Fotografie
Josef dal lajk úlovku od Marek...
před 2 hod
Fotografie
Ivan dal lajk úlovku od Bohumil...
včera
Fotografie
Ivan dal lajk úlovku od Marek...
včera
Fotografie
Ivan dal lajk úlovku od Lukáš...
včera
Fotografie
Ivan dal lajk úlovku od Marek...
včera

Zahájení je tu: bolen

strunc 15. června 2020 0 komentářů

Poznávání

Text: Josef Jehlička, foto: Ivo Novák, Pavel Strakas

Bolen je elegantní stříbřitý dravec, který na lehkém vláčecím prutu dokáže být velmi silným soupeřem. Nejčastěji ho ulovíme v horní části vodního sloupce. Bolen při svých razantních nájezdech do hejn drobných rybek často neomylně upoutá rybářovu pozornost.

Na řekách bolení bojovník obývá hlavně úseky v podjezí s rychleji táhnoucím proudem, tam ho i poměrně nejsnáze ulovíme na wobblery, rotačky, lehké plandavky, povrchové nástrahy a dráždidla, vázaná na způsob lososových mušek či streamerů.

REKLAMA

Bolen se s oblibou zdržuje (a občas to jsou kusy, až se tají dech!) i v klidnějších vodách. Jeho ulovení ale potom bývá značně komplikovanější. Bolen je totiž ryba velice ostražitá, přesto však, i když rybáře zaregistruje, občas nijak zděšeně neprchá, jen naše nástrahy prostě okázale ignoruje, až nás tím dokáže přivádět občas téměř na pokraj zoufalství.

Na velké a opravdu mazané boleny platí jen jediné… Být u vody prostě ve správný čas na správném místě – s vhodnou nástrahou. A doufat v pořekadlo, které tvrdí, že jednou se splete každý.

REKLAMA

Boleni sice mají v oblibě lesklé, světlé a stříbřité nástrahy, ani na to ale nelze spoléhat stoprocentně. Nahazujme raději vždy na větší vzdálenost a dobře se kryjme, je-li to možné. Právě lov s menšími nástrahami na jemném náčiní dělají lov bolenů tak dramatickým.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled