Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
před 59 min
Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
před 24 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Makrela na klac...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Staročeská kapř...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Učíme se v Třeb...
včera

Zahájení je tu: candát

strunc 13. června 2020 0 komentářů

Poznávání

Text: Josef Jehlička, foto: Ivo Novák, Pavel Strakas

Chutný, ale méně bojovný dravec se také řadí mezi vysoce ceněné úlovky. Ze začátku sezony ho hledáme v hlubších místech, vývařištích pod jezy, v blízkosti přírodních překážek, zatopených zbytků staveb a v místě přítoků.

S oteplením se vydává často na lov i do mělčích, táhlých proudů, kde lze jeho výpady do hejn drobných rybek občas vypozorovat. Dochází k tomu nejčastěji navečer, někdy pak i v ranních hodinách, hlavně za pošmournějších dnů a před bouřkou.

REKLAMA

Candátovi nabízíme nástrahu nejčastěji u dna či v dolní části vodního sloupce, ať už jsou to potápivé wobblery, měkké plastové nástrahy, twistery či pomalu vedená mrtvá rybka.

Pro lov candátů můžeme použít jemnější náčiní než při lovu štik, většinou to nejsou tak tvrdí bojovníci. O to jsou ale zase opatrnější a hladovější. Navíc jsou tyto ryby velice choulostivé a tak s nimi zacházejme opravdu opatrně.

REKLAMA

Při lovu candátů na hlubokých nádržích dochází při rychlém vytažení ryby ke hladině často k problémům s vyrovnáváním tlaku… Jednou z možností je i (byť to zní docela drasticky) uvolnění přetlaku v břišní dutině pomocí injekční jehly. Candáti se drží často v hejnu a tak je šance na úlovek i několika ryb v krátkém časovém období jejich aktivity poměrně vysoká.

Jinak ale candát klade vysoké nároky na trpělivost rybáře a málokdy se s úlovkem dá stoprocentně počítat, což platí i pro zkušené lovce, kteří znají zpaměti pomalu každý kámen na dně.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled