Fotografie
HAVLÍĆEK založil otázku rychlá nebankov...
včera
Fotografie
Soňa založil otázku Stav dravců v Č...
před 4 dny
Fotografie
Soňa okomentoval Latinský vtip...
před 4 dny
Fotografie
Soňa založil otázku Vltava - Praha ...
před 4 dny
Fotografie
Soňa okomentoval Pomoc dětem...
před 4 dny

Zaplatí mrtvé ryby z Bečvy rybáři dvakrát? zlobí se předseda MO Hustopeče Pernický

Marek iRybářství 18. března 2021 0 komentářů
mrtvé ryby

foto: Ladislav Sedrla

Novinky

Likvidace uhynulých ryb po otravě Bečvy loni v září stála místní rybáře 470 000 korun. Náklady měl uhradit kraj. Podle Martina Šmídy, zastupitele Olomouckého kraje, je ale nejasné, zda může kraj vyplatit náhradu rybářům ze speciálního účtu pro sanace. Ohlašovatel havárie a předseda MO ČRS Hustopeče nad Bečvou Stanislav Pernický je skeptický a myslí, že žádné peníze na úhradu svých nákladů nedostanou.

text: Marek Kožušník

 Včera se o tom diskutovalo na sněmovním výboru pro životní prostředí, informovala o tom ČTK. „Jedna z podmínek je, že musí být vydáno rozhodnutí vodoprávním úřadem, nebo tím, kdo řídí celou tu havárii,“ uvedl Martin Šmída (Piráti) s tím, že ale chybí doložení zadání úkonu rybářům. Podle něj tak není splněna zákonná podmínka. „A já teď nevím, jestli se vydat na tenký led a i přesto to nějakým způsobem zkoušet uhradit,“ dodal Šmída.

REKLAMA

Proč je s pomocí problém?

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), který se videokonference také zúčastnil, uvedl, že měl za to, že s pomocí nebude problém. Dodal, že po havárii dostal jak z Olomouckého, tak ze Zlínského kraje přislíbeno, že pomohou rybářům minimálně v úhradě likvidace ryb v kafilérii. Ministr poznamenal, že je překvapen, pokud v tom kraje vidí problém.

hromada ryb
foto: Miroslav Přikryl

Dvě podmínky

Náměstek legislativního odboru Ministerstva životního prostředí Libor Dvořák nicméně řekl, že vodní zákon dovoluje čerpat z účtu na sanace za dvou podmínek. Zaprvé, že viník není znám. To případ Bečvy splňuje. Druhou podmínkou ale je, že hrozí závažné ohrožení nebo znečištění podzemních či povrchových vod. „Pak nastoupí to, že sanační opatření zajistí krajský úřad, vede řízení, ve kterém vydá rozhodnutí o uložení povinnosti a na to může čerpat z toho účtu, který je ročně dotován do 10 milionů,“ vysvětlil Dvořák.

REKLAMA

Rozhodování ale podle Dvořáka není v gesci ministerstva, ale krajského úřadu, který vystupuje jako vodoprávní úřad. „On tedy musí posoudit, jestli nastalo splnění těch podmínek,“ konstatoval Dvořák.

Zaplatíme je dvakrát

Stanislav Pernický, předseda MO Hustopeče nad Bečvou a oznamovatel ekologické katastrofy na Bečvě, poznamenal, že ryby jsou financovány z peněz daňových poplatníků, za rybářské povolenky. „My jsme si zaplatili ryby, které jsme vysadili, a teď je zaplatíme podruhé, když jsme je likvidovali jako kadavéry v kafilérii. To není normální,“ řekl na jednání výboru Pernický.

mrtvé ryby
foto: ČRS MO Olomouc

470 000 korun z rybářských peněz

Rozhodnutí o úhradě nákladů na kafilérii však na jednání výboru nezaznělo. „Pravidla jsou nastavená tak, že neumožňují, aby škodu proplácely kraje. I kdyby se objevil viník, druhá uvedená podmínka nebude splněna,“ řekl pro iRybářství Pernický. „Rybáři si koupí povolenky, územní svaz ty peníze od rybářů vybere, nakoupí za ně ryby, nasadí je do Bečvy a ryby tam rostou. Tak to trvá roky a pak přijde nějaký parchant, který řeku otráví,“ popisuje pro iRybářství Pernický.

„My jdeme mrtvé ryby sbírat a k tomu, abychom je legálně zlikvidovali, je musíme nechat odvézt do kafilérie. Kafilérie ryby vezme jedině v okamžiku, kdy to zaplatíme. Takže územní svaz (Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko) uhradil 470 000 korun z rybářských peněz za likvidaci kadáverů,“ vysvětluje pro iRybářství Pernický.

„Navíc tehdy po havárii pracovali naši rybáři, konkrétně 20-25 lidí, od neděle do čtvrtka na čištění 12 kilometrů řeky od uhynulých ryb. Dostali za to zaplaceno od MO Hustopeče nad Bečvou, tím ale spolku vznikly další regulérní náklady,“ dodává pro iRybářství Pernický.

Mrtvá Bečva

Ekologická havárie zasáhla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly loni 20. září, poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organizmy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilérie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled