Fotografie
Antonín přidal úlovek Kapr obecný...
předevčírem
Fotografie
Roman přidal úlovek Kapr obecný...
předevčírem
Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
před 4 dny
Fotografie
Jaroslav okomentoval Makrela na klac...
před 5 dny
Fotografie
Jaroslav okomentoval Ryba s kaparovo...
před 5 dny

Zajímavý úlovek z Torysy

Marek iRybářství 25. dubna 2024 0 komentářů
hrouzek

hrouzek dlouhovousý, zlatá forma, foto: Stanislav Géci

Zahraničí

Měli jsme v plánu zrealizovat v regionu Šariš na středním úseku řeky Torysy ichtyologický průzkum jistého levostranného přítoku. Museli jsme ho ale téměř zrušit. Po delším období sucha se brzy ráno nad velkou částí východního Slovenska přehnal hustý déšť. Naštěstí pouze mírně zakalil potok (jeho přítok ne) a s průtokem vody to vůbec nepohnulo – většina vody se vsákla v lese do půdy. Proto jsme průzkum nakonec úspěšně zrealizovali. A učinili jsme velmi zajímavý objev.

text: Stanislav Géci

Nedalo nám nepodívat se i na řeku Torysu, konkrétně na její krátký dolní úsek pstruhového revíru Torysa č. 4, a vyzkoušet nový elektrický agregát. Ranní déšť se Torysy vůbec nedotkl a voda byla čirá. Přestože je tento úsek voda pstruhová, dominovaly v něm kaprovité druhy ryb. Naštěstí nebyla nouze ani o pstruha potočního, který se vyskytoval ve velikosti 18 až 23 cm.

REKLAMA

Odlovili jsme množství krásných ostroretek stěhovavých, ještě více parem středomořských, mezi nimiž byla i parma obecná. V menší míře pak jelce tlouště, ouklejku pruhovanou, střevle potoční a ojediněle další drobné druhy ryb.

To ale nebylo všechno, v síťce nám uvízla svým zbarvením zvláštní rybka. V prvním okamžiku, kdy ležela v podběráku na břiše, nám svými příčnými pruhy připomínala drska menšího, ale ten se v Toryse nevyskytuje. Nakonec jsme zjistili, že se nám podařilo ulovit chráněného zlatavého hrouzka dlouhovousého (Gobio uranoscopus). Byl to jedinec dlouhý minimálně 12 cm. Na tmavém štěrkovém podloží se krásně vyjímal.

REKLAMA

hrouzek
hrouzek dlouhovousý, zlatá forma, foto: Stanislav Géci

Prolovili jsme přibližně 130m úsek řeky a ulovili jen dva kusy tohoto hrouzka. Druhý byl podobný, jen byl zbarvený do zeleného odstínu. V porovnání s panem Kuxem, který na Toryse provedl podobný výzkum v roce 1962, jsme byli mnohem méně úspěšní. Kux tehdy odlovil 12 exemplářů hrouzka dlouhovousého a 18 kusů hrouzka obecného. My kromě těchto dvou další neodlovili.

Vědečtí pracovníci nebo pracovníci univerzit – ichtyologové – kteří jsou častěji v terénu a zaměřují se například na konkrétní chráněné druhy hrouzků, se s podobnými jedinci mohou čas od času setkat. Nás tento nález překvapil, ale díky svému charakteristickému zbarvení (hlavně zmíněné příčné pruhy), jsme neměli s jeho identifikací problém.

řeka
úsek Torysy, kde jsme hrouzka odlovili, foto: Stanislav Géci

Ve starém Klíči našich ryb, obojživelníků a plazů z roku 1973, jehož autory byli uznávaní ichtylogové prof. Hrabě, doc. Oliva a dr. Opatrný, a který byl pro nás studenty rybářské školy ve Vodňanech abecedou poznávání ryb, byl výskyt popsán v řekách Dunaj u Bratislavy a potom už jen na některých úsecích řek Topľa, Laborec, Ondava, Torysa a Hornád.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled