola a mlynáři pak živnost stojí. Pravda je, že časem se vodník s lidmi skamarádil. A když má dobrou náladu, někdy jim i pomáhá. Vodník se ale vyskytuje pouze ve sladkých vodách.

REKLAMA

Další známou bájnou postavou je vodní víla – rusalka. Vlasy rusalek jsou rusé, mají v nich veškerou svoji moc a jejich rozčesáváním mohou způsobit potopu. Rusalky bývají velmi krásné. Bledost jejich pleti způsobuje nedostatek slunečního svitu, který nepronikne pod vodní hladinu. Oči mají zelené nebo černé. Rusalky dokáží nabývat jiných podob, nejčastěji se proměňují ve vodní ptáky.

Oblékají se do košilek bez pásku, někdy bývají nahé. Při prvních večerních hvězdách a za svitu měsíce vycházej ze svých křišťálových paláců a zpívají čarovné písně. Rusalky ale postrádají lásku. Často se z nich stávají vražedkyně, které lákají mladé muže do svých spárů. Pokud jim muž podlehne, utopí ho. Traduje se, že rusalky jsou vlastně duše dívek, které skokem do vody předčasně ukončily svůj život.

Také rusalky žijí jen ve sladkých vodách, na rozdíl od mořských panen, které bydlí pouze v mořích… Takže, milí rybáři… Až budete zase u vody, nezapomeňte, že tam nejste sami!

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled