Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
před 12 hod
Fotografie
Jaroslav přidal úlovek Kapr obecný...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Makrela na klac...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Staročeská kapř...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Učíme se v Třeb...
předevčírem

Základ úspěšného zimního lovu

Marek iRybářství 19. ledna 2024 1 komentářů
kapr

ilustrační foto: Jiří Skladowski

Praxe

Začátek nového roku je tady a začíná i další rybářská sezona. Její průběh lze jen s těžkostí plánovat, protože zejména v zimních měsících je vše závislé na vývoji počasí, které dokáže velmi často překvapit.

text: Zdeněk Hofman

Vzpomínám na lednovou výpravu před pár lety, kdy jsme seděli na sluníčku jenom v tričku a další víkend už teploty klesly hluboko pod bod mrazu. Základem úspěšného lovu je dobrá znalost revíru. Vědět, v kterém úseku ryby zimují, má cenu zlata.

REKLAMA

V malém okruhu bývá shromážděné velké množství ryb, které dostanou čas od času chuť na nějaké sousto. Nechtějí však zbytečně mrhat energií, a proto za potravou příliš necestují. Pokud mají hlad, vyrazí do nějaké přírodní spižírny, kterou si vyhlédly už během roku. Kapři proto s oblibou zimují v jámách nedaleko míst bohatých na mušle či bentos. Na stojatých vodách jde někdy takové místo vystopovat podle ledu, protože hejno ryb čeří ploutvičkami vodu a ta nad nimi zamrzne až jako poslední.

Najít zimoviště není jednoduché a vyžaduje dostatečnou praxi. Chce to prostě zkoušet a zkoušet. Ještě lepší je mít štěstí na kamarády, kteří nejsou skoupí na radu. Ani tak ale není vyhráno. Před několika lety nám kamarád Mirek líčil zážitky ze zimního rybolovu na Berounce, kde si výborně zachytal. Za necelé tři hodiny chytil sedm kaprů a sedm parem. Největší šupináč měřil 55 cm a vousatá kráska dokonce 72 cm.

REKLAMA

Ryby braly nejčastěji na hnojáčky. Protože jsme ve stejnou dobu marně zkoušeli štěstí na Vltavě, prozradil nám přesnou polohu zimního stanoviště a následující den jsme tam vyrazili. Očekávání bohatého lovu však vystřídalo zklamání. Při telefonickém popisu jsme informaci špatně pochopili a seděli o několik metrů níž po proudu. I malá odchylka měla fatální následky v podobě odpoledne bez jediného záběru. Ryby přitom ležely v jámě, jen kousek od nás.

Objevování, zkoušení a čekání na záběr je však kořením rybařiny, bez kterého by radost z úlovku neměla tu správnou chuť. Přeji vám hezký vstup do nové rybářské sezony a nezapomeňte na staré přísloví, že ten, kdo chce mít bohatý rok, musí darovat první ulovené rybě svobodu.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (1)

  1. Ať je zima nebo léto, já nachytám u vody stejně velký kulový. :DDD

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled