Fotografie
Ladislav okomentoval Na jaké pruty a...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Stojan...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Prut...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Vtip nevtip...
předevčírem
Fotografie
Ladislav okomentoval Rybář...
předevčírem

Zimní rybolov na Sibiři na Obském jezeře

strunc 10. května 2020 0 komentářů

MINOLTA DIGITAL CAMERA

Poznávání

Text: Prokop Štádler, foto: autor  

Místní rybáři jezdí autem po zamrzlé hladině a v sobotu brzy ráno jich jede po zamrzlém jezeře celá kolona. Vypadá to skoro jako dopravní špička u nás v neděli večer. Na jezeře se potom rozjedou do různých stran

Nejvyhledávanější místa jsou blízko ostrovů, kde se hloubka vody pohybuje kolem dvou metrů. Sám jsem se jedné sobotní výpravy zúčastnil. Když jsme dojeli autem po zamrzlém jezeře na místo, byla teplota vzduchu -28 a led byl silný 50 cm. Nevím přesně, jaké se používají vrtáky na led u nás, ale zdejší vrtáky mívají výměnné broušené ocelové hroty, ostré jako žiletky. S tímto nářadím vyvrtáte do ledu dírku velice snadno.

REKLAMA

Zdejší taktika zimního lovu

Domorodci většinou zůstanou na jednom místě tak patnáct minut. A když nepřijde záběr, rychle se přemístit jinam (konečně v autě je také příjemné teplo). Asi na třetí pokus jsme našli u ostrova v nehluboké vodě hejno okounů a zde jsme již zůstali po celý den, protože záběry neustávaly.

Technika lovu je zde stejná jako na našich dírkách, tedy „pimprlátko“. Na konci malá marmyška a na marmyšce je navlečená jedna červená patentka. Vlasec o průměru 0,08-0,12 mm. Záběry jsou velmi jemné, téměř nerozeznatelné. Určitě je to dáno i velmi nízkou teplotou vody, která se pohybuje těsně nad nulou.

REKLAMA

Co zmrzne, už neroztaje

Největší těžkosti při lovu způsobuje silný mráz tím, že dírka rychle zamrzá. Je nutné každou chvilku cedníkem vybírat tvořící se led. Také je třeba být pozorný při nahazování nástrahy do dírky, protože patentka, která dopadne na sníh, okamžitě zmrzne, obalí se ledem a ve vodě již neroztaje.

Určitě si myslíte, že teplota -28 stupňů se nedá vydržet. Není to tak. Je zde totiž kontinentální suchá zima a tak pocit chladu není větší než třeba v Krkonoších. Skoro bych řekl, že vlezlá vlhká zima v Praze mi působí větší potíže. Vydržíte i nižší teploty.

Abych se vrátil k úlovkům… Jediným druhem, který jsem v den dírkovacího výletu viděl chytit (a sám chytil), byli okouni od 20 do 45 cm. Zkoušel jsem také lovit na vlastnoručně vyrobené umělé mušky, napodobující larvu pakomára, také na nymfy s marabu ocáskem, zatížené tungstenovou hlavičkou. Použití marabu ocásku ale bylo nemožné, okamžitě zamrzal a ve vodě neroztál.

Rybáři zde staví na jezeře stany a přístřešky, ve kterých někteří i nocují. To si nedovedu představit, ale zřejmě jsou na to dobře vybaveni. Jak jsem napsal, zimní lov je zde velice oblíbený. Pro mě to byl netradiční zážitek, spojený s poznáním nových a milých rybářů, kteří mě vzali na dírky s sebou.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled