Rybářské vybavení za více než dvacet tisíc korun si odnesl zatím neznámý výtečník ze sklepa na sídlišti Svobody v Prostějově. Okradený rybář to zjistil v sobotu odpoledne.

text: Marek Kožušník

Ze sklepa mu zmizel rybářský vak se dvěma pruty a navijáky, podběrákem na ryby a dětským prutem. Škodu vyčíslil na 20 500 korun. Policisté událost prověřují pro dva trestné činy – krádež a porušování domovní svobody.

„Pachateli hrozí až tříletý trest odnětí svobody. Obecně lze říci, že krádeže vloupáním patří mezi trestnou činnost s nižší objasněností okolo 30 procent. Šance na vypátrání pachatele je ale vždy,“ uvedla pro iRybářství policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Podcenil rybář zabezpečení své sklepní kóje? „Každý občan si chrání vlastní věci dle svého uvážení. Zdali poškozený podcenil či nepodcenil zabezpečení sklepní koje, není předmětem šetření. V tomto případě ji měl zabezpečenou visacím zámkem, ale pachatel se dovnitř dostal zřejmě po přelezení drátěných dveří,“ dodala mluvčí.

Co odradí pachatele

Co můžeme udělat pro to, aby podobné překvapení nepotkalo i nás? „Použitím co největšího počtu zabezpečovacích prvků, záleží samozřejmě na konkrétním místě,“ radí Miluše Zajícová.

vloupání
foto: Policie ČR – KŘP Olomouckého kraje

Potencionálního pachatele může podle mluvčí dobré zabezpečení od krádeže vloupáním odradit, pokud se ale bude chtít dovnitř dostat za každou cenu a okolnosti tomu budou nakloněny, zřejmě mu nezabrání nic v tom, aby do objektu vnikl.

„Čím to ale bude pro něj složitější a náročnější, tím je větší pravděpodobnost, že svůj úmysl nedokončí. Nenechávejte cenné věci na místech, kde hrozí zvýšené riziko vloupání,“ dodává mluvčí.