Fotografie
Jiří přidal úlovek Kapr obecný...
včera
Fotografie
Jakub přidal úlovek Kapr obecný...
včera
Fotografie
Josef přidal úlovek Jelec jesen...
včera
Fotografie
Josef okomentoval Poznejte ho a u...
včera
Fotografie
Josef okomentoval Nevšední gumové...
včera

Zahájení pstruhové sezony se konečně blíží – vše vypukne již v úterý 16. 4.

Marek iRybářství 15. dubna 2024 2 komentářů
muškaření

foto: ČRS

ČRS a MRS

Vážení vyznavači Petrova cechu, blíží se 16. duben, v letošním roce připadá otevření pstruhových revírů na úterý. Držitelé pstruhových povolenek se tak po dlouhé zimě dočkají nové sezóny.

text: za ČRS Lukáš Mareš

Téměř pětistovka pstruhových revírů o výměře větší než 3 000 ha je napříč celým Českým rybářským svazem v těchto dnech připravována na tento významný milník rybářského roku.

REKLAMA

Do pstruhových revírů je vysazován především pstruh obecný, jehož jsme v loňském roce vysadili více než 1,27 milionu kusů. Do rybářských revírů bylo pro zpestření sportovního rybolovu vysazeno v roce 2023 také více než 520 tisíc kusů pstruha duhového a 44 tisíc kusů sivena amerického. Důležité je, že v loňském roce jsme vysadili do našich pstruhových revírů také více než 303 tisíc kusů lipana podhorního.

Na co byste neměli před první návštěvou pstruhového revíru rozhodně zapomenout?

  • Doklady k lovu ryb – to znamená povolenku k lovu a rybářský lístek. I když je touha poprvé nahodit hned po příchodu k revíru hodně silná, nezapomeňte také před prvním hodem zapsat docházku.
  • Povinná výbava – vždy musíte mít vyprošťovač háčků a míru na zjištění délky ryby. Ve většině územních svazů je rovněž povinný podběrák.
  • Zkontrolovat si bližší podmínky výkonu rybářského práva (BPVRP) jak na revíru, tak v územním svazu, kde budete lovit. Může se lišit týdenní počet povolených docházek, míra ryb i omezení použité výbavy (například zákaz používání háčků s protihroty, trojháčků a podobně).
pstruh obecný
foto: ČRS

Nejdůležitější pravidla lovu ryb ve pstruhových vodách

  • Pstruh obecný, pstruh duhový i siven americký mají nejmenší lovnou míru stanovenou na 25 cm (pokud nestanovil uživatel revíru v rámci BPVRP míru vyšší).
  • Denní úlovek lososovitých ryb je stanoven na 3 kusy (pokud uživatel možný počet ponechaných ryb na daném revíru v BPVRP nesnížil – u některých revírů může být omezeno ponechání konkrétních druhů ryb).
  • Ponechané úlovky lososovitých ryb je nutné zapsat do povolenky ihned po ulovení včetně hmotnosti.
  • Mezi povolené techniky lovu lososovitých ryb (a lipana) na pstruhových revírech patří pouze přívlač a muškaření.
  • Lipan podhorní je stále hájen – sezona lipana začíná až 16. června a trvá do konce listopadu.

Legislativní změny platné od začátku letošního roku, které se dotýkají pstruhových vod

Sjednocení legislativních pojmů – muškaření

Doposud byl v legislativě odlišován způsob lovu muškařením a lovu na umělou mušku. Novelou došlo ke sjednocení terminologie, nově bude tento způsob lovu nazýván v legislativě muškařením, což je dlouhodobě používaný termín i v rybářské praxi. I v Rybářském řádu ČRS se tak nově setkáte pouze s pojmem muškaření a jeho přesnou definicí.

REKLAMA

pstruh duhový
foto: ČRS

Sjednocení lovu přívlačí a muškaření ve pstruhových revírech

Doposud bylo možné lovit přívlačí na pstruhových revírech pouze v období od 16. 4. do 31. 8. Nově dochází ke sjednocení doby lovu s muškařením, a rybáři tak mohou obě metody lovu využívat až do 30. 11.

V případě přívlače však platí, že od 1. 9. je možné vláčet pouze s jedním jednoháčkem.

siven americký
foto: ČRS

Důležité je však k této změně také dodat, že možnost dalšího zpřísnění zůstává v rukou uživatele rybářského revíru prostřednictvím bližších podmínek výkonu rybářského práva, což někteří využili a zpřísnění aplikovali. Je proto nanejvýš důležité důkladně prostudovat platný Rybářský řád.

Šetrná manipulace s úlovkem

Vzhledem k choulostivosti lososovitých druhů ryb vás, jako každý rok, prosíme o co nejšetrnější zacházení s úlovkem, a to zejména v případě, že si ho nehodláte ponechat nebo nedosahuje nejmenší lovné míry. Připomínáme proto také již publikovaný doporučený návod na šetrnou manipulaci s úlovkem.

Úspěšné zahájení na vodách ČRS a mnoho krásných úlovků v celé sezóně 2024 přejí předseda Karel Mach a jednatel Roman Heimlich.

Petrův zdar!

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (2)

  1. Tak letos se po dlouhé době neúčastním zahájení,neb jsem si místo místní pstruhové povolenky koupil celorepublikovou mimopstruhovku. Trochu mě to sice mrzí, ale zase mám možnosti poznávat nové revíry u nás v republice.Přeju všem pravověrným pstruhařům pěkné úlovky a rybám štěstí na lidi.Petru zdar

  2. Přeji hodně štěstí pstruhařum hodně štěstí v nové sezóně

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled